چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳

امامزاده ابراهیم (بابای بزرگ) در دلفان دومین بقعه پربازدید لرستان در ایام نوروز

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه لرستان از بازدید بیش از ۵۰۰ هزار زائر در نوروز امسال از بقاع متبرکه لرستان خبر داد…

نسیم دلفان – حجت‌الاسلام عباس‌زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه لرستان در گفت‌وگو با ایکنا، از امامزاده محمد (ع) درب‌گنبد کوهدشت به‌عنوان پربازدیدترین بقعه متبرکه استان لرستان نام برد و گفت: از روز نخست تعطیلات نوروز تا سیزدهم فروردین ماه بیش از ۵۰۰ هزار نفر از بقاع متبرکه و خیمه‌های معرفتی استان بازدید کرده‌اند.

وی با اشاره به حضور ۸۰ هزار نفر در زمان تحویل سال در بقاع متبرکه لرستان، افزود: در نوروز امسال پربازدیدترین بقعه در استان بقعه امامزاده محمد (ع) درب‌گنبد کوهدشت بود و پس از آن بقعه امامزاده ابراهیم (ع) معروف به «بابای بزرگ» در دلفان بیشترین زائر را در ایام نوروز به خود اختصاص داد.

عباس‌زاده ادامه داد: بقعه متبرکه امامزاده ابوالوفاء (ع) در کوهدشت نیز در ایام نوروز امسال زائر زیادی داشت و در خرم‎آباد نیز امامزادگان زیدبن علی(ع)، دو برادران و امامزاده عبدالله پذیری زائران زیادی بودند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه لرستان اضافه داد: در سایر شهرستان‌های استان لرستان از جمله بروجرد و دورود و ازنا نیز بقاع متبرکه و خیمه‌های معرفت زائران و گردشگران زیادی را داشتند.

یادآور می‏‌شود، امامزاده محمد که در گویش محلی به شاهزاده محمد معروف است از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است که در درب گنبد شهرستان کوهدشت واقع است. بقعه شاهزاده محمد در ۴۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت در انتهای خاک طرهان و در میان شهرکی به نام درب گنبد واقع شده است که در ایام مختلف سال پذیرای زائران زیادی از غرب کشور است.

این امامزاده در منتهی‌الیه غرب استان لرستان و غرب شهرستان کوهدشت در جنوب رودخانه سیمره و در دامنه کوه فیروزکوه از رشته کوه‌های زاگرس واقع شده که این مکان به شهر درب‌گنبد امامزاده محمد (شاهزاده محمد (ع)) معروف است.
این امامزاده تقریباً برای کل غرب کشور آشنا و مردم برای زیارت و سیاحت به خصوص در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

برای اولین‌بار در سال ۱۸۳۹ میلادی راولینسون از این بقعه یاد کرده است، بارون دوبد در سال ۱۸۴۵ میلادی از این بقعه ذکری به میان آورده است.

بدنه بنا از دو قسمت بدنه قدیمی و الحاقات جدید تشکیل شده است که بنای قدیمی شامل ایوان ورودی، اتاق مقبره و پوسته درونی گنبد است و قسمت الحاقی نیز شامل یک شبستان که سه طرف بنا را در قسمت‌های شمالی، غربی و شرقی احاطه کرده است و دو گلدسته و پوسته بیرونی گنبد نیز از جمله بناهای الحاقی جدید هستند.

مصالح به کار رفته در این بنا در قسمت‌های مختلف متفاوت است و در قسمت قدیمی بنا از گچ، آجر و پوشش کاه‌گل استفاده شده است و قسمت الحاقی بنا از مصالح امروزی مانند آجر، ماسه، سیمان، آهن، کاشی‌های هفت رنگ، کاشی معرق و آیینه‌کاری ساخته شده است، از بنای قدیمی مقبره فقط قسمت اتاق مقبره باقی مانده که در فضای داخلی الحاقات جدید قرار گرفته است.

سنگ قبر این امامزاده دارای ضریحی از جنس ورشو است، معین‌السلطنه چاغروند، حاکم وقت لرستان در زمان قاجار درباره امامزاده شاه محمد چنین می‌نویسد: امامزاده شاهزاده محمد(ع) در همین محل هلیلان مدفون است، به اندازه‌ای اهالی لرستان از این امامزاده کشف و کرامت دیده‌اند که تمام اموال طوایف طرهان و بالاوند و بعضی از طوایف پشتکوه و بعضی از طوایف دلفان در میان ایوان و صحن و اطراف امامزاده ریخته است، نه صاحب دارند و نه مستحفظ، احدی را جرأت و قدرت نیست که دست به آن اموال دراز کند.

بنای فعلی این مقبره به دستور محمدعلی میرزای قاجار حاکم وقت لرستان و کرمانشاه بنا شده است. تاریخ بنای گلدسته‌های این حرم در ۱۳۲۲ هجری قمری است، قبر این امامزاده دارای سنگ قبری بوده که به گفته‌ ایزدپناه جمله «هذا قبر محمد ابن احمد» روی آن نوشته است

یک نظر

  1. واقعاخیلی شلوغ بودولی متاسفانه چندین ساله من میرم زیارت ولی این همه درآمدداره هزارتومان هم خرج نکردن براامام زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *