یکشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

کشتن جن در اطراف یکی از روستاهای مسجد سلیمان + عکس

عکسی که به تازگی در فضای مجازی دست به دست شده است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اخبار شایعات با گسترش شبکه های اجتماعی  افزایش پیدا کرده که به تازگی  عکسی باشایعه  “کشتن جن در اطراف یکی از روستاهای مسجد سلیمان” در فضای مجازی دست به دست میشود.

145.jpg
ناگفته نماند در خصوص اینکه آیا جنیان به صورت فیزیکی وجود دارند یا خیر نظرات متفاوتی وجود دارد .
در قرآن دو تعبیر درباره ماده اولیه خلقت جن بیان شده است:
«وَ الْجَانَّ خَلَقْناهُ مِنْ قَبْلُ مِنْ نارِ السَّمُومِ[حجر/۲۷] و جن را پیش از آن، از آتش گرم و سوزان خلق کردیم.»
«وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نارٍ[الرحمن/۱۵] و جنّ را از شعله ‏هاى مختلط و متحرّک آتش خلق کرد.»
علامه طباطبایی در تفسیر این دو آیه می فرماید: راغب در باره کلمه” سموم” گفته: باد داغى است که اثر سمى دارد. … و اگر در آیه مورد بحث مبدأ خلقت جن از نار سموم دانسته شده، با آیه سوره الرحمن که آن را” مارجى از نار” نامیده و فرموده:” وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نارٍ” منافات ندارد، زیرا مارج از آتش، شعله‏ایست که همراه دود باشد، پس دو آیه در مجموع مبدأ خلقت جن را باد سمومى (سمی) معرفى مى‏کند که مشتعل گشته و به صورت مارجى از آتش در آمده. و نوع جن را از بادى بسیار داغ خلق کردیم که از شدت داغى مشتعل گشته و آتش شده بود.
اما باید دقت کنیم که با این تعبیر نیز نمی توان چندان به ماهیت جن پی برد و این آتش را مانند همین آتش عنصری که می بینیم تصور کنیم. و حتی عده ای از بزرگان بر غیر جسمانی بودن جن تصریح کرده اند و صریحا بیان کرده اند که این آتش مد نظر، آتش عنصری نیست:
«متکلمان مسلمان بر آن‏اند که جن از اجسام لطیف است و مى‏تواند به شکل‏هاى گوناگون درآید[۲]؛ ولى فیلسوفان معتقدند که جن، جسم ندارد و جسمانى نیست و بر خلاف انسان، موجودى است مجرّد و از نوع آتش و هوا[۳] البته اینکه جن از آتش آفریده شده است، دلیل قرآنى دارد[حجر/۲۷]؛ امّا این آتش از جنس آتش عنصرى نیست؛ زیرا از خود گرما برون نمى ‏دهد[۴] »[۵]
اسفراینی در کتاب انوار العرفان درباره چیستی جن می نویسد: « در حقیقت این‏ها خلافى است عظیم. مذهب متکلمین  آن است که ملائکه و جن و شیاطین نیستند مگر اجسام لطیفه، که حیات عرضى دارند و قادرند که به شکل‏هاى مختلفه برآیند. و لهذا گاهى مرئى شوند و گاهى نشوند. و چون مرئى شوند، به صور و اشکال مختلفه مرئى شوند.
و محقق طوسى رحمه اللّه در نقد محصل آورده که:  «معتزله بر آنند که ملائکه و جن و شیاطین حقایق مختلفه نیستند، بلکه همگى حقیقت واحده ‏اند. و تفاوت میان ایشان نیست مگر به عوارض و افعال. پس آنان که نکنند و نخواهند مگر خیرات، ملائکه باشند. و آنان که صادر نشود از ایشان مگر شرور، شیاطین. و یا آن‏که گاه مرتکب خیر و گاه مرتکب شر باشند، جن. و از این جهت است که ابلیس را شمرده‏اند گاهى از ملائکه، و گاهى از جن».[۶]
و علّامه تفتازانى در شرح مقاصد گفته:  «قائلین از فلاسفه به وجود جن و شیاطین، بر آنند که جن جواهر مجرده‏اند که ایشان را تصرف و تأثیر در اجسام عنصریه هست، بى ‏آنکه متعلق باشند به اجسام؛ مانند تعلقى که نفوس ناطقه انسانیه را است به ابدان. … ».
و شیخ ابو على در رساله حدود گفته: «الجن هو حیوان هوائی ناطق مشفّ الجرم، من شأنه أن یتشکّل بأشکال مختلفه. و لیس هذا رسم بل معنا اسمه». (جن حیوانی ناطق و با جرم شفاف است که می تواند به اشکال مختلف در آید.


» مطالب جذاب و خواندنی صفحه عجایب نسیم دلفان را دنبال کنید (اینجا)

۵ نظر

  1. سلام و رحمت الله این موجود به گمانم نام محلیش سوزه میباشد حیوانی است شبیه خارپشت درمناطق کویری و جنگلی زیست میکند البته ان عکاس خیلی هنرمندانه از این حیوان عکس گرفته ودر ضمن این کسی که این مخلوق خدا را کشته باید محاکمه شود

  2. بی تاب انتظار

    باسلام . ممنون از مطالب پرباری که در موردآفرینش جن بیان نمودید . بااین حال من دلم به حال این موجود سوخت چرا کشتنش

  3. واقعاگناه داشته معلومه

  4. دوست عزیز جن واقعا وجود دارد ومن خود جن را دیده ام

  5. سلام لطفا آدرس آنها را عنایت فرما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *