جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱

رویش امید در دل کشاورزان دلفانی با تحقق مصوبه سفر رئیس جمهور به لرستان/ آبگیری سد تاج امیر تا پایان امسال

رویش امید در دل کشاورزان دلفانی با تحقق مصوبه سفر رئیس جمهور به لرستان/ آبگیری سد تاج امیر تا پایان امسال

سد تاج‌امیر لرستان پس ‌از چندین سال بلاتکلیفی با مصوبه سفر اخیر رئیس‌جمهور به این استان و تخصیص اعتبار تا پایان امسال آبگیری می‌شود تا وعده‌ای دیگر از مسئولان دولت سیزدهم در لرستان تحقق یابد.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم ، تاج‌امیر تنها سد در دست ساخت شهرستان دلفان است که عملیات اجرایی آن مرداد ماه سال ۱۳۹۵ طی قراردادی با قرارگاه خاتم‌الانبیا آغاز شد. 

ارتفاع این سد خاکی با هسته رسی از بستر رودخانه ۵۰ متر، طول تاج ۲۲۵ متر، عرض تاج هشت متر و حجم مخزن ۸/۵ میلیون متر مکعب خواهد بود و هدف از اجرای این طرح، تأمین آب شرب و صنعت بخشی از جمعیت شهر نورآباد و تنظیم بهینه آب زراعی برای اراضی پایین دست سد عنوان شده‌‌است. 

در صورت تکمیل پروژه و بهره‌برداری از سد تاج‌امیر برای حدود ۶۵۰ نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود. این سد در بهمن ماه سال ۹۱ کلنگ‌زنی و بنا شد ظرف مدت دو سال تکمیل شود تا ۶۰۰ هکتار از اراضی تشنه بخش خاوه این شهرستان را سیراب کند.  

اجرای پروژه سد تاج‌امیر پس‌از کلنگ زنی تا سه سال متوقف شد تا اینکه سال ۹۵ به‌دلیل نبود ردیف اعتباری با ۵ درصد پیشرفت فیزیکی به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) تحویل داده شد و روند اجرای پروژه در اوایل خرداد ماه ۹۵ نیز دوباره از سر گرفته شد. 

عملی نشدن وعده‌های مسئولان دولت روحانی

علی‌امید سیفی مدیرعامل سابق شرکت آب منطقه‌ای لرستان در آبان ماه سال ۹۵ اعلام کرد که سد تاج امیر یکی از ۱۰ پروژه اقتصاد مقاومتی است و امیدواریم ۱۸ ماهه به افتتاح برسد. 

هم‌چنین جعفر طولابی فرماندار اسبق دلفان اردیبهشت ماه ۹۷ از پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه خبر داد و گفت: پروژه سد تاج امیر تا پایان سال ۹۷ تکمیل می‌شود و آبان ماه سال ۹۷ بود که رضا میرزایی مدیرعامل سابق آب منطقه‌ای لرستان وعده داد که سد تاج امیر سال آینده یعنی سال ۹۸ آبگیری می‌شود، اما با پایان سال ۹۸ این وعده خوش نیز رنگ باخت تا وعده های مسئولان دولت تدبیر و امید در لرستان همچنان عملی نشود. 

در حالی که مسئولان لرستان وعده‌های بسیاری جهت تکمیل سد تاج‌امیر در دولت روحانی دادند، اما عمر ۸ ساله دولت تدبیر تمام شد ولی خبری از آبگیری این سد نشد. 

در سفر اخیر رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت به استان لرستان با پیگیری‌های استاندار این طرح به‌عنوان یکی از پروژه‌های مصوب سفر مطرح گردید که خوش‌بختانه با تأمین اعتبار مورد نیاز، پرونده این سد حیاتی شهرستان دلفان در دولت سیزدهم به جریان افتاد و مبض عملیات اجرایی آن تپیدن گرفت تا مردم این شهرستان به تکمیل و منتفع شدن از برکات این سد امیدوارتر گردند. 

تزریق ۱۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر به تاج امیر

احمد دالوند معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در بهمن ماه ۱۴۰۰با بیان اینکه منابع مالی لازم برای تکمیل سد تاج‌امیر از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهور به لرستان تأمین شده‌است، گفت: عملیات اجرایی این سد ۶۶ درصد پیشرفت کاری دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان ۱۴۰۱ بهره‌برداری شود. 

وی با تأکید بر همکاری دستگاه‌های اجرایی دلفان با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در ساخت این سد ادامه داد: انتظار می‌رود این مهم با تدابیر اندیشیده شده و هماهنگی‌های لازم از طرف فرمانداری دلفان میسر گردد.

داریوش حسن‌نژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان نیز با اشاره به اینکه سد تاج‌امیر با تلاش‌های استاندار جزو سدهای مصوب سفر رئیس‌جمهور قرار گرفت، اظهار داشت: این پروژه جزو طرح‌های اقتصاد مقاومتی دولت قبل بود که بنا بود اعتباراتی برای ادامه فعالیت اجرایی آن بدهند اما تخصیص پیدا نکرد. 

وی با بیان اینکه تاکنون مبلغ ۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای احداث این سد هزینه شده است، افزود: در مجموع ۲۷۰ میلیارد تومان برای تکمیل و بهره‌برداری از سد تاج‌امیر نیاز است. 

پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد سد تاج امیر

حسن‌نژاد بیان کرد: بنا بر اعتبارات مصوب سفر قرار است مبلغ ۵۰ میلیارد تومان از اعتبار مورد نیاز این سد توسط سازمان برنامه و بودجه و مبلغ ۵۰ میلیارد تومان نیز در سال ۱۴۰۲ از محل تهاتر نفت تأمین شود. 

خبرگزاری تسنیم در تازه‌ترین پیگیری‌های خود در خصوص آخرین وضعیت سد تاج امیر با فرماندار دلفان به گفت و گو نشست. 

اصغر قهرمانی فرماندار دلفان با بیان اینکه در مجموع ۹۰ میلیارد تومان برای پروژه سدتاج امیر هزینه شده است، اظهار داشت: این سد در حال حاضر دارای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و عملیات اجرایی آن با حمایت ها و پشتیبانی های استاندار لرستان و مسئولان استانی در حال انجام است. 

آبی شدن ۷۰۰ هکتار از اراضی دیم خاوه با فعالیت سد تاج امیر

وی با بیان اینکه مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان نیز در سفر اخیر هیئت دولت به لرستان برای سد تاج امیر در نظر گرفته شد، بیان کرد: بنا به اظهارات پیمانکار و عامل اجرایی ساخت، این سد تا پایان سال به مرحله آبگیری خواهد رسید و به ظرفیت سدهای استان اضافه خواهد شد. 

فرماندار دلفان با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی سد تاج‌امیر، تصریح کرد: پیمانکار این طرح که یکی از مؤسسات قرارگاه خاتم‌الانبیاء است که پای کار بوده و تمام تلاش مسئولان این استان بر آن است که تا پایان آبان ماه ۱۴۰۱ این سد آبگیری شود. 

قهرمانی با اشاره به اینکه شبکه سد تاج امیر حدود ۷۰۰ هکتار از اراضی دیم منطقه(دشت خاوه) را آبی می‌کند، عنوان کرد: این طرح در مقاطعی در سال ۹۷ تعطیل شد که مجدداً بدهی‌های آن پرداخت و پیمانکار شروع به فعالیت کرد. 

خوشبختانه با پیگیری های دولت سیزدهم و استاندار لرستان و معاونینش پروژه های تعطیل آبی و کشاورزی استان رونقی دوباره یافته و اکنون نیز مردم شهرستان دلفان و کشاورزان آن امید زیادی پیدا کرده اند که هم کشاورزی و تولید رونق بگیرد و هم اشتغالی پایدار برای آنها در سایه بهره برداری از سد تاج امیر برای آنها ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *