دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱

خلوت هایی که امنیت مردم نورآباد را به چالش کشانده است/چاره اندیشی شورای شهر و شهردار

تعداد زمین‌هایی که در نقاط مختلف شهر نورآباد رها شده ، قابل توجه است و تقریبا در هر محله از شهر، چندین زمین خالی وجود دارد که سبب شده صدای اعتراض مردم به فریادهایی بلند مبدل شود…نسیـــم دلفـان – معضل زمین‌های خالی و رها شده شهر نورآباد مختص منطقه‌ای خاص نیست و این روزها حتی در مناطق به اصطلاح بالای شهر نیز بین هر چند خانه مسکونی، یک زمین رها شده بدون حصار وجود دارد.

در مناطق پایین دست و حتی مرکزی نیز این پدیده رخ نمایی می‌کند و در اغلب کوچه‌ها و خیابان‌ها، این فضاهای خالی و ناراحت  کننده که به دنبال بی‌حصار بودن زمین‌ها، به وجود آمده است، مشاهده می شود.

این اراضی که اغلب مربوط به افرادی هستند که نیازی  به ساخت آنها ندارند و به جهت گران شدن آنها را رها کرده اند ، مشکلاتی را برای اهالی محله ها ایجاد کرده تا جایی که مردم برای رفع مشکل مورد بحث ، دست به دامان این رسانه شدند.

یکی از شهروندان در تماس تلفنی با خبرنگار ما ، اظهار داشت: زمینی درست سر کوچه مان وجود دارد که وسعت آن چندان هم زیاد نیست و به زباله دانی اهالی محل تبدیل شده است.

این همشهری معترض که نخواست نامش فاش شود بیان کرد: بی حصار بودن این زمین سبب شده برخی همسایگان بی ملاحظه آشغال های تعفن آمیز خود را در این مکان خالی نمایند.

بوی تعفن زباله‌ ها در زمین های خالی اهالی محل را به ستوه آورده است

در روزهای گرم که زباله در داخل خانه‌ها به سرعت ایجاد بو و آلودگی می‌کند، مردم تحمل ندارند تا روز بعد صبر کنند و منتظر ماشین‌های حمل زباله بمانند لذا زباله های خود را در این گونه زمین های خالی رها می کنند.

اکنون هوا خنک تر شده و کمتر بوی زباله شهروندان را آزار می دهد اما در فصل تابستان بوی بد زباله ها به شدت سبب آزار اهالی مناطق می شود تا جایی که کسی جرات ندارد پنجره های خانه را باز کند.

رها کردن زباله ها، گرچه مشکل مشترک اکثر اهالی محله هایی است که در آنها زمین خالی وجود دارد اما این تنها بخشی از مشکلاتی است که این اراضی در سطح شهر ایجاد کرده اند.

در بسیاری از مناطق با ورود به کوچه ها، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند، خاک آلود بودن کوچه‌ها و وجود نخاله‌های ساختمانی و یا حتی مصالح ساختمانی است.

ساکن یکی دیگر از محله‌های شهر نورآباد در این مورد به خبرنگار ما گفت: در کوچه ما که کل طول آن حدود ۴۵۰ متر است، سه زمین خالی وجود دارد که شهرداری به صاحبان آنها برای آغاز ساخت و ساز یا حصارکشی تذکر داده است اما آنها توجهی به این امر ندارند.

مصالحی که برای فریب دادن ماموران شهرداری در خرابه ها رها شد.

وی افزود: دو نفر از صاحبان این زمین ها برای اینکه در بازدید ماموران شهرداری، خود را آماده حصارکشی نشان دهند، یک وانت آجر و ماسه در زمین خالی کرده اند و این مصالح را به امان خدا رها کرده اند.

این شهروند معترض عنوان کرد: با توجه به اینکه این فصل، فصل باد و باران است، وزش کوچکترین بادی، ماسه‌های سبک را وسط کوچه می‌آورد و ماموران شهرداری نیز اقدام به جمع آوری آن نمی کنند.

وی ادامه داد: آجرهایی هم که حدود دو ماه است در این اراضی رها شده، هر بار برای انجام کاری توسط بچه‌ها که اغلب آجرها را دروازه فوتبال خود قرار می دهند و … به وسط کوچه آورده می شود و فضای این کوچه همیشه با تلی از ماسه و خاک و آجرهای پراکنده در سطح کوچه مشاهده می شود.

زمین های خالی جولانگاه سگها و سایر حیوانات ولگرد

عده‌ای از اهالی بهارستان نیز از اینکه زمین‌های خالی به دلیل وجود زباله، محل تردد حیوانات ولگرد شده، ابراز نگرانی کرده اند و تردد در ساعات پایانی روز را با وجود این حیوانات ، خصوصأ برای کودکان و زنان بسیار مشکل اعلام کردند.

ذکر این  نکته ضروری به نظر می رسد که بسیاری از این زمین های بدون حصار و خالی به خلوتی برای تردد و حضور افراد خلافکار در هر منطقه تبدیل شده است.

در بسیاری از مناطق، زمین های خالی که فاقد حصار یا دارای حصارهای نیم بند هستند، محل خرید و فروش مواد مخدر یا اختفای سارقان شده و امنیت اهالی محل را تحت تاثیر قرار داده است.

شهرداری از چندی پیش فراخوان و اخطارهایی برای ساماندهی وضعیت زمین های خالی در شهر صادر کرد اما به نظر می رسد این اخطارها در بسیاری از مناطق نتوانسته چندان کارساز باشد.

در پیگیری این گزارش خبرنگار ما با یکی از اعضاء شورای شهر نورآباد گفتگو کرد.

سیدمحمدامین نوربخش گفت : چندی پیش این موضوع در شورای شهر مطرح شد.

وی اضافه کرد ، با تصویب اعضاء شورا شهرداری ملزم شد هر چه سریعتر با اطلاعیه عمومی از صاحبان این اراضی بخواهد زمین های خود را حصار کشی نمایند و برای مالکان این زمین ها فرصت تعیین شود تا در صورت عدم حصار کشی در وقت معین با آنان برابر مقررات برخورد گردد.

شهردار نورآباد نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت : طرح مورد نظر که در شورای شهر مطرح شد به پیشنهاد شهرداری بوده و این نشان می دهد ما خودمان جسورانه به دنبال حل این مشکل هستیم.

اسماعیل میرزاییان افزود : متاسفانه شهروندان عزیز و در واقع صاحبان این زمین ها همکاری چندانی با شهرداری ندارند.

وی گفت : اخطارهایی به برخی مالکان داده ایم اما اکثر آنها به این اخطارها بی توجه اند.

به گفته این مسئول همکاری سایر شهروندان برای معرفی صاحبان این زمین ها به مأمورین گشت شهرداری باعث تسریع در روند برخورد شهرداری با مالکان بی توجه می شود.

شهردار نورآباد خاطر نشان کرد تصمیم گرفتیم در صورتی که صاحبان این زمین ها اقدام به حصار کشی ننمایند شهرداری به ترتیب اولویت کار حصارکشی این اراضی را انجام دهد و در ازای این کار علاوه بر هزینه حصارکشی دو برابر این مبلغ را نیز به عنوان جریمه از مالک این زمین ها استرداد نماید.

وی با اشاره به اینکه اقدام به حصارکشی توسط مالکان به نفع آنهاست افزود : در حال حاضر با وضعیت مالی نامناسب شهرداری حصارکشی این اراضی هزینه سنگینی دارد لذا تقاضا داریم خود صاحبان این زمین ها با شهرداری همکاری نمایند تا مستحق جریمه دو برابر نیز نگردند.

میرزاییان تصریح کرد متاسفانه گاهأ ملاحظه شده برخی همشهریان برای گرفتن مجوز حصارکشی مراجعه می کنند اما پس از دریافت مجوز در سایه کار حصارکشی مخفیانه اقدام به ساخت و ساز های داخلی می نمایند و این تخلف تاکنون چندین و چند بار باعث معرفی متخلفان به کمیته مربوطه شده است ، لذا از همشهریان تقاضا داریم از اینگونه موارد که تخلف محسوب می گردد جدأ خودداری فرمایند.

شایان ذکر است – اغلب زمین‌های رها شده مشکلات خاصی دارند که یکی از این مشکلات عوارض و جریمه‌هایی است که شهرداری برای صاحبان آنها مقرر کرده و پرداخت این رقم فعلا برای مالکان مقدور نیست و این امر سبب امروز و فردا کردن مالکان برای ساخت یا حصارکشی شده است ، شایسته است شهرداری در این زمینه چاره‌اندیشی کند.

۷ نظر

 1. آقای شورا تورا خدا دست از شعار بردارید شمانزدیک به دوساله قول حصارکشی زمین خالی دورمیدان شهدا دادید دوساله قرار صنوف مزاحم واز نبش میدان بردارید جناب اقای شهردار نبش میدان شهدا مغازه فروش کپسول هواهستش این اقا نه تنها پیاده رو بلکه تا وسط خیابان هم کپسول میذاره شما مگه اهل این شهرستان نیستید ایا ماهانه نه جهت بازدید که کار شما نیست بلکه تصادفی هم رد نمیشید اقایان مسول اطراف میدان شهدا مصالح فروش و اهن فروش اشغال کرده…

  • سید محمد امین نوربخش

   با سلام خدمت همه دوستان مخصوصا کارمند
   دوست گرامی اگه دقت کنید یک سال دو ماهه کار شورا شروع شده فکر نکنم کار شورا به دو سال برسه در ضمن ما این طرح رو مصوب کردیم و این شعار نبوده کار اجرایش مونده که شهردار و پرسنل شهرداری می بایست انجام بدن

   • دوستدار شما

    سلام آقای نوربخش،با توجه به اینکه جنابعالی از خانواده بزرگ سادات و همچنین از خانواده ارزشمند شهداء نیز هستید انتظارات بیشتری می رود لذا امیدوارم که همیشه شان و جایگاه خودتان را فراموش نکنید و بطور جدی پیگیری مشکلات مردم باشید و هیچ وقت به حاشیه نروید و در نهایت به کامنت (همشهری)هم پاسخ دهید.

 2. با سلام و تشکر از جناب آقای محمدی بابت این خبر و اما بعد:
  اتفاقاً برخی از زمینهای رها شده متعلق به خود شهرداری هستند،به عنوان نمونه زمین بین دبیرستان شهید بهشتی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که معلوم نیست خیابان است کوچه است تجاریست مسکونیست و یا بدون کاربری!!!! و با توجه به نداشتن روشنائی به مکان امنی برای معتادان تبدیل شده و وجود این فضا در بین دو مکان فرهنگی و بخصوص در کنار مدارس مقطع متوسطه بسیار هم برای اهالی محله و هم برای دانش آموزان بسییییار خطرناک است و بنده به عنوان یک شهروند بارها و بارها برای ساماندهی آن به شهرداری مراجعه و همیشه هم جواب سربالا شنیدم!!
  اگر کوچه و یا خیابان است که هست چرا ساماندهیش نمیکنید؟؟ اگر تجاریست که نیست چرا فکری به حالش ندارید اگر اگر اگر اگر که …..
  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من / آنچه به جائی نرسد فریاد است

 3. باسلام وتشکر از نسیم دلسوز
  باورکنید ما یک زمین خالی توکوچمون هست که اختصاص پیدا کرده به مکانی برای افراد معتاد که اونجا مواد مصرف می کنند وبچه های کوچک هم اونجا بازی می کنند چندین بارم شکایت کردیم انگار نه انگار خدایش شعار ندید عمل کنید

 4. با سلام چرا شورای شهر فکری به حال تفکیک زمین های بهارستان نمی کنن ؟ مگه نمی دونن که با تفکیک این زمینها چه درامدی برا یشهرداری در پی خواهد داشت ؟ نکنه این جوری که شنیدیم میگن که برخی از اعضای محترم به مالکان درخواست چند قطعه زمین رو داشتند ومالکان نیز سر باز زدند؛ خدا وروز قیامت فراموش نشود .

 5. فرهنگیان فاز یک

  باسلام وخسته نباشی خدمت اقای محمدی .
  یک زمین خالی داخل کوچه فرهنگیان هست که تاحالا چند فقره سرقت از منازل از همسایگان این زمین صورت گرفته چند با ربه شهرداری رفتیم ولی ……….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *