شنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

یادداشت سیاسی / کاندیدای اصلح کیست؟

 

چند روزی به انتخابات ۱۱ اسفندماه ۱۴٠۲، مانده است و در حوزه انتخابیه سلسله و دلفان همچون سراسر ایران عزیز صف‌بندی‌های بین کاندیداهای محترم این حوزه بیش از پیش شدت گرفته است.

از یک‌طرف دلفانی ها راغبند که یکی از همشهریان خود را راهی بهارستان نمایند و در سوی مقابل نیز ، الشتری های هستند که با داشتن کاندیداهای مختلف آنها نیز راغبند که نماینده مجلس شورای اسلامی از الشتر باشد هرچند در این بین نگاه های سیاسی (اصلاح طلب و اصول گرا و…) نیز موثر است اما به نظر می رسد عموم مردم چندان نگاه سیاسی ندارند و به دنبال آن هستند که فردی را به بهارستان بفرستند که قدری از محرومیت های شهر و دیارشان که کم هم نیست بکاهد و انشالله با همین نگاه کاندیدای اصلح خود را شناخته باشند.

اما همشهریان عزیزی که فعلا کاندیدای خود را انتخاب نکرده اند به سه دسته تقسیم میشوند.
♦ گروه اول: کسانی که هنوز تصمیم خود را برای حمایت از کاندیدای خاصی نگرفته و در حال ارزیابی نامزدها و برنامه و اهداف آنها هستند زیرا آینده خود، فرزندان و دیارشان را در گرو چنین تصمیمی می دانند.

♦ گروه دوم: کسانی که کاندیدای مورد نظرشان با رای شورای نگهبان از گردونه رقابت خارج شده و کما بیش چنین وضعی دارند و فعلا تصمیم نهایی در خصوص حمایت از فرد دیگری نگرفته اند.
♦گروه سوم: اقلیتی نیز بر این نظرند که شرکت کردن شان در انتخابات تغییری در وضعیت کنونی رقم نخواهد زد چون هیچکدام از کاندیداها برنامه مشخصی را ارائه نکرده اند.

به نظر بنده تصمیم نهایی این سه گروه مشخص کننده نتیجه انتخابات این دوره خواهد بود و از قضا بنده و تعداد قابل توجهی از فرهنگیان عزیز که دغدغه مند و دلسوز این منطقه و آینده آن هستند در گروه اول قرار داریم و برای حمایت از کاندیدای خاصی فارغ از نگاه ناسیونالیستی، قومیتی و متعصبانه و هیجانات شرط و شروطی داریم و هر کدام از کاندیداهای بزرگوار این شروط را داشته و به آنها متعهد باشد از آن شخص حمایت خواهیم کرد.

اما قبل از پرداختن به شرایط حمایت ، یک نکته را خدمت تمام این گروه های صدرالذکر عارضم که واقعیت ها را در نظر بگیرند و مطمئن باشند که انتخابات می‌تواند سرمنشا تغییراتی در وضعیت زندگی و معیشت مردم باشد؛ و اگر انتخاب درستی داشته باشیم حداقل تعدادی از مسائل و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که آزارمان داده است حل می شوند ، در غیر این صورت بر مشکلاتمان افزوده خواهد شد. عقل سلیم حکم میکند که سرنوشت و آینده خود را به دست احساسات و هیجانات زود گذر نسپاریم و در انتخابمان منطق را حاکم کنیم.

اما شروط حمایت از کاندیدای خاص:
در پیشگاه خداوند متعال و مردم عزیز متعهد شود که:
۱) برای رضای خداوند متعال و عموم موکلین کار کنند. و بر سطح محرومیت زیاد آنها واقف باشد و برای رفع آن تلاش مضاعف داشته باشد.
۲) اصل را بر شایسته سالاری قرار دهد نه طرفدار سالاری و از تمام ظرفیت نخبگانی در واگذاری مسئولیت ها استفاده نماید. زیرا یکی از اصلی ترین دلایل محرومیت این خطه طرفدار سالاری بوده است. این طرز فکر که بایستی پستهای مدیریتی را به طرفداران خود- بدون توجه به شایستگی آنها- واگذار کرد عواقب وخیمی داشته که همگان به آن واقفند و البته مغبون و نگران از ادامه این طرز فکر
۳) در سطح این دو شهرستان کارگروهی متشکل از نخبگان بومی تشکیل دهد تا اولویتهای کاری را با کار کارشناسی و پشتوانه علمی و تخصصی مشخص نمایند و توسط نماینده محترم پیگیری شود.
۴) حامی قانونگرایی باشد و هرگز از قانون شکنان به پاس طرفداریشان حمایت نکند.
۵) منافع عمومی را بر منفعت شخصی و گروهی اندک ترجیح دهد و آگاه باشد که مردم به هیچ وجه از وضع موجود رضایت ندارند بنابراین بایستی روند را اصلاح کنند.
۶) هرگز به لایحه و طرحی که به ضرر منافع مردم و سود رانت خواران باشد یا نافی آزادی های مشروع و قانونی مردم باشد رای ندهد.
۷) اراده اش تبلور اراده عمومی باشد زیرا ایشان نماینده عموم مردم است نه یک عده محدود.
۸) خود را خادم مردم بداند و حتی المقدور در دسترس باشد و شنوای درد دلهای مردم ، همه تلاش خود را بکار ببندد تا دردهای عمومی را التیام بخشد.
۹) اصل را بر عدالت بگذارد و با تبعیض، رانت، ویژه خواری مبارزه کند. نیک آگاه باشد که مردم تشنه عدالتند و از تبعیض بیزار و توقع به حق دارند که وکیلشان تمام قدرت و نفوذش را برای مبارزه با بی عدالتی ها و تبعیضها در استخدام ها و… بکار برد. عموم مردم ریشه بسیاری از بدبختی های این شهرستان مظلوم را در همان نفوذهای غیر اخلاقی، غیر شرعی، غیر قانونی و ناجوانمردانه برخی از نمایندگان ادوار قبل یا برخی از اطرافیان صاحب نفوذشان می دانند و خواهان خاتمه دادن به آنند.
۱٠) ریشه و منشا محرومیت این مردم از بسیاری خدمات و زیرساختها را بخشکاند.
۱۱) مرعوب برخی از منفعت طلبان از خدا بی خبر نشود زیرا عزت دست خداست و رای عموم مردم او را به بهارستان فرستاده نه صرفأ افراد معدود.
۱۲) نگاه ویژه ای به آموزش و پروش بعنوان رکن توسعه و پیشرفت کشور و جوانان و فرزندانمان است داشته باشد.

کاندیداهای محترم بایستی نسبت به این شروط میزان پایبند بودشان به آنها را شفاف اعلام کنند تا فردا روزی به مردم پاسخگو باشد. به یاد داشته باشیم که مردم با هیچ کاندیدایی عقد اخوت نبسته و نمی بندند اگر ذره ای از حرکت در راستای منافع عمومی انحراف پیدا کند از چشمشان خواهند افتاد.

توفیق همه خدمتگزاران جمهوری اسلامی و مردم شریف و عزیز ایران را از خداوند متعال خواهان و خواستاریم.

✍️نجادعلی یوسفیان /  جامعه شناس و پژوهشگر مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی
پنجم اسفندماه یکهزار و چهارصد و دو

۲ نظر

  1. نظر ایشان کاملا درست و قابل تحسین است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *