شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

کمیته حقیقت یاب مجلس شورای اسلامی گزارش بررسی علل فوت مرحومه مهسا امینی را منتشر کرد

در این گزارش آمده است: اطلاع رسانی بهنگام پلیس و عذرخواهی از قصور احتمالی تبعات اجتماعی را کاهش می داد / استفاده از لباس های دوربین دار و تجدید نظر در ساختارها گشت ارشاد ضرورت قانونی دارد / تاکید بر برخورد قضایی با دروغ گویان ضرب و شتم مهسا امینی

نسیم دلفان – کمیته حقیقت یاب مجلس پس از بررسی مدارک و مستندات موجود ، تحقیق از مراجع مربوطه به ویژه پزشکی قانونی و هیات ۱۹ نفره ، نهایتا امروز گزارش خود را در مورد علل فوت مرحومه مهسا امینی به شرح زیر اعلام کرد:

?هیچگونه ضرب و جرح در مواجهه، انتقال و استقرار مرحومه خانم امینی در محل پلیس امنیت عمومی صورت نگرفته است.

?کسانی که قبل از روشن شدن ماجرا اظهارات عجولانه داشتند و زمینه سوء استفاده را ایجاد کرده اند اگر مواضع شان را اصلاح نکنند باید تحت پیگرد قضایی قرار بگیرند.

?میزان و کیفیت اثربخشی اقدامات درمانی در حد فاصل بر زمین افتادن خانم امینی تا زمان حضور پرسنل اورژانس قابل تامل است و ازدحام مقابل درب خروجی پلیس امنیت عمومی که باعث تاخیر بیش از ۶ دقیقه ای در عزیمت آمبولانس شده نیز در روند درمانی نامبرده بی اثر نبوده است.

?اطلاع رسانی بهنگام و دقیق فراجا، زمینه روایت سازی جعلی رسانه های دشمن را و عذرخواهی از قصور احتمالی تبعات تلخ اجتماعی را کاهش می داد.

?آموزش کارکنان و ماموران، تجهیز پلیس امنیت عمومی به لباس های دوربین دار و نصب دوربین در خودروهای گشت ضرورت قانونی دارد.

?نهادهای مربوط به گشت ارشاد باید ساختار، روشها و فرایندهای اجرایی گشت ارشاد را بررسی و اصلاح کنند. کمیسیون امور داخلی مجلس موضوع را پیگیری خواهد کرد.

?تبصره ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی درباره تعریف دقیق از حدود حجاب شرعی و شفاف شدن مفاهیم مبهم مربوط، برای اجتناب از اصل تداخل قوا باید از طریق ارایه لایحه قوه قضاییه اصلاح شود.

?مهم ترین راه ترویج حجاب و عفاف، علاوه بر اجرای قوانین، راه های ایجابی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید از دستگاه هایی که در این زمینه کم کاری کرده اند، مطالبه و سوال کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *