📜 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
شهرداری‌ها نهادهای عمومی غیردولتی هستند که وظیفه دارند مخارج و هزینه‌های عمرانی ، جاری ، حقوق پرسنل و دیون خود را راساً تامین نمایند . شهرداری‌ها در شهرهای صنعتی عمده‌ی هزینه‌های سالیانه‌ی خود را با اخذ عوارضات از کارخانجات و بخش صنعت تامین می‌نمایند.

شهر نورآباد با جمعیت ۷۰ هزار نفر و با مساحت محدوده‌ی ۸۰۰ هکتار ، شهری غیرصنعتی‌ست که اصولاً کارخانجاتی ندارد که عوارضی را به شهرداری پرداخت نمایند.
شرایط اقتصادی کشور در چهار سال گذشته نیز به‌گونه‌ای بود که اعتبارات دولتی قابل‌توجهی (به استثنای اعتبارات ماده ۱۰ سیلاب) به شهرداری‌ها تخصیص داده‌نشد . همچنین رکود حاکم بر بازار مسکن ، درآمد شهرداری‌ها از محل عوارضات صدور پروانه و … را به‌شدت کاهش داده‌است.

از طرف دیگر عرصه‌ی شهرها ، به تعمیر و نگهداری و اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی همچون آسفالت معابر ، سنگفرش پیاده‌روها ، اجرای جداول و کانیوو ، تعریض و جابجایی پل‌ها ، اصلاح میادین و بلوارها و … نیاز مستمر دارد.
در چنین شرایطی چاره‌ی دیگری برای شهرداری‌های کم‌درآمد باقی نمی‌ماند جز اینکه برای اجرای پروژه‌های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌ها ، به‌صورت کنترل‌شده رو به فروش املاک بیاورند.

بر همین اساس در چهار سال گذشته زمین‌های مختلفی در نقاط گوناگون شهر با مبلغی بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و با قصد اجرای پروژه های عمرانی ، توسط شهرداری نورآباد و با تصویب شورای اسلامی شهر ، به فروش رسیده‌است ( بطور متوسط سالیانه ۴ میلیارد و نهصد میلیون تومان )

مسئله‌ی اساسی در فروش زمین و املاک آن است که درآمد حاصله ، منحصراً بایستی صرف پروژه‌های عمرانی ، خرید ماشین‌آلات عمرانی ، خرید مصالحی مانند قیر و بطور کلی صرف توسعه‌ی عمرانی شهر شود و پرداخت حقوق پرسنل از محل فروش املاک مجاز نمی‌باشد .
البته ذکر این نکته نیز لازم است که رعایت دقیق محل مصرف و عدم پرداخت حقوق پرسنل از محل فروش املاک ، در هیچ‌یک از شهرداری‌های کشور مقدور نبوده و وجود انحراف معیاری در حدود ۱۰٪ قابل اغماض است.

قطعاً فروش املاک ، گزینه‌ی مناسبی برای تامین مخارج و هزینه‌های شهرداری نیست و جز در شرایط اضطرار قابل پذیرش نمی‌باشد . به‌عبارتی دیگر این مسئله ، یک امر نسبی بوده و نمی‌توان آن را به‌صورت مطلق ، ردّ یا تایید نمود.
هم‌اکنون حداقل وظیفه‌ی شورای اسلامی شهر آن است که بعد از حسابرسی و بررسی دقیق ، میزان مصرف این درآمدها در بخش عمران و درصد احتمالی مصرف آن در سایر بخش‌ها را به اطلاع عموم برساند.

هم‌اکنون شهرداری نورآباد املاکی همانند : زمین میدان امام ، زمین‌های تجاری تعاونی نیروی انتظامی ، ۵۰ درصد از زمین‌های تجاری تعاونی فاز ۴ فرهنگیان ، حدود ۱۹۰ قطعه از اراضی بهارستان ، ۲۰ درصد از اراضی میدان کشاورز جنب جهادگران ، ۵۷ درصد از مجتمع تجاری جنب جهاد ، میدان میوه و تره‌بار ، پایانه‌ی خرم‌آباد ، ایستگاه سی‌ان.جی ابتدای جاده کرمانشاه و قطعات پراکنده‌ی دیگری در سطح شهر را در تملک خود دارد . همچنین این احتمال وجود دارد که ۵۰ درصد دیگر زمین تجاری فاز ۴ که متعلق به تعاونی فرهنگیان است ، نهایتاً به‌صورت معوّضِ قطعات مسکونی و ۲۹ قطعه از قطعات مسکن مهر نیز ، به املاک شهرداری افزوده ‌شود.

دانش مدیریت عبارت است از استفاده‌ی بهینه از منابع انسانی و مالی و برقراری توازن بین اجزاء و اهداف مختلف یک سازمان .
امیدواریم پس از بررسی نحوه‌ی هزینه‌کرد درآمد حاصل از فروش املاک ، مشخص شود که حداقل ۹۰ درصد ازین درآمدها صرف پروژه‌های عمرانی شده‌ و ضوابط قانونی در حدّ متعارف رعایت گردیده‌است.

با تقدیم احترام
افشین صفری ، عضو شورای اسلامی و سازمان نظام مهندسی ساختمان شهر نورآباد
۴ تیرماه ۱۴۰۰