شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

فرشته در آتش / جزییاتی از مرگ غم‌انگیز شیر زن بختیاری

زن فداکاری که به‌دنبال آتش‌ گرفتن خانه همسایه، برای نجات کودک ۱۱ماهه آنها به دل آتش زده بود بر اثر سوختگی جان باخت و پیکر او در میان جمعیت انبوهی از همشهریانش تشییع شد.
اعظم اسابه ۳۱ساله مادر ۳فرزند بود که از چهارم اسفندماه و به‌دنبال صدمات شدید ناشی از سوختگی در بیمارستانی در شیراز بستری بود.

خانواده اعظم از چند سال قبل به همراه خانواده‌ای دیگر از بخش فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری برای کار و زندگی راهی روستای بزباز در حوالی شهرستان عسلویه شده بودند و در همسایگی هم زندگی می‌کردند. طبقه پایین خانه همسایه مغازه‌ای بود که تعدادی کپسول گاز ال‌پی‌جی در آنجا نگهداری می‌شد و وجود همین کپسول‌ها بود که باعث حادثه‌ای هولناک شد.

روز حادثه 
عصر چهارم اسفند ماه بود که صدای انفجاری هولناک ساکنان روستای بزباز را به وحشت انداخت. انفجار در همان مغازه‌ای رخ داده بود که در طبقه بالای آن، خانواده همسایه زندگی می‌کردند. کپسول ال‌پی‌جی به‌دلیل نشتی گاز به‌ناگاه منفجر شده بود و شعله‌های آتش در چشم‌برهم‌زدنی ساختمان را در برگرفته بود. خانه همسایه شعله‌ور شده بود و این در حالی بود که زن همسایه به همراه فرزندان خردسالش در خانه بودند. اعظم که می‌‌دانست جان آنها در خطر است به طرف خانه همسایه دوید و خود را به آنجا رساند. در همین هنگام بود که پدر خانواده نیز سر رسید و آنها تلاش کردند بچه‌ها را از خانه بیرون ببرند. اعظم به سمت کودک ۱۱ماهه خانواده دوید و او را در آغوش گرفت اما در همین هنگام اجاق گازی که پشت سر آنها بود شعله‌ور شد و آتش هر دوی آنها را به کام خود برد.


به‌گفته مرد همسایه، اعظم را دیدم که کودک ۱۱ماهه‌ام را در آغوش گرفته بود و می‌خواست او را با خودش به بیرون از خانه ببرد. اما در همین هنگام آتش از پشت سر آنها شعله‌ور شد. با دیدن این صحنه به طرف آنها پریدم که نجاتشان دهم اما شعله‌ها آنقدر زیاد بود که از دستم کاری ساخته نبود. با این حال لحظاتی بعد و با کمک بقیه اهالی موفق شدیم هم اعظم و هم کودک ۱۱ماهه‌ام را از خانه بیرون ببریم و هر دوی آنها به بیمارستان انتقال یافتند.

جدال با مرگ 
کودک ۱۱ماهه دچار بیش از ۴۰درصد سوختگی شده و حالش وخیم بود اما با این حال زنده بود و نفس می‌کشید. زن فداکار نیز به‌شدت دچار سوختگی شده بود که به بیمارستانی در شیراز منتقل شد. کمی بعد اما از بیمارستان خبر رسید که کودک ۱۱ماهه بر اثر شدت صدماتی که دیده بود جانش را از دست داده است و این در حالی بود که تلاش پزشکان برای نجات جان اعظم که خود مادر ۳فرزند بود ادامه داشت. با گذشت زمان به‌نظر می‌رسید که حال زن فداکار رو به بهبود است و وی از خطر مرگ رهایی یافته است. او حتی می‌توانست حرف بزند و برای خانواده‌اش تعریف کرد که روز حادثه چه اتفاقی افتاد و او چطور درحالی‌که کودک ۱۱ماهه همسایه را در آغوش داشت گرفتار شعله‌های آتش شد. در ادامه اما شرایط وی بار دیگر رو به وخامت گذاشت تا اینکه بانوی فداکار پس از حدود ۲هفته جدال با مرگ جانش را از دست داد.

خبر درگذشت اعظم اسابه بار دیگر یادآور حادثه‌ای شد که مهرماه امسال برای نوجوان ۱۵ساله‌ای به‌نام علی لندی در شهرستان ایذه رخ داد. این پسر نوجوان نیز در روز حادثه وقتی متوجه آتش‌سوزی در خانه همسایه خاله‌اش شد برای نجات مادر و دختری که در آنجا سکونت داشتند به دل آتش زد اما خود دچار سوختگی شدید شد و پس از چند روز جدال با مرگ در بیمارستان جانش را از دست داد.

بدرقه باشکوه 
به‌دنبال مرگ دلخراش بانوی فداکار لردگانی، پیکر او به محل زندگی‌اش یعنی بخش فلارد شهرستان لردگان منتقل شد و در میان جمعیت انبوهی از مردمی که برای بدرقه او آمده بودند تشییع و به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *