شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲

احداث پارک بانوان در نورآباد و نارضایتی شهروندان

 احداث پارک بانوان در محل یک پارک قدیمی (لاله) در شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان موجب نارضایتی بانوان این شهر شده است…


پارک بانواننسیـــم دلفـان – به گزارش خبرنگار ایرنا در شهر ۶۰ هزار نفری نورآباد که بیش از نیمی از آن را بانوان تشکیل می دهند هیچگونه امکانات فرهنگی ، ورزشی و تفریحی مناسبی برای زنان وجود ندارد.

تا اینکه در سال جاری از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ مبلغ نه میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال برای احداث بوستان بانوان شهر نورآباد اختصاص یافت تا بانوان این شهر نیز محلی برای گذران اوفات فراعت داشته باشند.

انتشار این خبر موجب خوشحالی بانوان نورآبادی شد.اما آنچه موجب نگرانی بانوان این شهر شده انتخاب محل احداث طرح است که معتقدند این مکان، مکان مناسبی برای احداث پارک اختصاصی بانوان نیست.

این بوستان سه دهه است که بلاستفاده است

یکی از شهروندان این شهر می گوید : مکان انتخاب شده مکان مناسبی نیست و بسیار کوچک بوده ضمن اینکه این بوستان بیش از سه دهه است که احداث شده اما بلااستفاده مانده بود.

رفیه کرمی اظهار داشت : مسوولان برای اجرای یک طرح می بایست از نظر شهروندان جویا شوند چون شهروندان می خوهند از آن طرح استفاده کنند و شکی نیست که این طرح نیز در صورت تکمیل بلااستفاده خواهد ماند.

یکی دیگر از شهروندان که خواست نامش در خبر دکر نشود گفت : بوستان بانوان می بایست در یک محل امن و ایمن باشد تا بانوان بتوانند براحتی از آن استفاده کنند.

یک بانوی نورآبادی درباره ضرورت احداث پارک بانوان در این شهر به خبرنگار ایرنا گفت: زن رکن جامعه و خانواده است که اگر زمینه نشاط زن که رکن اصلی و اساسی خانواده است فراهم شود، این نشاط و سرزندگی در همه خانواده جریان می یابد.

زهرا موسوی تصریح کرد: وجود نشاط در خانواده سبب می شود که آن خانواده فکر، برنامه ریزی و عمل بهتری در جامعه داشته باشد.

وی معتقد است که محلی که برای احداث پارک بانوان در این شهر در نظر گرفته شده کارشناسی نبوده و قابل استفاده برای بانوان نیست.

نیاز به تفریح و ورزش یکی از نیازهای ضروری انسان است

یک جامعه شناس نیز می گوید: نیاز به تفریح و ورزش یکی از نیازهای ضروری انسان می باشد و تامین کننده بعد معنوی به شمار می رود متاسفانه بانوان ما نسبت به آقایان از امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی کمتری برخوردار هستند.

مریم رضایی می افزاید: مکان انتخاب شده برای پارک بانوان به سبب عبور رودخانه آلوده در کنار آن و فضولات دامی نامناسب است و نمی تواند مکان خوبی برای گذراندن اوقات فراغت بانوان باشد.

تعداد دیگری از بانوان این شهر کوچک بودن مکان فعلی را از دلایل مخالفت خود با سخت پارک در این نفطه شهر عنوان می کنند و می گویند: مسئولان شهرداری می بایست باتوجه به اعتبار خوبی که این طرح داشته مکان مناسبی را انتخاب می کردند تا بانوان تمام محله های شهر بتوانند از آن استفاده کنند.

مکان مناسبی شهرداری جهت احداث بوستان نداشت

معاون عمرانی شهرداری نورآباد درباره دلیل انتخاب محل پارک بانوان می گوید : چون مکان مناسبی که مشخصات دسترسی آسان ، امنیت کافی و مرکزیت را داشته باشد در این شهر وجود نداشت به ناچار مکان کنونی به عنوان محل اجرای طرح انتخاب شد.

هوشنگ نوری می افزاید : اعتقاد ما این است که این مکان اگر بهترین نباشد اما مناسب ترین مکان است.

وی می گوید : براساس نقشه طراحی شده و استانداردهای این طرح ارتفاع دیوارهای این پارک سه متر تعیین شده تا بانوان براحتی بتوانند فعالیت های تفریحی و ورزشی خود را انجام دهند.

وی افزود: پارک بانوان دارای امکانات از قبیل پیست دوچرخه سواری ، اسکیت ، زمین بدمینتون و والیبال و فضای شهربازی کودکان می باشد و امکانات و تجهیزات دیگری نیز برای آن پیش بینی شده است.

ستاری شهردار نورآباد : من به عنوان یک کارشناس با احداث پارک بانوان در محل کنونی موافق نباشم اما انتقال آن به صرفه نیست.

شهردار نورآباد نیز در این باره می گوید : ایجاد نشاط و شادابی در بین بانوان، توسعه ورزش های همگانی و ارتقای شاخص های سلامت در بین دختران و زنان از جمله اهداف راه اندازی پارک بانوان در این شهر است.

محمدحسین ستاری می افزاید : این پارک در محل پارک لاله در حال ساخت است که ۹میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال اعتبار برای آن پیش بینی شده است.

به گفته وی ، این طرح ۵۰ درصد پیشرفت کاری دارد و سعی خواهیم کرد تا پایان سال جاری آن را به بهره برداری برسانیم.

ستاری که چند وقتی است به عنوان شهردار این شهر انتخاب شده در مورد جابجایی این طرح می گوید : من به عنوان یک کارشناس با احداث پارک بانوان در محل کنونی موافق نباشم اما این طرح توسط مسئولان گذشته آغاز شده و مبالغ زیادی برای آن هزینه شده که انتقال آن به صرفه نیست.

وی افزود: سعی خواهد شد مشکلات مطرح شده را در مورد این بوستان حل کنیم تا بتوانیم یک پارک استاندارد، ایمن و مناسب را برای بانوان نورآبادی احداث کنیم.

گزارش : فاطمه بابایی

۲۳ نظر

 1. جاش خوبه خوب کار کنید ممنونیم

 2. حقیقتا دیوارش خفه کننده است یعنی از آن مسیر که رد می شی احساس می کنی از کنار یک زندان رد می شی .فضای زیبای سبز راپوشانده بعد با یک دیوار خشن بی روح روبرو هستی .وقتی ازکنار دیوار رد می شی می گی خوش به حال وقتی که زود تر از این مکان دور شد .حتی باماشین . شهرداری واقعا داره هزینه می کنه ولی خوب این بی سلیقگی است .یعنی هرهزینه ای نمی تونه رفاه وزیبایی رابیاری .

 3. اصلا یه پیشنهاد ! نوراباد زندان نداره نظرتان چی بکنیمش زندان ؟ بهتر نیست؟

 4. جناب ستاری عزیز مدام دارید سوتی میدید مگه برای جای این پارک خودتون عضو شوری شهر نبودین وتصویب کردین دس بردارین بابا مردمو هیچ حساب میکنید

  • با سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین محترم و تشکر ویژه بخاطر این طرح بسیار عالی که به نظر من از نون شب هم برای بانوان این شهر واجب تر بود
   این پارک جاش هم بسیار عالیه چرا که برای موقعیتهای مختلف همشهریان کاملاً قابل دسترسیه
   در مورد دیوارهای پارک هم اگر قراره پارک پارک بانوان باشه طبیعتاً باید از حفاظهای لازم برخوردار باشه ظاهرش هم احتمالاً بعدآ. نقاشی یا رنگ آمیزی میشه
   در کل خدا قوت و خسته نباشید

 5. باسلام . ضمن تشکرازانتقاد جناب آقای (ابراهیم عزیز ) سعی کنیم حرمت شهردار راحفظ کنیم .درموردنظر ناشناس محترم هم باید بگم شما هم خیلی اغراق کردید «به نظر من از نون شب هم برای بانوان این شهر واجب تر بود»بیش از ۹۰درصد خانمهای محترم باخانواده هایشان میرن پارک که نیازی به این دیوار چین نیست بعدش هم هزینه ای برای دیوارشده که انگار افراد مسلح پشت دیوار پارک مستقرهستند ومیخوان حمله کنند. کسی با پارک بانوان مخالف نیست ولی این شکلش هم قابل تقدیر نیست . بعدش هم این طرح مال قبل از این شهرداره که آقای شهردار فعلی فقط مجبور به اجرای آن است.

  • آقا جان این پارک رو برای این دیوار کشیدن تا خانم ها با لباس راحت بیان توش ورزش و بازی انجام بدن برا تفریح خانوادگی که درست نمی کنن

   • همونطور که محمد آقا گفتن این حصار به دلیل اینه که ما راحت تر باشیم و مانع از ورود ارذل و اوباشه
    چون حتی در پارک های خانوادگی ام مثل پارک جنگلی ماراحت نیستیم که بخوایم بازی یا تفریحی داشته باشیم

 6. دلفان گیانم

  تاکی میخواید به این قضاوتای عجولانه ادامه بدین و احساسات مردم را بازیچه خواسنه های خودتون..حالا دیوار بهانه جدید تون شده..دست به هر کاری میزنید برای جلوگیری این کار یه بار مردم منطقه رو تحریک میکنید …الانم همچین میگید منطقه ناامن انگار اینجا آخر دنیاست…اگرم باشه باید کسانی که با رای مردم انتخاب میشن مشکلات را حل کنن نه خودشون مشکل شهر بشن ،این قضیه رو حل کنن…تازه نفسا خوب نیومده دست رو گلوی شهر میزارن بخاظر منفعتشون تا نفس مردم و ببرن خودشون پله ی ترقی طی کنن..آقایون بهتره یه بارم شده بخاطر مردم نه سود خودتون کار کنید نه جنجال راه بندازین…جاش خوبه خوبه هرچند میشد بهتر از اینم باشه اما نفس بانیان و زحمت کشان و دلسوزاش گرم گرم گرم

 7. دلفان غریب بی کس

  به قول خودمون تیران نه چینه….دیوار و نامنی و…همش بهانست و حرف یه سری تازه نفسه بهتره این کارای کهنه شده رو کنار بزارید و وظایفی که وظیفتونه برا شهر انجام بدین را اولویت کارتون قرار بدین نه نیومده منفعت شخصی و دوستان…مردم این شهر تهی از توانایی نیستن..تهی از اراده های قوین …مطمین باشید وقتش برسه میفهمید دیگه بازیچه ی رای آوردن و بخور بخور بعضیا نیستن که بیان با تازه نفسیشون نفس مردم و قطع کنن…پارک بانوان طرحی عالی و مکانی خوب هستش خدا یاری کنه تا آخرش خوب پیش بره و باعث پیشرفت رفاه و فرهنگ مردم شهر و بانوان بشه و آقایان قبول کنن بانوان حق آرامش و تفریح درست و اجتماعی دارن

 8. عــلــي عــشـق نــورآبــاد...

  با سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران عزیز
  به نظر من این طرح یکی از بهترین طرحهایی بوده که تا به حال نظر بسیاری از مردم شهرمون رو به خودش جلب کرده مطمئناً هرکاری که صورت بگیره ممکنه اقلیت مخالفی هم داشته باشه ولی با توجه به سطح پائین امکانات رفاهی شهرمون مخصوصاً در قسمت بانوان این طرح بسیار به جا و بموقع هستش بعضی متاسفانه با دیوارش مخالفن اگه قرار بود که دیوار پارک بانوان هم مثل پارکهای خانوادگی نرده،تور یا هرچیز دیگه ای بود دیگه کجای این پارک میشد پارک بانوان…..؟؟؟؟!!
  بنظرم طرح بسیار جالبیه چون توی شهرهای همجوار همچین موردی سراغ نداریم و این یه پوئن مثبت واسه بانوان شهرمونه
  و در پایان از مسولین محترم کمال تشکر رو دارم…

 9. سلام علیکم
  حالا یه نفر میخواد واسه بانوان این شهر قدمی برداره بعضی از مسئولین منفعت طلب هی جلو پاش سنگ بندازن، هم طرح خوبیه هم جاش خوبه هم دیوارهاش خوبن هیچ مشکلی نداره اگه نخواین مشکل بتراشین والســــــــــــــــلام…

 10. با سلام
  ای کسانی که با این طرح مخالفید خدا رو مد نظر بگیرید و کمتر به فکر جیب و خزانه خود باشید بد نیست کمی هم به فکر شهر و شهرسازی باشید و این تا حالا یکی از بهترین طرحهایی بوده که داده شده و حداقل در استانمون بی مثال و افتخارآمیزه ممنون از مسئولین!!

 11. با سلام
  در جواب همشهری عزیزباید عرض کنم این طرح چه مال شهرذار فعلی باشه چه شهردار قبلی فرق نمیکنه مهم اینه که طرح طرح جالبیه و دوم اینکه درسته که ۹۰ درصد خانمها با خانواده هاشون میرن پارک ولی وقتی پارک پارکی باشه که تو اون از آقایون محترم خبری نباشه یه چیز دیگه است
  امیدوارم نظر بعضی از اشخاص که فقط به فکر منفعت شخصی اند در روند کارمسئولین محترم تاثیر منفی نذاره

 12. خیلی عالیه فقط همین

 13. پارک چمران نشان وهویت فضای سبز نورآباد بود واقعا هم سن اکثر مردان میان سال این شهر بود با خاطرات فراوان . دزر ضمن یک چشم انداز سبز بسیار زیبا برای آن نقطه شهر بود به چه عقلی آن را به یک زندان تبدیل کردید در ضمن می توانستید یک دریاچه زیبا به جای این دیوار بی روح احداث کنید پشت سینما واسه پارک بانوان بسیار مناسب تر بود

  • این دیوار زندان نیست واسه آسایش بانوان نوراباد از دست برخی پسرای عقب افتاده…
   تا کی میخواید مثل اعراب عصر جاهلیت فکر کنید بهتره بجای گیر دادن به همچین طرح فوق العاده ای برید افکار عقب موندتونو اصلاح کنید………….

 14. بنازم به تدبیر بی تدبیر شورای شهر پول صاحب مرده را به جای توسعه فضای سبز جدید صرف خرید دیوار بتونی می کنن .ها ها ها خنده داره به خدا

 15. باسلام .ما منظورمون از اینکه نود درصد خانمها باخانوادهاشون می رن پارک نه اینکه می رن پارک خانمها ای عزیز ! می گیم دوست دارن باخانوادشون برن پارکهای معمولی تنهایی رادوست ندارن دوست دارن با شوهراشون صفا کنند به خانوادشون عشق می ورزند تنهایی را دوست ندارن ای عزیز حالا شیر فهم شد .پارک علی آباد تشریف بردی چقدر زیباست /چرا کسی از پارک علی اباد ایراد نمی گیرد .ما که هزینه می کنیم سعی کنیم جوری هزینه کنیم که مورد استفاده اکثریت مردم باشه نه یه تعداد معدودی .آن هم همان تعداد معدود هم هیچ معذوریتی برای استفاده ندارند. مگه ما مردها وقتی می ریم پارک با زیر پیرهن وشلوارک می ریم؟بعدش هم قند تو دلت آب نکن اون داخل هیچ خبری نیست .مامردم دلفان عشایری ،متعصب وباغیرت هستیم حتی تو خانه هایمان هم حجب وحیا رعایت می شه.

 16. دلفان گیانم

  خنده دار شماهایید که گیر دادید به دیواری که برا آسایش بانوان از استفاده ی فضای تفریحی ورزشی ساخته شده…

  شماها و همچنین رسانه ها چرا یهویی یادتون نمیافته فضاهای ورزشی دیگهای داریم که باسم بانوانه ولی به کام آقایون..سانس استخر بانوان؟؟؟یه سالن ورزشی مناسب داخل شهر با مدیریت بانوان متخصص ورزشی؟؟؟وسایل تیم ها و ورزشی بانوان؟؟/بودجه ی ورزشی بانوان؟؟؟اینام موضوع خوبی هستش راست میگید میخواید موثر باشید واسه بانوان این دردهای قریب به ۳۰ ساله ی ورزشی بانوان شهر دلفان حالا راست میگید پیگیر جد بشید

 17. سلام به همه نورآبادی های عزیز.حقیقتش من یک مهمان هستم از یه شهرستان دیگه. خیلی خوشحال شدم که چنین برنامه ریزی برای احداث پارک بانوان در شهرستان شماهم انجام شده. دخالت منو ببخشین خواستم فقط به عنوان کسی که در شهرش چنین اقدامی انجام شده و در حال استفاده عموم قرار گرفته، بعضی دوستانو از نگرانی های بی مورد خارج کنم. خب شاید بیشترین چیزی که افرادو نگران میکنه بحث امنیت. خب منطقه ای که برای شهر ماهم در نظرگرفته شده بود قسمتی از پارک جنگلی سابق شهرمون بود که متاسفانه به دلیل کمبود توجه هم در حال از بین رفتن بود هم به خاطر فضاش متاسفانه فضای مناسبی برای معتادان شده بود اما بعد از احداث پارک خوشبختانه با تمهیداتی که در نظر گرفته شد بسیار فضای مناسبی برای تفریح و آرامش بانوان عزیز فراهم شد. در اینجا هم دور تادور پارک دیوار بتونی بلندی نصب شد که باتوجه به بحث امنیت کاملا ضروری بود. در ورودی پارک هم مکانی تعبیه شده برای بازرسی بدنی و وسایل و هر دستگاه تلفن همراه هم تحویل داده میشه پس از لحاظ امنیتی خیالتون راحت.داخل پارک هم تعدادی حراست خانم هم هست که فضا رو کنترل میکنن. در مورد فضا هم اینقدر حساس نشین اجازه بدین حتما مسئولین فکر همه چیو کردن اجازه بدین زودتر با هزینه های مکفی پارک زودتر آماده بشه که انشالله زودتر از امکاناتش بهره ببرین. واقعا تو این فضا بانوان با آرامش تو فضای باز تفریح و ورزش میکنن به جای اینکه همیشه تو فضای بسته باشیم.

 18. با سلام به نظر من این جور طرح ها کاملا خوب ان ولی متسفانه فک میکنم نگهداریشون واسه مسئولین سخته
  مثل تمام طرحایی که نیمه کاره میان و تکمیل نمیشن نمونه اش پارک هاشمی سابق که یه کشتی گذاشتن یه گوشه اش که از همون روز اولش تا الان کار هم نکرده البته تمام پارک هاشمی مشکل داره .متسفانه تمام مسئولین به باند بازی هاشون فکر میکنن حالا یه اعتباری هم میاد همینجوری میگن خرج کنیم تموم شه فکر آینده طرح رو ندارن که دوام بیاره
  همه تقصیر ها هم نندازیم گردن شهردار .معاون های عمرانی یا شهرسازی یا … ان که طرح رو مطرح میکنن که شهردار فقط دستور اجرا رو میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *