شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

یادداشتی اعتراض گونه به صف های طولانی توزیع مرغ در نورآباد دلفان

با توزیع در نقاط مختلف شهر صف های طولانی را حذف کنید / نمی شود هم مباشر بود هم توزیع کننده هم نظارت کننده ، به جای توزیع به دنبال افزایش سهمیه باشید.

نسیم دلفان / یاداشت روز- تامین و توزیع کالاهای اساسی در کشورهای مختلف از مهم ترین برنامه ها و دغدغه ها به شمار می رود، بروز هرگونه مشکل در این حوزه می تواند تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته و موجب نارضایتی عمومی شود. در این راستا فاصله گرفتن از شیوه های سنتی توزیع کالاهای اساسی و روی آوردن به شیوه های نوین می تواند وضعیت نا مناسب توزیع کالاهای اساسی را بهبود ببخشد.

این روزها سازمان تعاون روستایی دلفان که مباشر تامین مرغ دولتی است در اقدامی عجیب انحصار توزیع مرغ دولتی را برای خودش دانسته و بجای توزیع در نقاط مختلف شهر و تزریق آرامش به بازار با تشکیل صف های طولانی روی اعصاب شهروندان راه می رود و تصویری نامناسب از دلفان به دنیا مخابره می کند.

کاش مدیران جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی توزیع را به فروشگاه‌های سطح شهر سپرده و توان خود را معطوف به جذب سهمیه بیشتری نمایند چرا که بر اساس شنیده های نگارنده کمترین سهمیه مرغ دولتی با توجه به میزان جمعیت به دلفان اختصاص داده شده است.

وزارت جهاد کشاورزی دستگاه عریض و طویلی است که دارای وظایف گسترده ای در حوزه های کشاورزی و دامی است و با اضافه شدن تکلیف سنگین توزیع و نظارت بیم آن می رود که نتواند این امور را آنطور که باید به سرانجام برساند.

براستی چگونه می شود دستگاهی هم مباشر تامین کالا باشد هم توزیع کننده و هم نظارت کننده ، مشکل اصلی این است که وزارت جهاد کشاورزی شاید تامین کالا را بلد باشد اما کت و شلوار توزیع و نظارت بر بازار به تن این وزارتخانه نمی آید و بهتر است مجلسی ها امور نظارت بر بازار را به سمت ادارات صمت و اصناف هدایت کنند که آنجا لااقل تجربه و تخصص بیشتری وجود دارد.

بدون شک تسریع در روند تشکیل وزارت بازرگانی می تواند کمک شایانی به ساماندهی بازار و نظام تامین و توزیع کالاهای اساسی نماید.

از سوی دیگر بر اساس بند ۲۳ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ، شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار می بایست در دستور کار مسئولان امر قرار می گرفت و بدیهی است که توجه لازم به این امر معطوف نبوده که اکنون شاهد این صف های طولانی و دردآور هستیم.

جالب است بدانید یکی از شیوه هایی که در سال‌های اخیر در جهت توزیع عادلانه و از بین بردن صف های طولانی موثر بوده توزیع کالاهای تنظیم بازار از طریق نرم افزار کابوک است که با استفاده از آن می توان با مدیریت بهتری در فروشگاههای مختلف شهرستان اقدام به توزیع کالا نمود و صف های طولانی را از بین برد به شرط آنکه منافع عمومی را در اولویت قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *