یادداشت / راهکارهایی برای جلوگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها

دکتر نرجس نظری (فعال محیط زیست)

🌱امسال بخاطر بارندگی های پی در پی، گیاهان علفی رشد خوبی کردند که با شروع فصل گرما خشک میشوند و در مراتع و جنگل ها مانند یک انبار کاه عمل میکنند که با یک جرقه زمینه را برای آتش سوزی های بزرگ فراهم می آورند!
بسیاری از این آتش سوزی ها عمدی و ریشه در اختلافات منطقه ای دارد، مانند دامداری که عمدا منطقه خاییز را اخیرا آتش زد و فاجعه ای بزرگ آفرید یا آتشی که در بهبهان بر اثر دعوای دو‌ دامدار آغاز شد که با پیگیری های لازم قطعا مجازات خواهند شد اما آسیبی که وارد شده را تا سالیان سال نمیتوان جبران کرد.

🌱بخشی از این آتش سوزی ها غیرقابل اجتناب است و ممکن است در هر کشوری رخ دهند! اما میتوان با سلسله تمهیداتی خسارت ها را به کمینه رساند، رسانه های رسمی کشور در این مورد نقش کلیدی به عهده دارند، مردم باید پیوسته در معرض کلیپ های اثرگذار کوتاه و تصویری قرار گرفته و بدانند تا پایان آبان ماه این انبار کاه احتمال حریق دارد.
🌱وقتی به طبیعت میروند زباله های خود را در طبیعت رها نکنند، شیشه یا پلاستیک و بطری های آب قابلیت این را دارند که مانند ذره بین عمل کنند و با جذب نور خورشید آتشی را بیفروزند!
ته سیگارهای خود را در طبیعت رها نکنند یا از شیشه اتومبیل به بیرون پرتاب نکنند ، بیشتر آتش سوزی ها از کنار جاده ها به سمت دامنه ها شروع میشوند!
🌱در طبیعت آتش روشن نکنند اگر روشن کردند حتما حتما آن را خاموش کنند و از خاموش شدن آن مطمئن شوند!
بدون تجهیزات لازم:کفش مخصوص،آتش کوب،کوله پشتی های پاششی، تندپوش های ضد حریق و … اقدام به مهار آتش نکرده و اگر در جایی آتش سوزی مشاهده کردند به یگان های حفاظت سازمان های متولی منابع طبیعی و محیط زیست محل دقیق آتش را در کمترین زمان ممکن به شماره های ۱۵۰۴ و ۱۵۴۰
اطلاع بدهند.

🌱یکی دیگر از عوامل آتش سوزی ها در سطح وسیع توسط کشاورزان صورت میگیرد که باید نکات زیر را بدانند:
مهمترین مضرات آتش زدن بقایای گیاهی در اراضی زراعی:
فرسایش خاک، افزایش رواناب، تغییر شرایط فیزیکی و میکروبیولوژی خاک، کاهش نفوذپذیری و ظرفیت ذخیره آب در خاک، افزایش تبخیر آب، گسترش آتش سوزی به جنگل ها و مزارع مجاور، از بین رفتن ماده آلی خاک(نیتروژن، گوگرد، فسفر، پتاسیم) ،آلودگی هوا، انتشار گازهای گلخانه ای و تخریب لایه اوزون
🌱راهکار: استفاده از سیستم های خاک ورزی حفاظتی بعنوان بهترین جایگزین برای آتش زدن بقایای گیاهی در اراضی زراعی و با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی محل سکونت خود از مشاوره کارشناسان بهره ببرید.
آتش سوزی ها را اگر در همان چند دقیقه نخست گزارش و کنترل کنیم تا نود درصد از شدت خسارت ها میتوان کاست.

🌱سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست باید بصورت آماده باش گروه هایی را بصورت کمپ در مناطق مختلف مستقر کنند و با تجهیزات لازم در کمین آتش بنشینند.
واحدهای هوابرد یگان های نظامی در چنین دوره ای تشریفات بروکراتیک معمول را کنار نهاده و در آماده باش کامل برای حضور سریع تر در منطقه باشند.
🌱یگان هوایی اطفایی حریق باید مجهز به هواپیماهایی بنام کانادایر باشند که بتوانند از مناطق صعب العبور و با سرعت آتش سوزی ها را مهار کنند، خرید کانادایر در شمول تحریم ها قرار ندارد و دولت باید برای خرید این هواپیماهای اطفای حریق هر چه سریعتر اقدام کند.

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.