۲۵۰ هزار راس دام سبک در دلفان واکسینه شد

رییس اداره دامپزشکی دلفان گفت: ۲۵۰هزار راس دام‌سبک در این شهرستان علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک(PPR )واکسینه شدند.

🔹”علی کریم پور” اظهار داشت: طرح واکسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان کوچک درسطح بیشتر روستاهای شهرستان دلفان انجام شده است.و در مابقی روستاها ،انشالله تا پایان تیرماه انجام خواهد شد.

🔹وی با بیان اینکه این بیماری در سال گذشته چندین کانون در بعضی از روستاهای دلفان مشاهده شده بود ادامه داد: ایمن‌سازی دام‌های سبک و سنگین سالیانه با هزینه دولت در تمامی مناطق این شهرستان صورت می گیرد.و امسال نیز از ابتدای خرداد ماه تا پایان تیرماه سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۵۰۰۰۰ راس دام سبک با استفاده از تمام توان بخش دولتی و بخش غیر دولتی بصورت رایگان بر علیه این بیماری واکسیناسیون انجام خواهد گرفت.

🔹کریم پور اضافه کرد: طاعون نشخوارکنندگان بیماری ویروسی با قابلیت واگیری شدید و انتشار سریع است که بیشتر دام های کوچک شامل گوسفند و بز را مبتلا می‌کند.

🔹وی ادامه داد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو و سرفه بروز می‌کند و دام مبتلا به شدت لاغر و در نهایت تلف می‌شود.لذا از دامداران عزیز تقاضا داریم با توجه به اینکه این بیماری یک بیماری ویروسی و واگیر و دارای تلفات می باشد ،جهت جلوگیری از تلفات احتمالی بیماری و کاهش تولید در طول مدت اجرای طرح ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی نهایت همکاری را با مامورین اعزامی دامپزشکی داشته باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.