شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

۶۴ درصد مساحت کشور روی گسل یا منابع گسل قرار دارد

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور مهندسی معکوس گفت: جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و مقاوم سازی واحد‌های مسکونی با توجه به اینکه ۶۴ درصد مساحت کشور روی گسل یا منابع گسل قرار دارد بسیار مهم است.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسن نامی در جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت‌ها و امکانات در راستای رضایت مندی مردم اظهار کرد: به علت پیچیدگی دستورالعمل‌ها ممکن است قوانین و مقررات محدودیت ایجاد کند، برای رفع این مشکل مدیران می‌توانند از ظرفیت شورای بحران و ستاد ملی بحران استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه ۶۴ مخاطره طبیعی و حادثه انسان ساز در دنیا شناسایی شده است، افزود: از این مخاطرات طبیعی و عوامل حوادث انسان ساز ۴۴ مورد در کشور ما اتفاق افتاده است، بنابراین پیشگیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور سیلاب و زلزله دو مخاطره جدی در استان هستند که پیشگیری از این دو مخاطره مهم است.
نامی مهندسی معکوس در رودخانه‌ها، اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری را دو عامل مهم در پیشگیری از سیلاب عنوان کرد و گفت: جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و مقاوم سازی واحد‌های مسکونی با توجه به اینکه ۶۲ یا ۶۴ درصد مساحت کشور روی گسل و یا منابع گسل قرار دارد هم بسیار مهم هستند.
وی تاکید کرد: پاک سازی رودخانه‌ها، جلوگیری از ریختن زباله و نخاله‌ها در مسیل‌ها و رودخانه‌ها هم ضروری است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه سال گذشته ۲ میلیارد دلار بنزین وارد کشور شد، بیان کرد: امسال کشور باید ۶ میلیارد دلار بنزین وارد کشور شود و این یعنی اینکه ما با ناترازی مواجه هستیم.
نامی با اشاره به اهمیت سدسازی برای ذخیره روان آب‌ها تاکید کرد و گفت: یکی از سدهای مهم در لرستان هم سد معشوره معشوره است که در ذخیره روان آب‌ها و کنترل سیلاب‌ها مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *