جمعه , ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

کدام سدهای کشور سرریز شد؟ / بارش‌ها در ۲۳ استان همچنان منفی است

کدام سدهای کشور سرریز شد؟

سخنگوی صنعت آب:
» دریچه برخی سد‌ها در استان‌های لرستان، کرمانشاه، ایلام و کردستان برای جلوگیری از سرریز شدن، باز شد.
» از چند روز قبل، سیلاب سد دویرَج در استان ایلام و سد گاران کردستان، رهاسازی شد و بر اثر بارندگی‌ها، دبی رودخانه‌ها هم افزایش بسیار زیادی داشت.
» در لرستان هم دبی رودخانه‌ها تا ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه، ثبت شد و بر اساس پیش‌بینی‌ها،‌ ورودی آب سد دز افزایش پیدا کرد و به ۵۲۰۰ متر مکعب در ثانیه رسید و در حال حاضر دبی خروجی آب این سد به ۳۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه کاهش پیدا کرده است‌.
» سد کرخه هم ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه ورودی آب را ثبت کرد. با توجه به بارندگی‌های شمال استان‌های تهران و البرز، سد طالقان تا ۲۶۰ مترمکعب بر ثانیه و سد کرج هم تا ۱۶۰ مکعب بر ثانیه، دبی‌ ورودی آب را به پشت سد تجربه کردند.
» برخی از سد‌ها از جمله سد‌های کوچک گاران، تنگه حمام و بالارود هم سرریز شدند.


بارش‌ها در ۲۳ استان همچنان منفی است

» بر اساس اطلاعات پهنه‌ای بارش سازمان هواشناسی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ فروردین ماه بارش‌ها در کشور در مقایسه با دوره بلند مدت ۱۷.۷ درصد کاهش یافته است.
» بیشترین کاهش بارش‌ مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که در بازه اشاره شده ۴۹.۳ درصد کاهش یافته است. پس از این استان، خراسان رضوی با رشد منفی ۴۸ درصدی قرار دارد.
» گلستان نیز در رده سومین استان کم‌بارش قرار دارد؛ میزان بارش‌ها در این استان ساحلی دریای خزر ۴۴.۶ درصد کاهش یافته است.
» در ۸ استان اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و یزد بارش‌ها مثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *