جمعه , ۴ خرداد ۱۴۰۳

۷ هکتار از پادگان ۰۷ دارای آثار تاریخی است/ دره خرم‌آباد در مسیر ثبت جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه ثبت جهانی دره خرم‌آباد در دستور کار است، گفت: هفت هکتار پادگان ۰۷ دارای آثار تاریخی است و هرگونه تخریب، تهدید و یا آسیب به این آثار جرم محسوب می‌شود.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد ، عطا حسن‌پور عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: ۱۰ میلیارد ریال تولیدات صنایع‌دستی در بازارچه باغ «گلستان» قلعه فلک‌الافلاک از ابتدای سفرهای نوروزی تاکنون توسط گردشگران خریداری‌ شده است.

وی افزود: هنرمندان صنایع‌دستی لرستان در ایام نوروز به‌دنبال استقبال چشمگیر مسافران نوروزی محصولات خود را در ۱۲ رشته شامل البسه محلی اقوام لر، ماشته‌بافی، گلیم‌بافی، نقاشی روی چوب، کپوبافی، تولیدات چرمی دست‌دوز، خراطی چوب، مس چکشی، جاجیم‌بافی، قلم‌زنی، میناکاری و نمدمالی عرضه کرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه نرم‌افزار لرستان سفر به‌منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری این استان به مسافران نوروزی طراحی و جایگزین تبلیغات کاغذی و بروشورهای راهنما شده است، عنوان کرد: گردشگری یکی از ظرفیت‌های لرستان است و توجه به این امر می‌تواند در توسعه و رونق اقتصادی استان ما نقش بسزایی داشته باشد.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع برای استقبال از مسافران نوروزی در لرستان، بیان کرد: نرم‌افزار تلفن همراه لرستان سفر برای تسهیل در گردش مسافران نوروزی طراحی‌شده و به‌صورت آسان قابل‌ دسترسی است.

حسن‌پور با بیان اینکه راه‌اندازی و نصب سامانه لرستان سفر به اینترنت نیاز دارد، اما سپس به‌صورت آفلاین مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد، گفت: مسافران پس از ورود به این استان طی هماهنگی با شرکت مخابرات پیامک خوش‌ آمد گویی و لینک دریافت این نرم‌افزار را دریافت می‌کنند.

” طراحی نرم‌افزار لرستان سفر “

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان ابراز کرد: تمام آثار تاریخی و گردشگری این استان با نصب نرم‌افزار لرستان سفر و انتخاب منطقه موردنظر در قالب بیش از ۱۰۰ کلیپ تصویری و عکس معرفی می‌شود.

حسن‌پور با اشاره به اینکه با انجام و طراحی نرم‌افزار لرستان سفر سالانه بیش از یک میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است، اظهار داشت: این نرم‌افزار یک برنامه جامع برای معرفی و هدایت مسافران نوروزی به مراکز و جاذبه‌های گردشگری این استان است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در دامنه قلعه فلک‌الافلاک برپا شده است، افزود: تلاش شده است که مسافران با حذف مشاغل مزاحم، دسترسی آسانی به صنایع‌دستی لرستان داشته باشند و از ازدحام جمعیت در مجموعه باغ گلستان برای معرفی ظرفیت‌های این استان استفاده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با اشاره به ایجاد ۲ پایگاه فعال اسکان مسافران در خرم‌آباد عنوان کرد: ۵۰۰ نفر عوامل اجرایی در شهرستان‌های بروجرد، الیگودرز، دورود، الشتر، نورآباد، ازنا، کوهدشت و پلدختر در حال خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۷۶۴ هزار و ۳۷ نفر از ابتدای سفرهای نوروزی تاکنون از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی این استان دیدن کرده‌اند، بیان کرد: ۱۵۱ هزار و ۴۵۶ نفر در اقامتگاه‌های رسمی، غیررسمی و اضطراری لرستان پذیرش شدند.

” تخریب پادگان ۰۷ خرم‌آباد جرم است”

حسن‌پور با اشاره به اینکه ۶۰۰ مورد بازدیدهای نظارتی تاکنون در لرستان انجام شده است، گفت: قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد از ابتدای سفرهای نوروزی تاکنون در بین پنج موزه برتر کشور در زمینهٔ فروش بلیت قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان ابراز کرد: جاذبه‌های تاریخی طبیعی آبشار بیشه، مجموعه تاریخی قلعه فلک‌الافلاک، آبشار نوژیان، آبشار گریت، موزه زبان و فرهنگ هم نسبت به دیگر جاذبه‌ها بیشترین بازدید را داشته‌اند.

به گفته وی ۲۲ هتل با ظرفیت ۱۴۰۰ تخت، یک متل با ظرفیت ۵۰ تخت، ۱۳ مهمان‌پذیر با ظرفیت ۴۴۰ تخت، پنج مجتمع اقامتی با ظرفیت ۱۸۰ تخت، خانه‌های مسافر با ظرفیت ۲۰۰ نفر و هشت اقامتگاه بوم گردی مجوزدار با ظرفیت ۴۰۰ نفر در حال میزبانی از مسافران نوروزی در لرستان هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه مجموعه پادگان ۰۷ خرم‌آباد دارای شماره ثبت ملی است، عنوان کرد: هرگونه تخریب یا آسیب به آثار تاریخی این مجموعه جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه مجموعه ۱۵ هکتاری پادگان ۰۷ خرم‌آباد تحت عنوان محوطه و مجموعه بناهای تاریخی پادگان ثبت ملی شده است، بیان کرد: این عنوان به‌همراه شماره ثبت ملی از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار لرستان ابلاغ‌ شده است.

” هویت میراث ماندگار خرم‌آباد حفظ شود “

حسن‌پور با اشاره به اینکه پادگان ۰۷ خرم‌آباد در سال ۱۳۹۴ ثبت ملی شده اما مالکیت آن با ارتش است و برای هرگونه ساخت‌وساز در آن باید ضوابط ثبت ملی رعایت شود، گفت: هرگونه اقدام و عملیات ساخت‌وساز در حریم و عرصه این مجموعه باید بر اساس ضوابط میراث فرهنگی انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه هفت هکتار پادگان ۰۷ دارای آثار تاریخی است و هرگونه تخریب، تهدید و یا آسیب به این آثار طبق قانون جرم محسوب می‌شود، عنوان کرد: هشت هکتار باقی‌مانده دارای زمین هموار است و مقررشده برای ساخت‌وساز به پیمانکار واگذار شود.

وی بیان کرد: بحثی بر سر مالکیت پادگان ۰۷ خرم‌آباد وجود ندارد و ارتش می‌تواند بر اساس مالکیت اقدام کند، اما برای پی‌کنی و ایجاد ساختمان و یا تعداد طبقات باید ضوابط را رعایت کند.

به گفته حسن‌پور بر اساس ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی چنانچه هر فردی به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی، تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ‌رسیده یا تزئینات، ملحقات تأسیسات، اشیا و لوازم، خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور که مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی-تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر الزام به جبران خسارات وارده، به حبس از یک تا ۱۰ سال محکوم می‌شود که این ماده‌ قانونی نشان‌دهنده اهمیت میراث تاریخی و فرهنگی کشور است.

وی با بیان اینکه پادگان ۰۷ خرم‌آباد به‌عنوان یک میراث ماندگار تاریخی برای مردم شهر از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: این پادگان باید هرچه سریع‌تر ساماندهی شود و مرمت محوطه و بناهای آن در دستور کار قرار گیرد.

” قلعه فلک‌الافلاک در مسیر ثبت جهانی “

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان در رابطه با آزادسازی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد، عنوان کرد: چهار جلسه با وزرای میراث فرهنگی، دفاع و رئیس مجلس شورای اسلامی به‌همراه استاندار این استان برگزار و مبلغ تعیین‌شده به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخت‌ شده است، اما ساخت پادگان سپاه با تورم همراه شده و اکنون درخواست دریافت اعتبار از منابع دیگر مطرح‌شده است.

وی با بیان اینکه در ثبت جهانی موقت اثر دارای رتبه۲۷ هستیم، بیان کرد: روزهای پایانی سال مراحل اولیه ثبت جهانی ارسال‌شده و ۲ اثر تاریخی دره خرم‌آباد با محوریت قلعه فلک‌الافلاک و دیگر آثار تاریخی موجود در میراث جهانی ثبت می‌شود و اکنون میان ۱۰ اثر کشور در انتظار ثبت قرار دارد.

حسن‌پور با اشاره به اینکه ۶۰۰ گلونی به‌عنوان یک کار فرهنگی ارزشمند به گردشگران اهدا شد، گفت: رستوران سنتی خرم‌آباد در ایام ماه رمضان تعطیل است و در زمان افطار، افطاری رایگان بین مسافران روزه‌دار توزیع می‌کند و عواید حاصل از فروش بلیت اماکن تاریخی و گردشگری لرستان نیز به‌حساب خزانه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *