سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲

یادی از شهدای اسفند ماه/ مختصری از زندگی نامه سه شهید خونین بدن شهرستان دلفان

شهیدان محمد ابراهیم امیدی، عباس بگ عباسی و سلمان ولی نیا سه تن از شهیدان گلگون کفنی هستند که در این گزارش مختصری از زندگی این شهدا آورده شده است…


65.jpgشهید محمد ابراهیم امیدی

در سال ۱۳۴۵ روستای حسن گاویار به دنیا آمد تحصیلات را تا سال اول دبیرستان ادامه داد عشق به شهادت باعث شد تا در سال ۱۳۶۲ راهی جبهه شود و پس از سه سال نبرد جانانه در ۱۲ اسفند ۶۵ در جزیره مجنون به شهادت رسید.

پیکر پاکش سال ها در منطقه بر جای ماند تا سرانجام در سال ۱۳۷۴ در ۱۲ رمضان در خاک شهر دلفان آرام گرفت.

وصیت نامه((در راه پرپیچ و خم زندگی همه چیز جز عشق و محبت فانی است در هر حال دنیا محل گذر است همدیگر را دوست داشته باشید تا دنیا شما را فریب ندهد))

.

179.jpgشهید عباس بگ عباسی

در اردیبهشت ۶۲ در دلفان به دنیا آمد پدرش خان منصور نام داشت در اسفند سال ۶۶ بر اثر اصابت ترکش به پاها و ظاهراً قطع شدن آنها به شهادت رسید.

فرازی از وصیت نامه وصیت نامه ((خداوندا اقرار میکنم که تحمل عذاب تو را ندارم پس بسیار شکر تو را به جا می آورم که نعمت جهاد در راه خود را به ما عنایت کردی…

خواهرانم به خدا قسم اگر ذره ای از مسیر حضرت زینب سلام الله علیها که صراط مستقیم معهود است انحراف ورزید در پل صراط از شما نخواهم گذشت))

.

شهید سلمان ولی نیا

شهیدخونین بدن سلمان ولی نیا فرزند لطیف در سال ۶۱ در شهرستان دلفان در خانواده ای مذهبی  به دنیا آمد پدر این شهید حاج لطیف ولی نیا از فرهنگیان خوشنام و نیکوکار بود که در راه اندازی موسسه های خیریه و انجام کارهای خداپسندانه همیشه پیشقدم بوده است.

نحوه شهادت: درمحرم سال ۱۳۸۲ در حالیکه مسافرت به کشور عراق در آن ایام  بسیار مشکل و خطرناک بود این شهید سرافراز توانست با وجود همه مشکلات خود را برای زیارت سرور شهیدان و یاران وفادارش به کربلا برساند. در روز دهم محرم در حالیکه این شهید خونین کفن در بین الحرمین بین بقعه ی مطهر امام حسین(ع)  و برادر و فادارش حضرت عباس(ع) مشغول زیارت و عزادری بود که به ناگاه دست خبیث استکبار از آستین تروریست های بعثی تکفیری بیرون آمد و ده ها انفجار کوچک و بزرگ صدها نفر از شیعیان امام حسین (ع) را به خاک خون کشید.

پیکرپاک این شهید که بر اثر اصابت ترکش به دست ها سینه و سر به شهادت رسیده بود پس از انتقال به شهرستان دلفان بر دوش مردم قدرشناس دلفان تشییع و در گلزارشهدا به خاک سپرده شد.

درباره نحوه شهادت این شهید عزیز در کربلا و تصاویر مربوط به شهادت ایشان کلیک نمایید (اینجا)

باتشکر از امین وشنی – وبلاگ شهدای دلفان پاکدستان تاریخ


» صفحه اختصاصی شهدا و ایثارگران شهرستان دلفان را در (اینجا) دنبال کنید.

۷ نظر

 1. رحمت برامواتتان رحمتی که قطع نگرددتاابداین روزهاجامعه ی ماسخت تشنه ی زلال این بزرگواران است

  • سلامی ازجانب مردگان مطلق دنیاتقدیم به زندگان محض عالم ارواح ان ارواح پاکی که جان خویش رابارضای خدامعاوضه کردنداینجادراین سرای خاکی چندوقتی است واژه ی شهیدهم غریب و خاکی شده نشان به ان نشان که بعضی دختران سرزمین من حیا رابالذت های چون بادگذرامعامله کردنداری اینجادنیای مجازی برتک تک ما فرمان میراندوای اگرنظررحمت شمابراین مردگان طغیانگرنبود

 2. اینکه کسی براثرقطع شدن پاهابه شهادت برسدخیلی سخت است برخی شهدای بزرگوارشهرستان ماهم براثرغرق شدن دراب شهیدشدند

  • در تکمیل نظر شما باید عرض کنم برخی شهدای ما حقیقتا خیلی خیلی مظلومانه شهید شدند از جمله شهید شهمراد ابدالی چراغ که در جبهه ی بوکان راننده ی تانکر نفت کش بود این شهید شریف هنگام انتقال نفت توسط مناقین کور دل مورد اصابت گلوله ی منافقین قرار گرفت و به نحو بسیار مظلوما نه ای در میان شعله های اتش بر اثر سوختگی به شهادت رسیدشهید محمد مهدی موموندی که در کرخه غرق شد و مفقود الاثر باقی ماند شهید مرتضی ملکی نظری که در سومار در اب غرق شد شهید پری فاضلی که گردنش قطع شدشهید حیدر رضایی که گلوله ی سلاح سیمینوف روسی از یک طرف پهلو وارد و از طرف دیگر بدنش خارج شدو…. اری برادران این گونه این اب و خاک به دست ما رسیده است ولله همه مسئولیم در برابر حجاب زنانمان ودر برابر هرفتار دیگری

 3. تبعیض خوره ایست که سلامت مدیریت در هر شغل مقامی را مستاصل میکند این پدیده حتی به درج زنگینامه و خاطرات شهدا دهم کشیده شده است بعضی شهدا نامشان در تارک عموم میدرخشد خیابان و مجتمع و ساختمان به نام مبارکشان نامگذاری بعضی شهدای مظلوم دریغ از درج حتی زندگی نامه چند خطی از انان نگذارید رابطه در این فرهنگ رسوخ کند که در صورت اعتقاد عواقبی سخت و نا بخشودنی دارد

  • دوست بزرگوارم در رابطه با نامگذاری ها و غیره حرف شما را من هم تایید می کنم
   اما در رابطه با انتشار زندگی نامه شهدا در زسانه ها یه مقدار بی انصافید ، چرا فقط یاد گرفتیم انتقاد کنیم منتقدان خودشان برای زنده نگه داشتن یاد این شهدا چه کردند؟ خود شما بهتر نیست بجای انتقاد سعی کنی بخشی از کار را به عهده بگیری و در جمع آوری زندگی نامه و تصاویر این عزیزان ما را یاری دهی ، انتقاد آسان است اما یاری رساندن نه!!!

 4. ((خواهرانم به خدا قسم اگر ذره ای از مسیر حضرت زینب سلام الله علیها که صراط مستقیم معهود است انحراف ورزید در پل صراط از شما نخواهم گذشت))
  الله اکبر پناه بر خدا ولله تن ادم میلرزد از این گونه وصیت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *