چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

۲۷۴ اثر باستانی و تاریخی در شهرستان دلفان وجود دارد

فرماندار شهرستان دلفان گفت : بیش از ۲۷۴ اثر باستانی وتاریخی در شهرستان دلفان وجود دارد که این آثار بیانگر قدمت دیرینه این شهرستان است…


نسیـــم دلفـان – علی باقری در گفت و گو با ایرنا افزود: این آثار شامل تپه ها و محوطه های باستانی، غارها ، پل ها و بناهای تاریخی است .

وی اظهار داشت : شهرستان دلفان یکی از مناطق باستانی لرستان و از مناطق مهم تمدن مفرغ به شمار می رود که بسیاری از آثار بدست آمده از تپه ها و محوطه های باستانی امروزه زینت بخش موزه های بزرگ کشورمان و دنیاست .

این مسئول بیان داشت : در این شهرستان تپه های باستانی مهمی وجود دارد که بررسی های شناخت آنان نشان از اهمیت آنان می دهد بطوریکه برخی تپه ها چهار دوره تاریخی را نشان می دهد.

وی ، مهمترین تپه های باستانی در شهرستان دلفان که تاکنون حفاری شده اند تپه های ، عبدالحسینی، بابا جان، بابا جیلان ،گندمبان و تلیاب است که باستان شناسان با حفاریهای انجام شده به نتایج درخشانی از تاریخ فرهنگ ایران زمین دست یافته اند.

به گفته باقری، در شهرستان دلفان ۱۲ پل تاریخی وجود دارد که مهمترین آنان پل گرمابه مربوط به دوره ساسانی است .

فرماندار دلفان ، تعداد آثارملی ثبت شده در این شهرستان را در مجموع ۱۱۱ اثر عنوان کرد و ادامه داد: تعداد ۱۲ اثر از آثار ثبت شده پل های تاریخی هستند و مابقی تپه های باستانی، بناها و محوطه های تاریخی محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *