چهارشنبه , ۹ آذر ۱۴۰۱

۱۲ سال انتظار برای اجرای یک طرح در دلفان

افزایش جمعیت ، توسعه بی رویه شهرها ، تغییر در ساختار مسکونی و گسترش شهرنشینی راه اندازی سیستم دفع و تصفیه فاضلاب ها را در شهرها به یک ضرورت اجتماعی تبدیل کرده است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش ایرنا ، اجرای اینگونه طرح ها، نقش مهمی در جلوگیری از آلوده شدن منابع آب زیر زمینی ، حفظ و حراست از طبیعت رودخانه ها ، ارتقای بهداشت فردی ، اجتماعی و جلوگیری از انتشار بیماریهای ناشی از دفع غیر اصولی فاضلاب دارد و امروزه با استفاده از سیستم «لجن فعال» از تصفیه به صورت کمپوست در کشاورزی استفاده می شود.

در شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان لرستان که با ۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال غربی مرکز این استان واقع شده لوله گذاری انتقال سیستم فاضلاب به اجرا درآمده و فاضلاب شهر در قالب خطوط انتقال به خارج از شهر هدایت می شود.

تصفیه خانه فاضلاباما حکایت اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد به یک تراژدی غمناک برای شهروندان این شهر تبدیل شده و مردم این شهر ۱۲ سال است که در انتظار اجرای این مهمترین خواسته اساسی خود هستند.

عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد، در مرحله اول در سال ۷۹ آغاز شد، اما پس از مدت کوتاهی با مصلحت اندیشی ! مسئولان وقت شرکت آب و فاضلاب لرستان ، این پروژه تعطیل گردید و آنان در مصاحبه با رسانه ها علت تعطیلی این پروژه را تسریع و تکمیل طرح های فاضلاب در سه شهر دیگر استان اعلام کردند و سوال شهروندان نورآباد برای علت این اقدام تبعیض آمیز همچنان بی پاسخ ماند.

به هر حال ، یک پروژه نیمه تمام با نظر مسئولان وقت تعطیل شد تا اینکه پس از گذشت ۱۱ سال مجددا در آیینی با حضور معاون وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور مردم شاهد آیین کلنگ زنی این پروژه بودند و معاون وزیر در مصاحبه با صدا و سیمای لرستان اعلام کرد که طرح تصفیه خانه شهر نورآباد از مدرن ترین تصفیه خانه های کشور خواهد بود که در دو مدول کار تصفیه فیزیکی و همچنین تصفیه بیولوژیکی فرایند حذف ازت و فسفر و کاهش آلودگی مواد آلی و میکروبی را با استفاده از روش ژوهانسبورگ (لجن فعال و برگشت فاضلاب و هوا دهی )انجام خواهد داد و علاوه بر ضد عفونی کردن پساب در نهایت لجن حاصل از تصفیه به صورت کمپوست تولید ودر بخش کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براساس قرارداد منعقده این طرح با اعتبار ۵/۱۲ میلیارد تومان ( ۶ میلیون دلار خرید تجهیزات ) و برآورد زمانی۳۶ ماهه کار ساخت آن توسط پیمانکارپروژه آغاز شد.

انتشار این خبر موجی از امید را در میان مردم ایجاد کرد اما این شادی و شعف با گذشت دو سال از آغاز طرح، بازهم به یاس و ناامیدی تبدیل شد و این پروژه به سبب کمبود اعتبار متوقف شده است.

در سال گذشته مسئولان شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از فسخ قرارداد با پیمانکار مربوطه خبر دادند.

گرچه بنا شد این طرح بصورت فایناس به مناقصه گذاشته شود ولی با گذشت دو سال تاکنون خبری از مناقصه نیست.

به هرحال، با توجه به اهمیت احداث تصفیه خانه فاضلاب نورآباد در فرایند جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب و مشکلاتی که از لحاظ زیست محیطی و بهداشتی برای شهروندان ایجاد کرده بررسی دلایل رکود و رخوت پروژه مذکور و تامین اعتبارات مورد نیاز آن ازمحل اعتبارات ملی ضرورتی انکار ناپذیر است.

…………………………….………………..

wyyj_haji.jpg خبرنگار ایرنا در نورآباد لرستان

.

.

علی معظمی گودرزی

یک نظر

  1. با تشکر از حمات شما
    واقعاً خبر های که تهیه می کنید درد دل همشریان دلفانیه
    خداوند لعنت کند مسئولی را که از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند
    از ماست که بر ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *