آخرین خبرها

بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ / لرستان جزء ۱۶ استان پرجمعیت کشور اعلام شد + جدول آمار تفکیکی شهرهای لرستان

نسیم دلفان – به گزارش پایگاه خبری یافته، برابر نتایج کلی سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، استان لرستان با یک‌میلیون و ۷۶۰ هزار و ۶۴۹ نفر به عنوان شانزدهمین استان کشور اعلام شد.

بر اساس این گزارش از مجموع جمعیت لرستان، تعداد ۸۹۲ هزار و ۸۸۹ نفر مرد و ۸۶۷ هزار و ۷۶۰ نفر زن هستند که در قالب ۵۰۹ هزار و ۲۵ خانوار زندگی می‌کنند.
در استان لرستان، خرم‌آباد با ۵۰۶ هزار و ۴۷۱ نفر پرجمعیت‌ترین شهر استان است و شهرهای بروجرد با ۳۲۶ هزار و ۴۵۲ نفر و دورود با ۱۷۴ هزار و ۵۰۸ نفر در دوم و سوم هستند.
در این آمارگیری شهر رومشگان و همچنین دوره چگنی کم‌جمعیت‌ترین شهرهای استان هستند.

اعلام نتایج سرشماری سال 1395

در بین استان‌های کشور استان تهران ۱۳ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۶۳۷ نفر پرجمعیت‌ترین استان در کشور است؛ استان خراسان رضوی با ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفر و استان اصفهان با ۵ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر دوم و سوم هستند.
در این آمارگیری استان ایلام با ۵۸۰ هزار و ۱۵۸ نفر کم‌جمعیت‌ترین استان در کشور است.

سایر آمار استخراج‌شده عبارت است از:
 • کل جمعیت کشور در سال ١٣٩۵ به ٧٩ میلیون و ٩٢۶ هزار و ٢٧٠ رسید که نسبت به سال ١٣٩٠ نزدیک به ۴ میلیون و ٧٧۶ هزار نفر افزایش یافته است.
 • تعداد خانوار ایرانی در سال ١٣٩۵ به ٢۴ میلیون و ١٩۶ هزار و ٣۵ رسیده است که نسبت به سال ١٣٩٠، ٣ میلیون خانوار افزایش یافته است.
 • تعداد خانوار شهری در سال ١٣٩۵ معادل ١٨ میلیون و ١٢۵ هزار خانوار بوده که نسبت به سال ١٣٩٠ به‌اندازه دو میلیون و ۶٩٨ هزار و ۶۴٠ خانوار افزایش یافته است.
 • در سال ۱۳۹۵، ۴۰ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۴۲ مرد در کشور زندگی کرده‌اند که دو میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۷۳ نفر نسبت به سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است.
 • تعداد زنان در سال ۱۳۹۵ معادل ۳۹ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۲۸ نفر بوده‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۰، ۲ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۲۸ نفر افزایش یافته‌اند.
 • نسبت جنسی در سال ١٣٩۵ به ١٠٣ رسیده و یک درصد از سال ١٣٩٠ افزایش یافته است.
 • جمعیت ساکن در نقاط شهری از سال ١٣٩۵ معادل ۵٩ میلیون و ١۴۶ هزار و ٨۴٧ نفر بوده است که نسبت به سال ١٣٩٠ معادل ۵ میلیون و ۵٠٠ هزار و ١٨۶ نفر افزایش یافته است.
 • جمعیت ساکن در نقاط روستایی ولی با کاهش محسوسی رو به رو بوده است. در سال ١٣٩۵ معادل ٢٠ میلیون و ٧٣٠ هزار و ۶٢۵ نفر ساکن در روستاها بوده‌اند که نسبت به سال ١٣٩٠ معادل ٧٧٢ هزار و ٣٨٣ نفر کاهش یافته است.
 • نسبت روستانشینی جمعیت در سال ١٣٩۵ معادل ٢۵.٩ درصد رسیده است که منفی ٢.٧ درصد نسبت به سال ١٣٩٠ کاهش یافته است.
 • نرخ رشد جمعیت در سال ١٣٩۵ به ١.٢۴ درصد رسیده که نسبت به سال ١٣٩۵ صفر درصد افزایش داشته است.
……………….

tavajoh.gif

12

۲ نظر

 1. شهرهای تاریخی و مهم ایران مثل اصفهان-شیراز-کرمانشـاه-تبریز-یزد و کرمون باید بخوبی شناخته شوند تا از تهران مهاجرت کنیم به این شهرهای خوب کشورمون.تهران اگر از اول شناخته می شد میتونست در حد اصفهان و شیراز و کرمانشـاه از نظر گردشگری معروفیت داشته باشد اما متاسفانه تهران بعد از اصفهان و شیراز و کرمانشـاه و تبریز ویزد و کرمون از لحاظ داشتن آثار تاریخی های گرانبهای کشورمون که جا دارد مسئولین بفکر باشند.

 2. من ساکن تهران هستم و اصالتم کرمانشاهیم و میخوام برگردم کرمانشـاه شهر شیرین و فرهاد شهر طبیعت بکر کوهستانهای سربه فلک کشیده بیستون و طاق بستان و پرآو(پرو)کمی کرمانشاه باستانی رو حمایت کنید مسئولین ببینید رو دستش شهری پیدا می شه انصافا…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.