شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

یادداشت سیاسی / قطار انتخابات روی ریل حرکت

✍️ علی محمد نظری
پس از اعلام اسامی تایید صلاحیت های انتخابات فعل و انفعالات محله ای و نشست های شبانه و حضور در مراسمات به سمت تشکیل ستادها و سازماندهی گروهای هوادار در فضای مجازی و حقیقی در حال شکل گیری می باشد.
واقعیت این است در ادوار گذشته مردم ما خصوصا شهرهای کوچک و روستاها از روی صدق و صفا به وعده و وعیدهای انتخاباتی بسیار دلخوش می کردند. و امیدها می بستند. اما عملکردها در بسیاری موارد متناسب با وعده ها نبود. این روند فضای انتخابات را به سمت وسویی برده که دیگر مثل گذشته ها مردم به شعارها توجه نمی کنند و توانایی ها را مد نظر قرار می دهند.
در ادوار گذشته همواره به کاندیداهای مطرح و نمایندگان منتخب پیشنهاد داده می شد که هیچ وعده ای که قابل تحقق نباشد را مطرح نکنید زیرا فهم و شعور مردم قابلیت توانایی و عدم توانایی ، مقدور بودن یا نبودن شعارها را دارد.
اگر در یک تفسیم کار بین نماینده و مسئولین محلی او در تهران ماهانه یک ملاقات از وزرا را در دستور کار قرار دهد. در آن ملاقات فرماندار ، امام جمعه مدیر اداره مربوطه و مدیر کل استانی را هم دعوت کنند . مشکلات شهرستانها را طرح و مصوباتی برای رفع آنها داشته باشند. پس از آن پیگیر اجرای همان مصوبات شوند واگر تنها یک سوم آن مصوبات اجرایی گردد در طول چهار سال شاهد تحولات گسترده ای در حوزه انتخاباتی خواهیم بود.
پیشنهادات گوناگون دیگری در جهت رفع محرومیت وعبور از وضعیت نامناسب موجود داده می شد.. همه بدون استثناء استقبال می کردند اما عملا در آن جهت حرکت نمی شد.
دلیل اصلی آن عدم توانایی افراد نبود . بلکه تمام‌ توان و انرژی آقایان صرف پیگیری امورات حاشیه ای و تلاش برای جابجایی افراد و مهره چینی های باندی فرصت برنامه ریزی در جهت منافع عمومی را از آنان سلب و وقت ملاقات با وزیران به جای منافع عمومی تنها در سفارش این و آن خلاصه می شد. و فرصت های عمومی یکی پس از دیگری از دست می رفت و فقر ومحرومیت هر دوره بیش از دوره قبل بر دوش مردم سنگینی می نمود.
برای برون رفت از وضعیت گذشته و رسیدن به حداقل ها در آینده نوع نگاهها باید تغییر کند.
کاندیداها بجای شعارهای بلند پروازانه برنامه چهار ساله خود را با توجه به وظایف قانونی نمایندگی و قابل دسترس را طرح و در اختیار مردم بگذارند. تا مردم به سمت انتخاب برنامه محور حرکت کنند.
تجربه گذشته نشان داده که بدون داشتن اهدافی مشخص ، با روز مره گی کارکردن نمایندگان ،نمی توانند مشکلی از کوله بار مشکلات مردم را حل کنند . اما برنامه محوری کاندیداها می تواند جرقه های امید را بر گرداند واتفاقا فرصت حل موردی مشکلات مردم در قالب برنانه محور بودن نتایج ملموس تری خواهد داشت
ان شاءالله در این زمینه بازهم با مردم خوب وشریف خود گفتگو خواهیم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *