سه شنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۳

صبح های غم انگیز نورآباد دلفان/ دردهایی که گویا کسی حوصله شنیدنشان را ندارد

شنیدن صحبت های این کارگران شنیدن دردهای بی پایان آنهاست ، دردهایی که گویا کسی حوصله شنیدنشان را ندارد…


نسیـــم دلفـان – در شهر نورآباد کسی نیست که میدان امام خمینی (ره) یا همان میدان اصلی شهر را نشناسد و یا گذرش به این میدان نیفتاده باشد ، میدانی که محل تجمع کارگران است ؛ کارگرانی که در کنار جدول ها و میدان نشسته اند  و  هر رهگذر و سرنشین خودرویی را کار تازه و کارفرمایی جدید تصور می کنند که قرار است در عوض انجام دادن کار برای وی، سفره آن شب خانواده هایشان با لقمه نانی هر چند فقیرانه پرشود.

5.jpg

4.jpg

صبح ها اگر یک لحظه ای ماشین کسی در کنار میدان امام ترمز کند به ناگاه کارگران زیادی به سوی این خودرو هجوم خواهند آورد به این خیال که نیاز به کارگر دارد تا شاید از قافله عقب نمانند و امشب صاحب لقمه نانی برای امرار معاش خانواده شوند.

درد زمانی سوزناک تر می شود که چند قدمی آنطرف تر چشم مان به زنان کارگر می افتد ، زنانی که سرپرستی ندارند و خود نان آور خانواده اند.

7.jpg

8.jpg

و باز سوزناک تر اینکه بیشتر این زنان راهی شهرستان های مجاور برای کار در مزارع و گاهأ کار در منازل دیگران می شوند.

صبح های غم انگیز میدان امام شهر نورآباد زمانی غم انگیز تر می شود که حتی یک مسئول دلسوز پیدا نمی شود تا برای دقایقی در کنار این قشر زحمت کش و بی توقع بنشیند و درد دل آنان را برای یکبار هم که شده بشنود.

شنیدن صحبت های این کارگران ، شنیدن دردهای بی پایان آنهاست ، دردهایی که گویا کسی حوصله شنیدنشان را ندارد.

بیشترین غصه این قشر آسیب پذیر و زحمت کش نابسامانی است ، نابسامانی که اگر اراده ای برای پایان دادن به آن پیدا شود بسیاری از مشکلات آنان حل می شود.

ساماندهی این کارگران را تعاونی استادکاران و کارگران شهرستان دلفان به عهده گرفت و آستین بالا زد.

اما متاسفانه کاری از پیش نرفت.

محمد پیری مدیرعامل این تعاونی می گوید : بارها و بارها در راستای طرح های پیش بینی شده برای ساماندهی این کارگران قدم پیش گذاشتیم اما متاسفانه مسئولین چندان تمایلی برای سامان دادن به این وضعیت ندارند گویا هیچ گاه صحنه های غم انگیز کنار میدان امام این شهر را ندیده اند.

وی افزود : سال گذشته در حضور نماینده اداره کار و امور اجتماعی شهرستان و همچنین خبرنگار نسیم دلفان با شهردار سابق نورآباد و اعضاء شورای شهر دیدار کردیم و مشکلات مطرح شد.

1.jpg

در آن جلسه قرار شد برای سامان دادن به این وضعیت کارهایی انجام گیرد اما طولی نکشید که شهردار استعفاء داد و همه تصمیمات آن جلسه به فراموشی سپرده شد ، شهردار عوض شد اما شورایی ها که همه حی و حاضر بوده و هستند پس چرا به وعده های داده شده عمل نکردند!!!

وعده هایی همچون:

✅ ایجاد مکانی برای تجمع کارگران و ساماندهی وضعیت موجود کارگران میدانی

✅ تعاونی مصرف کارگران

✅ در نظر گرفتن تخفیف ویژه شهرداری به عوارضات و بدهی های مربوط به ساختمان های اقشار کارگری

پیری اظهار داشت : چندی پیش مجددأ موضوع را از طریق شورای شهر پیگیری کردیم و حتی با دکتر ستاری شهردار فعلی نورآباد نیز دیدار داشتیم تا برای ساماندهی کارگران این شهر چاره ای بیاندیشند ، مجددأ وعده هایی داده شد اما متاسفانه وقتی پای کار می رویم چنان چوب هایی لای چرخ می گذارند که از کرده خود و پا پیش گذاشتن برای حل مشکلات این قشر به شدت پشیمان می شویم.

اینکه وعده های مسئولین در قبال این کارگران چرا همیشه توخالی از آب در میاید مسئله ای است که ما نیز به دنبال پاسخ آن می گردیم.

امیدواریم روزی فرا رسد که این وعده ها تحقق یابد.


» تحلیلی بر مصائب کارگران دلفان/ عدم درک صحیح از آسیب های اجتماعی درباره کارگران ساختمانی

» نامه سرگشاده و اعتراض آمیز مدیرعامل شرکت ساماندهی کارگران ساختمانی شهرستان دلفان


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۳ نظر

  1. امیدواریم هم شهرادری محترم این شهر وهم کلیه مسولان محترم اقدامات مفیدی در این زمینه انجام دهند وانسانیت وهمدردی خود را بااین قشر ضعیف جامعه نشان دهند

    • به همین خیال باش جانم
      انالله و انا الیه راجعون زمانی یک خانم خونی را صلح میکرد کجاست غیرت ما ننگ برانانکه میتواننددستی را بگیرندتعلل میکنندننگ ننگ ننگ

  2. مه نمیگن دو شغله بودن ممنوع است پس چرا اقدام نمیکنیدمدعیان عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *