چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

یادداشت سیاسی بمناسبت پایان کار حسن روحانی / اَگه پِشت اَر پِشت ، مونگ صَفر بِچین! / به قلم علیمحمد نظری

《اَگه پِشت اَر پِشت ، مونگ صَفر بِچین !》

?این جمله اصیل لکی در وصف کس یا کسانی گفته می شود که موجب فشار، درد و رنج و مشکلاتی برای مردم گردیده اند.

?مصداق بارز ان در این روزها پایان دولت تدبیر وامید است، دولتی که جدای از مجموعه فشارهای جهانی، با بی تدبیری در بسیاری از موارد موجب افزایش درد و رنج مردم شد و همراه با تحریمهای خارجی تحریمهای داخلی را در ابعاد گوناگون بر مردم تحمیل کرد.!

?در تاریخ پر فراز و نشیب کشور کهن ما همواره از این دست دولت ها وجود داشته اند، گرچه ما در ان روز گاران حضور نداشته ایم اما با مطالعه تاریخ رنج و ملال مردمان آن دوره های سخت را به خوبی حس میکنیم.

?آنچه که در دولت تدبیر و امید بر کشور ما رفت از دیدگاه اکثریت مردم ، متاسفانه یکی از قطعه های آن تاریخ تلخ است، از مشکلات اقتصاد و معیشت گرفته تا رانت ها و فسادهای غیر قابل باور ، از بیکاری جوانان و دانش آموختگان دانشگاهی گرفته تا بحران بین نسلی فرهنگی در جامعه و….

?یکی از بدترین یادگارهای این دولت موج سواری و ایجاد هیجانهای کاذب برای حفظ مدیریت ویژه خوران در هنگام انتخابات بود، واژه های منفوری همچون، فساد، حقوقهای نجومی، قشری نگری، انحصار طلبی ،عدم توجه به خواست مردم و…. اگر چه ریشه در گذشته داشت اما در این دولت به نمایش گذاشته شد.

? بنظر من این پایان همه چیز نخواهد بود، مدیران رانتی و متخلفی که برای دور زدن مردم حتی قانون دلخواه خود را هم مصوب میکردند اکنون در برخی گلو گاههای اقتصادی نظیر بانکهای خصوصی، شرکتهای عظیم همانند فولاد ، نفت، پترو شیمی ، گمرکات ، صادرات و واردات انحصاری و…. با سرمایه های اندوخته باد آورده تمام تلاش خود را برای عدم موفقیت دولت جدید بکار خواهند گرفت .

?مهار این غولهای خفته که با جابجابی دولت از خواب گران بیدار خواهند شد را نباید دست کم گرفت، ایجاد توقع کاذب در مردم، انگشت گذاشتن بر مشکلات خود ساخته، دادن راه حلهای فریبنده و دهها مورد دیگر را می توان اشاره کرد که این مارهای افعی و خوش خط وخال در برنامه دارند.

?امید واریم، این سالهای تلخ برای ملت بزرگ ایران دیگر تکرار نشود ، و دولت جدید با خدمت صادقانه و مخلصانه و با سرعت قابل قبول این فضای تاریکی را بشکافد و روشنایی و امید و تدبیر واقعی را در عرصه داخلی و خارجی ایجاد و بگستراند. تا رضایت مندی این مردم رنج دیده را فراهم اورد.

علی محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *