آخرین خبرها

یادداشت عضو شورای شهر نورآباد / اختلاف بین شهرداری و تعاونی مسکن فرهنگیان ، از واقعیت تا تحریف

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
💠 یکی از وظایف شوراهای اسلامی شهرها ، ورود به قراردادهای شهرداری و نظارت بر حُسن اجرای آنهاست . بر همین اساس شورای حاضر در همان بدو کار (نیمه دوم سال ۱۳۹۶) به موضوع فروش قطعات مسکونی سهم شهرداری به تعاونی فاز ۴ ورود پیدانمود .

💠 سهم شهرداری از کاربری مسکونی فاز ۴ بیست درصد می‌باشد (حدوداً ۲۲۰ قطعه) که طی یک مزایده در سال ۱۳۹۴ (با نرخ هرمتربع ۱۶۰ هزار تومان یعنی هر قطعه ۳۲ میلیون تومان) به خود تعاونی فروخته می‌شود و مقرر می‌شود که تعاونی طلب شهرداری را در زمان مشخصی پرداخت نماید .

💠 در همان آغاز به‌کار شورای پنجم و شهردار منتخب-آقای مهندس نورعلی- مشخص گردید که متاسفانه به‌جز چند برگ محدود ، بایگانی قابل قبولی درخصوص پرونده‌ی فاز ۴ در شهرداری وجود ندارد .
قرارداد اولیه‌ی بین شهرداری و تعاونی ، اسناد مربوط به مزایده ، چک‌ها و مستندات مالی و … همگی ناقص و مفقود بودند و هیچگونه مستندات حقوقی درخصوص تعهدات طرفین وجودنداشت .

💠 لذا شورای اسلامی شهر ، شهرداری را مکلف به تکمیل فرآیند حقوقی و اداری با تعاونی نمود که خوشبختانه قرارداد جدید بین شهرداری و تعاونی (اوایل سال ۱۳۹۷) بصورت جامع و کامل منعقد گردید و چک‌های مفقودی عودت داده‌شد و همه‌ی موارد بصورت شفاف رفع و رجوع گردید .

💠 قیمت فروش قطعات سهم شهرداری به تعاونی (برای رعایت حال فرهنگیان محترم و اعضای تعاونی) همان قیمت سال ۹۴ یعنی هر قطعه ۳۲ میلیون تومان تعیین شد و تعاونی متعهد گردید تا تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ طلب شهرداری را تسویه نماید که متاسفانه علی‌رغم گذشت یک سال و نیم از آن موعد ، تعاونی اقدامی را برای تسویه‌ی بدهی شهرداری انجام نداد . مبلغ ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون‌‌ تومان ازین بدهی تاکنون باقی مانده است.

💠 همچنین بند ۲ ماده ۸ قرارداد بین شهرداری و تعاونی (شروط ضمن عقد) تصریح نموده : در صورتی که تعاونی در موعد قانونی ، طلب شهرداری را پرداخت ننماید ، شهرداری معادل طلب خود ، زمین مسکونی را از تعاونی به مالکیت خود عودت خواهدداد .

💠 به استناد ماده مذکور ، شهرداری اقدام به طرح شکایت علیه تعاونی با موضوع (( استرداد زمین مسکونی تعاونی به شهرداری معادل ۱۱۰ قطعه و به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان)) نمود که این پرونده هم‌اکنون مراحل قانونی خود را طی می‌نماید.

💠 شورای اسلامی شهر با علم به اینکه ۱۱۰ قطعه مورد درخواست شهرداری ، به اعضا واگذار شده و حتی چندین مرحله فروخته شده‌اند ، جهت سازش و حل موضوع ، پیشنهاد نمود که تعاونی فاز ۴ ، اراضی با کاربری تجاری سهم خود را به جای قطعات مسکونی مذکور به شهرداری واگذار نماید که این پیشنهاد مورد پذیرش هیات مدیره کنونی تعاونی قرار نگرفت .
توضیح اینکه ارزش زمین تجاری سهم تعاونی حدود ۷۰٪ ارزش مسکونی مورد ادعای شهرداری می‌باشد .

💠 در خصوص شکایت دیگری که بین تعاونی و شهرداری با موضوع(( ایجاد مزاحمت و جلوگیری از عملیات عمرانی و ادعای خسارت تاخیر)) در محاکم قضایی طرح شده‌بود ، شورای اسلامی شهر ، قانوناً نمی‌تواند دخالتی در موضوعات اجرایی شهرداری داشته‌باشد و دخالتی هم نداشته‌است .

💠 موضوعاتی ازقبیل : طرح شکایت نمایندگان محترم شکات از هیات مدیره اول تعاونی ، شکایات طرح شده توسط مالکین برعلیه تعاونی ، شکایت نمایندگان شکات از هیات مدیره کنونی ، عزل یا ابقای هیات مدیره فعلی و … مسائل داخلی تعاونی بوده و شورا و شهرداری هیچگونه دخالتی دراین مسائل نداشته‌اند .

💠 برخی از اطلاع‌رسانی‌ها قصددارند به مخاطبین فهیم اینگونه القا نمایند که ریشه و اساس مشکلات فاز ۴ شورای پنجم و شهرداری بوده‌اند و شکایات متعدد مالکین از تعاونی و شکایات نمایندگان محترم شکات از هیات مدیره های سابق و کنونی و اختلافات داخلی تعاونی و انبوه مشکلات دیگر ، هیچ نقشی در این نابسامانی‌ها نداشته‌است .

💠 درحالی که شورای پنجم به احترام اعضای تعاونی ، قیمت قطعات را در اوایل سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۴ به‌روزرسانی نکرد و در کارهای عمرانی و اداری نهایت همکاری را با تعاونی به عمل آورد و برای پرداخت بدهی یک سال و نیم بیش از موعد قانونی به تعاونی مهلت داد .
مخاطبین بزرگوار و عموم مردم ، بسیار فهیم و باهوش هستند و فریب فرافکنی و القائات رسانه‌ای را نمی‌خورند و کاملاً متوجه هستند که ریشه‌ی اصلی مشکلات فاز ۴ کجاست .

💠 امیدواریم با حل و فصل مشکلات اداری و حقوقی فاز ۴ ، هرچه زودتر شاهد رونق این منطقه و صاحب‌خانه شدن اعضای محترم تعاونی فاز ۴ باشیم. ان شاءالله

با تقدیم احترام، افشین صفری
عضو شورای اسلامی و سازمان نظام مهندسی ساختمان شهر نورآباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.