یکشنبه , ۱۹ آذر ۱۴۰۲

رژه آلاینــده ها روی اعصاب مردم/نورآباد سرسام گرفته است

صنوف آلاینده نورآباد وعده ۲۰ ساله احداث شهرک صنوف آلاینده و انتقال این صنوف به خارج از شهر نورآباد در حالی برای تحقق سیر لاک پشتی به خود گرفته است که رژه این واحدها روی اعصاب شهروندان موجب شده شهر سرسام بگیرد…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرنگار مهر، امروزه زندگی شهرنشینی با چالش های عمده ای از جمله آلودگی های صوتی و زیست محیطی ناشی از مشاغل آلاینده روبرو است که سلامت و آرامش شهروندان را با تهدید جدی مواجه کرده است.

از یک سو برخی از واحدهای صنفی آلاینده گاهی تا حدود ۱۲ شب کار می کنند و از سوی دیگر با توجه به اینکه هنگامی که این صنوف در حال فعالیت هستند نوسانات برق در منازل مسکونی بوجود می آید این موضوع نیز موجب اشکال در وسایل برقی شهروندان می شود. در حال حاضر در شهر ۷۵ هزار نفری نورآباد بیش از ۳۰۰ واحد آلاینده صوتی در قالب ۱۰ دسته صنفی وجود دارد که علاوه بر ایجاد مزاحمت برای شهروندان سلامت و آرامش آنها را نیز به خطر انداخته است.

شهروندان نورآبادی با ابراز نارضایتی از وجود این واحدهای صنفی در مرکز شهر در گفتگو با مهر می گویند: متاسفانه این موضوع مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است و موجب سلب آرامش ما و خانواده هایمان شده است.

صنوف آلاینده نورآباد

آنها با یادآوری اینکه تعدادی از این واحدهای صنفی آلاینده گاهی تا حدود ۱۲ شب کار می کنند یادآور می شوند: از سوی دیگر با توجه به اینکه هنگامی که این صنوف در حال فعالیت هستند نوسانات برق در منازل مسکونی بوجود می آید این موضوع نیز موجب اشکال در وسایل برقی شهروندان می شود.

یکی از شهروندان نورآبادی معتقد است که مشکلات صنوف آلاینده از نظر اجتماعی یک جرم محسوب می شود زیرا موجب آرامش و آسایش شهروندان می شود و می گوید: متاسفانه این موضوع عمومیت پیدا کرده و مردم نیز از این موضوع بسیار گلایه مند و ناراضی هستند.

یکی دیگر از شهروندان ادامه می دهد: زمانی که می خواهیم از پیاده رو عبور کنیم با توجه به اینکه برخی از این صنوف آلاینده و مزاحم ابزار کار خود را در پیاده روها پهن می کنند مانع از رفت و آمد مردم می شوند که می بایست مسئولین شهر نورآباد هر چه سریعتر فکری به حال شهروندان کنند.

صنوف آلاینده نورآباد

به هر روی به توجه گلایه مندی مردم به نظر می رسد به منظور تامین و آرامش شهروندان نورآبادی انتقال صنوف آلاینده صوتی به خارج از شهر امری بسیار ضروری است که مدیریت شهری می بایست این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. حدود ۲۰ سال است که برای احداث یک شهرک کوچک به منظور ساماندهی و تجمیع صنوف آلاینده شهرداری نورآباد چک سفید از صاحبان واحدها دریافت کرده اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده و تنها در حد یک شعار مانده است.

این در حالیست که تعدادی از صاحبان صنوف آلاینده شهر نورآباد نیز با اعلام آمادگی برای انتقال واحدهای صنفی به خارج از شهر می گویند: اقدام واحدهای صنفی منوط به تعهد شهرداری نورآباد در ایجاد یک شهرک برای صنوف آلاینده است.

آنها با اشاره به اینکه اگر شهرداری جایگاهی را برای تجمع واحدهای صنفی آلاینده و مزاحم اختصاص دهد شهروندان نیز آسایش پیدا می کنند می افزایند: حدود ۲۰ سال است که برای ایجاد یک شهرک کوچک به منظور ساماندهی و تجمیع صنوف آلاینده شهرداری نورآباد چک سفید از ما دریافت کرده اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده و تنها در حد یک شعار مانده است.

صنوف آلاینده نورآباد

برخی صاحبان واحدهای آلاینده نورآباد در این رابطه به مهر عنوان کردند: چون مالک مغازه هایی که در آن کار می کنیم نیستیم می بایست هرچه درآمد داشته باشیم را به صاحبان مغازه پرداخت کنیم در حالیکه اگر شهرداری به تعهدات خود عمل کند و یک شهرک برای واحدهای صنفی راه اندازی کند علاوه بر اینکه واحدهای صنفی آلاینده به خارج از شهر هدایت می شوند بلکه ما نیز صاحب یک واحد مغازه برای کارگاه مان خواهیم شد.

شهردار نورآباد نیز در این باره به مهر می گوید: در حاشیه شهر زمین مناسبی با مساحت ۳۰ هکتار برای احداث شهرک صنوف آلاینده در نظر گرفته ایم که سند آن در حال صدور است.

صنوف آلاینده نورآباد

شهردار: در حاشیه شهر نورآباد زمین مناسبی با مساحت ۳۰ هکتار برای احداث شهرک صنوف آلاینده در نظر گرفته ایم که سند آن در حال صدور است.

اسماعیل میرزائیان با بیان اینکه شهرداری به دنبال تغییر کاربری این زمین برای ایجاد شهرک صنوف آلاینده صوتی است، ادامه می دهد: با توجه به اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی نیز برای احداث این شهرک اعلام آمادگی کرده است امیدواریم مشکل شهروندان و صنوف آلاینده در آینده ای نزدیک حل شود.

وی می افزاید: امیدواریم در ابتدای سال آینده با تشکیل یک شرکت تعاونی برای صاحبان صنوف آلاینده با همکاری اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و شهرداری و تهیه تفاهم نامه ای سه جانبه اعضا بتوانند برای خرید واحد صنفی خود وام دریافت کنند.

به هر روی امید می رود که هر چه زودتر با ساماندهی و انتقال صنوف آلاینده نورآباد به خارج از شهر مشکل دیرینه شهروندان و صنوف آلاینده حل شود که در صورت محقق شدن این امر علاوه بر اینکه فضایی آرام بر شهر حاکم می شود سیما و مبلمان شهر نورآباد نیز بهبود خواهد یافت.

مصطفی معظمی گودرزی/خبرنگار خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *