شنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

گرسنگی شاید توجیهی برای یک دزدی عادی باشد اما مجوزی برای سرقت مسلحانه نیست!!

دزدی و سرقت مسلحانه یک پدیده جهانی است و مختص به ایران و شهر نورآباد نیست ، اما تأمین امنیت محل کسب و کار و محل زندگی شهروندان وظیفه ی حکومت هاست که در بستر نگارش و اجرای « قانون خوب » تحقق پیدا می کند .
✅ با وجود قانون مکتوب در زمینه ی این پدیده ی شوم اجتماعی ، هرروز شاهد سرقت های مسلحانه و یا درگیری های منجر به قتل هستیم که ضمن مخدوش نمودن فرهنگ آن جامعه ، دارای پیامدهای زیانبار روانی و اقتصادی برای مردم خواهد بود که اثرات آن ممکن است سالها طول بکشد تا از چهره ی آن جامعه پاک شود .
✅ جدای از ریشه های جامعه شناختی و روانشناختی این پدیده ی زشت و وحشت زای اجتماعی ، به نظر می رسد قوانینی که تا کنون جهت جلوگیری از جرم و مجازات مجرمین مکتوب و مصوب شده است ؛ دارای بازدارندگی کافی نیستند ؛ شاید دلیل این ناکارآمدی ، تحولات پرشتاب و رو به رشد جوامع بشری در تمام زمینه ها و مواجهه ی انسان با ابزارهای مدرن امروزی و همچنین تغییرات گسترده ی فرهنگی متاثر از فرهنگ غالب جهانی خصوصا سینمای هالیوود و به روز نبودن این قوانین متناسب با این تحولات است .
اگرچه در منابع فقهی و حقوقی قوانین موجود کشورخودمان به صراحت از قطع ید سارق سخن به میان آمده است ، اما در اجرا به سختی می توان مواردی را مشاهده کرد که شاهد قطع دست سارقی بوده باشیم .
✅عدم اجرای قانون خود متأثر از مولفه های گوناگونی است که شرح و تفسیر آن در این گفتار نمی گنجد ، اما شاید مهمترین دلیل عدم اجرای قوانین مربوط به اینگونه جرائم در جامعه ی امروزی، به راه انداختن( #_اعدام نکنید ) در رسانه های فضای مجازی باشد که عمدتا توسط مخالفان سیاسی و معاندان نظام جمهوری اسلامی صورت می گیرد و با مغلطه های سیاسی خود ، مدافع تمام قد مفسده های اجتماعی و تغییر جهت مسائل حقوقی می شوند .
✅ با توجه به افزایش صحنه های جرم و جنایت ، آن هم بدون روتوش و بدون واهمه از پیامدهای فرهنگی؛ اجتماعی، اقتصادی و قضایی آن ؛ بسیار لازم و ضروری مینماید که حداقل در ساختار قوانین مرتبط با این جرایم، تجدید نظر صورت گیرد و نقاط ضعف این قوانین مرتفع گردد و همچنین آیین دادرسی ویژه ای مرتبط با این جرایم تنظیم و ابلاغ گردد ؛ به طوری که در اسرع وقت و بدون تشریفات قانونی فعلی مجرم را به اشد مجازات برساند تا شاید عبرتی برای دیگران شود و از تکرار جرم جلوگیری نماید ، و این مهم وظیفه ی ذاتی نمایندگان مردم در مجلس است که کار قانونگذاری برعهده ی آنان است . البته به شرط اینکه مردم نیز به جای همراهی با (#_ اعدام نکنید) با قانون همراهی کنند.

?علی ابراهیمی فعال فرهنگی

یک نظر

  1. وقتی که درجامعه ای امنیت وجودنداشته باشد چه ازلحاظ اقتصادی وچه ازنظرجانی و… به نظرم اول ریشه دربیکاری ونداشتن درامد درخانواده هاست ودوم اینکه مسولین واقعا خودشون رو به خواب زدن چون اگه اولا درمورد اول اقدامی کنند مردم بخصوص قشرجوان دیگه وقتی ندارن که صرف بیگاری ووسوسه های شیطانی شوند ودوما قانون وتدابیری سخت بیاندیشند که احیانا کسی دست ازپاخطا کرد شامل حالش شود که الگویی شود برای دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *