آخرین خبرها

کشف معدن ذخایر مس و منگنز در شهرستان دلفان

 اکتشاف مواد معدنی ، زیربنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل می‌دهند…


نسیـــم دلفــان – بشر از همان آغاز آفرینش خود و در طول تاریخ ، بر حسب نیازمندیها و شناخت ، از مواد معدنی استفاده کرده است. اکنون نیز انسان ، از تمامی مواد معدنی به حالتها و شیوه‌های گوناگون ، اقدام به اکتشاف مواد معدنى و بهره‌برداری ار آنها می‌نماید. به عبارت دیگر ، همین مواد معدنی هستند که پاپه و اساس تمدن را تشکیل می‌دهند.

کارشناسان و محققین مؤسسه زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور (استان لرستان) موفق به کشف معدن مس و همچنین معدن منگنز در شهرستان دلفان شدند.

فرماندار دلفان امروز در گفتگو با خبرنگار نسیم ضمن اعلام این خبر گفت : تحقیقات نشان داده در حوالی شهر هفت چشمه دلفان معدن مس وجود دارد و در یکی از روستاهای بخش کاکاوند نیز معدن منگنز یافت شده است.

علی باقری افزود ، برنامه ریزی ها برای استخراج از این معادن در دست تهیه و اقدام است.

به گفته وی یکی از دفاتر اصلی مؤسسه زمین شناسی و اکتشافات معدنی غرب کشور در مرکز استان لرستان قرار دارد.

توضیح اینکه هزاران سال است که از مس و آلیاژهایش استفاده می‌شود. از مس علاوه بر مصارف بسیار زیاد آن در معماری ساختمانی و هنرهای تزئینی هم بهره برده می‌شود.

عنصر منگنز نیز جزو فلزاتی می باشد که کانی اصلی آن پیرولوزیت است. مصرف عمدهٔ این عنصر در فولادسازی است و در تهیهٔ آلیاژها نیز بکار می‌رود.

۵ نظر

 1. خبر خوبی بود انشاءالله که باعث رونق اقتصاد این منطقه و بکارگیری برخی بیکاران مان شود.
  کاش می گفتند زمان تقریبی آغاز استخراج این معادن چقدر است

  • این خبرم مثل خبر تفکیک حوره انتخابیه دلفان و سلسله و البته تفکیک فاز ۴ ، بنده خدا فرماندار نمیدونه این دولت حرف میزنه ولی تا عمل …..

 2. بذار استخراجش کنن پولشوخرج شهر وشهرونداش کنن بعد ذوق کن

 3. نوری، کارشناس شرکت ملی صنایع مس ایران

  با سلام خدمت مخاطبان گرامی
  ایران بر کمربند جهانی مس، این فلز استراتژیک ، قرارگرفته است و در حال حاضر معادن مرغوب و با عیار مناسب کشور در استانهای آذربایجان شرقی و کرمان قرار دارند که بهره برداری و تولید کنسانتره و فلز مس از این ثروتهای بیکران خدادادی رونق چشمگیری به آن مناطق داده است.
  این خبر اگر درست باشد میتواند راه عبوری باشد از بن بست توسعه در شهر مظلوممان زیرا اینجانب نزدیک به پانزده سال است که در صنعت مس کشور مشغول به کار میباشم به خوبی میدانم که صنعت مادر بخصوص فلز رنگین مس چه سهم بزرگی در ریشه کنی بیکاری داشته و دارد.
  البته معادن مس مکشوفه بایستی دارای عیار مناسب و بویژه مس محتوای کافی باشند که به لحاظ اکونومیک قابل سرمایه گذاری توسط شرکت ملی صنایع مس ایران باشند.
  به هر حال تعامل مدیریت ارشد استان با شرکت ملی صنایع مس در بهره برداری از معدن احتمالی یاد شده ضروریست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.