شنبه , ۹ مهر ۱۴۰۱

کوهدشت و دلفان بیشترین کارگران ساختمانی را دارند/ انجمن های صنفی؛ کارگران واقعی را برای بیمه معرفی کنند

مدیر کل تامین اجتماعی استان گفت: ما مدیون کارگرانی هستیم که در میادین انتظار می کشند و در نهایت دست خالی به منزل باز می گردند…


نسیـــم دلفـان به گزارش سفیرافلاک؛ شهناز حمزه لویی، مدیر کل تامین اجتماعی استان در آیین افتتاح اولین مرکز ساماندهی کارگران فصلی در خرم آباد گفت: بخش عمده ای از مشکلات کارگران ساختمانی مربوط به آینده کاری و بحث بیمه تامین اجتماعی  آن ها است. این دغدغه ای است که ما و قانون گذاران نیز داریم.

وی گفت: بحث بیمه کردن کارگران ساختمانی به سال ۵۴ بر می گردد فکری که اجرایی نشد، اما به تدریج بعد از انقلاب این تفکر که کارگران ساختمانی، این قشر زحمت کش جامعه نیازمند توجه به آینده آن ها است اجرایی شد  و سازمان شروع بیمه کردن کارگران ساختمانی از سال ۸۶ تاکنون آغاز شده است.

حمزه لویی با بیان اینکه هر قانونی که می خواهد اجرا شود نیازمند منابع مالی است افزود: این منابع مالی یا از طریق سیستم دولتی و یا از طریق خصوصی تامین می شود. سازمان تامین اجتماعی یک سازمان غیر دولتی است  که تامین کننده منابع آن خود بیمه شدگان هستد؛ منابع این سازمان باید به نحوی مدیریت شود که هم زمان حال و هم آینده افراد را تامین کند به همین دلیل قانون آن مورد تغییر و فراز و نشیب های زیادی قرار گرفته است.

مدیر کل تامین اجتماعی استان در خصوص سهم بیمه پرداختی کارگران ساختمانی گفت: بیمه مشاغل آزاد ۲۷ درصد است اما کارگران ساختمانی تنها هفت درصد از آن را پرداخت می کنند که با حداقل دستمزد سال جاری رقمی در حدود ۵۶ تا ۶۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: با اصلاحاتی که انجام شده قرار است بخشی از این حق بیمه را مالکین ساختمانی در بخش عوارض ساختمانی پرداخت کنند. من از شهردار می خواهم وضعیت پرداخت ۱۵ درصدی عوارض ساختمانی را سر و سامان دهد.

حمزه لویی مسئولیت در برابر کارگران ساختمانی را سنگین عنوان کرد و گفت: ما مدیون کارگرانی هستیم که در میادین انتظار می کشند و در نهایت دست خالی به منزل بر می گردند. بیمه کارگران ساختمانی باید در اولویت کاری قرار بگیرد.

مدیر کل تامین اجتماعی استان با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ هزار کارت مهارت ساختمانی در دست افراد مختلف است افزود: ما باید به فکر کارگرانی باشیم که نیمی از عمر خود را به صورت واقعی در صنعت ساختمان گذرانده اند و هیچ گونه پوشش بیمه ای ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه با ارزیابی صورت گرفته در بین کارگران ساختمانی متوجه شدیم که نیمی از آن ها کارت مهارت ندارد که این مایه تاسف است.

حمزه لویی تصریح کرد: بیشترین کارگران اختمانی در کوهدشت و نورآباد هستند افزود: بیشترین کارگران ساختمانی در کوهدشت و نور آباد هستند. کارگرانی که بدون پوشش بیمه ای عمر خود را به خاطر خلا قانونی در این راه از دست داده اند.

مدیر کل تامین اجتماعی استان با بیان اینکه ۲۱ هزار کارگر ساختمانی جذب بیمه تامین اجتماعی شده است اظهار کرد: تا پایان سال این ظرفیت را داریم که چند هزار نفر دیگر را نیز جذب کینم. ما انتظار داریم انجمن های صنفی کارگران واقعی را شناسایی و به ما معرفی کنند این دینی است که بر گردن آن ها قرار دارد.

وی افزود: انجمن های صنفی افراد تحصیل کرده و بیکار را معرفی نکنند و اولویت را به کارگران ساختمانی دهند.

حمزه لویی از مدیر کل فنی و حرفه ای استان خواست که کارگرانی که فاقد کارت مهارت هستند در سریع ترین زمان و در خارج از نوبت این کارت را دریافت کنند تا وضعیت بیمه این کارگران هر چه سریعتر روشن شود


مطالب مرتبط:

» آشنایی با شرکت ساماندهی استاد کاران و کارگران ساختمانی شهرستان دلفان

» نامه سرگشاده و اعتراض آمیز مدیرعامل شرکت ساماندهی کارگران ساختمانی شهرستان دلفان

» خبر خوش تأمین‌ اجتماعی به کارگران ‎ساختمانی

» تحلیلی بر مصائب کارگران دلفان/ عدم درک صحیح از آسیب های اجتماعی درباره کارگران ساختمانی

» بیمه دغدغه کارگران ساختمانی شهرستان دلفان

» کار آفرین برتر دلفانی: نماینده شهرستان در مجلس نسبت به رفع مشکلات ما بی تفاوت است

یک نظر

  1. محمد پیری مدیر عامل شرکت ساماندهی استادکاران و کارگران ساختمانی شهرستان دلفان

    با سلام و احترام از اینکه مدیر کل محترم سازمان تأمین اجتماعی مشکلات طبقه کارگر بویژه شهرستانهای نورآباد و کوهدشت را رسانه ای کرده اند و درصدد حل مشکل آنها بر آمده اند، ممنون و متشکریم. طبقه کارگر تا به حال مظلوم واقع شده اند؛ با اینکه آمار آنها در شهرستان دلفان بسیار بالاست ولی کسانی که تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند نسبت به تعداد کل کارگران خیلی پائین است. لذا، امیدواریم با افزایش آمار بیمه شدگان مدت انتظار برای دریافت بیمه نیز کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.