شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان سال ۱۴۰۱ در کشور فعال شد

معاون فناوری وزیر علوم با بیان اینکه ۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان سال ۱۴۰۱ در کشور فعال شد، گفت: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری تعداد آنها به ۱۳ هزار شرکت برسد.

نسیم دلفان _ به گزارش تسنیم ، علی خیرالدین در جلسه ستاد دانش بنیان در سالن جلسات استانداری لرستان با بیان اینکه امسال ۱۱۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور ایجاد شده است، اظهار داشت: سال گذشته نیز ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت فعال بوده است.

وی با بیان اینکه باید حداقل ۱۰ درصد از خرید دستگاه‌های اجرایی استان‌ها از شرکت‌های دانش بنیان باشد، افزود: ۱۷ تا ۲۰ درصد واحدهای فناور کشور شرکت بنیان هستند.
خیرالدین با بیان اینکه ایجاد شرکت های دانش بنیان بسیار سخت است، عنوان کرد: بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری تلاش می شود که شرکت های دانش بنیان دو برابر شوند و تعدا آنها به ۱۳ هزار شرکت دانش بنیان در کشور برسد.

معاون فناوری وزیر علوم با بیان اینکه پنج پارک علم و فناوری و شهرک فناوری اصفهان ارزیاب هستند، عنوان کرد: ۱۲ پارک علم و فناوری به این پارک های علم و فناوری افزوده شده است.

وی با بیان اینکه در آئین نامه حمایت جهاد کشاورزی ۱۰ دهکده فناوری کشاورزی در کشور ایجاد می شود، تصریح کرد: تاکنون ۶ دهکده افتتاح شده و چندین استان دیگر نیز متقاضی هستند و لازم است که لرستان نیز هر چه سریعتر در این حوزه اقدام نماید.

وی با تاکید بر برگزاری مستمر جلسات ستاد اقتصاد دانش بنیان، گفت: این جلسه جهت رفع مشکلات و موانع شرکت های دانش بنیان است و جلسه سیاست گذاری نیست.

معاون فناوری وزیر علوم با بیان اینکه مشکلات کمبود مکان برای شرکت های دانش بنیان باید برطرف شود، افزود: اکنون ۲۲ میلیون متر مربع فضا در دانشگاه آزاد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع در دانشگاه پیام نور وجود دارد که می توان از این ظرفیت برای شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه برون داد فعالیت های دانش بنیان و فناوری بسیار مهم است، عنوان کرد: راه اندازی شرکت های دانش بنیان بدون خروجی نتیجه ای نخواهد داشت و برون داد این شرکت ها باید اشتغال و فروش محصول باشد.

خیرالدین با بیان اینکه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها به یک معضل تبدیل شده است،عنوان کرد: طی چند سال آینده با شرکت های دانش بنیان بیکار مواجه خواهیم شد که در این راستا باید شرکت ها دارای طرح و برنامه باشند و بتوانند درآمدزایی کنند.

معاون فناوری وزیر علوم با تاکید بر لزوم آگاهی از قوانین جهت رونق و حمایت شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: براساس ماده ۳۴ استان ها مکلفند حداقل ۱۰ درصد از تملک دارایی استان را برای طرح های دانش بنیان هزینه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *