یکشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

احتمال سنگ‌اندازی‌ وزارت نیرو در احداث سد معشوره/ ممکن است دستور رئیس‌جمهور روی زمین بماند

استاندار لرستان با بیان اینکه عملیات اجرایی سدهای در دستور کار این استان به‌ویژه سد معشوره با جدیت دنبال شود، گفت: ممکن است در بدنه وزارت نیرو با سنگ‌اندازی مواجه شویم و مصوبه‌های رئیس‌جمهور روی زمین بماند.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، «فرهاد زیویار» در جلسه شورای حفاظت از منابع آب لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با بیان اینکه آنچه مسلم است وضعیت خوبی به لحاظ آبی چه در بخش کشاورزی و چه در بخش شرب این استان نداریم، اظهار داشت: وضعیت برق لرستان در شرایط مناسبی قرار ندارد و در کشور هم وضع به همین منوال است؛ لرستانی که در تولید آب و رواناب‌ها جزو استان‌های درجه یک کشور محسوب می‌شد، اکنون به این وضعیت دچار شده است.

وی با اشاره به اینکه بالای ۱۰ میلیارد مترمکعب آب و رواناب در لرستان داریم، اما شرایط ذخیره‌کردن یک دهم این روناب‌ها در این استان وجود ندارد، افزود: ضعف اساسی لرستان مربوط به اکنون نیست، بلکه محصول ناکارآمدی همه ما و مدیریت‌ها از ابتدای روش‌های نوین کشاورزی در ۶۰ تا ۷۰ سال گذشته است که سدسازی در کشور رواج پیدا کرده، اما این استان به خاطر شعارهای پرطمطراق تولید میلیاردها مترمکعب آب، محروم مانده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه یکی از شعارهای اساسی‌مان از ابتدای ورود به لرستان بحث آب بوده است، عنوان کرد: همه باید در این قضیه هم‌آوا و هماهنگ باشیم، تریبون‌های ائمه جمعه و جماعات بسیار اثرگذار است و برای همراه و هم‌راستا کردن مردم و وجوه ارشادی کار هم باید از آن برای حل بحران آب استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه اگر اطلاع‌رسانی لازم برای مدیریت آب در لرستان انجام نشود مُثمر ثمر نخواهد بود، بیان کرد: فرمانداران نیز جلسات شهرستانی را باید برگزار کنند و حتی آموزش‌وپرورش نیز باید بین دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی کند، زیرا نقش مهمی در آگاهی خانواده‌ها دارد.

زیویار در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به سفرهای نوروزی و مدیریت آن‌ها، گفت: تقریباً ما درصد بالایی کاهش تصادفات و فوتی‌ها را غیر از حادثه نورآباد در لرستان داشته‌ایم، زیرا جلساتی که برگزار می‌شد تلفات را کمتر می‌کرد.

استاندار لرستان با بیان اینکه ما باید خودمان را آماده کنیم و قبل از صدور بخشنامه مردم را برای هم‌راستا بودن با خود ارشاد کنیم، تأکید کرد: تریبون‌های خوبی در اختیار داریم و ائمه جمعه و دستگاه‌های فرهنگی جزو مجموعه‌های عجین شده با کشور است و در صیانت از ایران همه باید کمک کنیم.

زیویار اظهار داشت: آبی که در کشکان حدود ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده حدود ۱۶ درصد آن متعلق به همه است و اینکه تفاوت بین شهرها قائل شویم اصلاً کار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه باید انرژی خود را بر روی سدهای در دستور کار به ویژه سد معشوره بگذاریم، افزود: ممکن است در بدنه وزارت نیرو با سنگ‌اندازی مواجه شویم و مصوبه‌های رئیس‌جمهور روی زمین بماند، گرچه سد در مراحل نهایی ۹۵ تا ۱۰۰ درصد اجراست، اما حتی اگر یک درصد هم با مشکل و مانع مواجه شویم باید تلاش کنیم.

استاندار لرستان با تأکید بر اینکه باید جلسات منظم برگزار شود تا به یک الگوی منطقی برای مقابله با خشک‌سالی برسیم، عنوان کرد: از همه اهرم‌های خود باید استفاده و اطلاع‌رسانی کنیم تا مردم بدانند در چه وضعیتی هستیم تا ایجاد رابطه بین دست‌اندرکاران و مردم برقرار شود و ماحصل آن منجر به تصمیمات درستی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *