جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲

کاهش ۱۹ درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان

 

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کاهش ۱۹ درصدی حوادث ناشی از کار در این استان با انجام یک هزار و ۶۶۶ مورد بازرسی از واحدهای اقتصادی پر خطر در پنج ماهه نخست امسال به ثبت رسیده است.

نسیم دلفان به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان، “سید فرهاد ناصری نیا” اظهار کرد: مهمترین وظیفه وزارت کار صیانت از نیروی کارگری به ویژه در بحث ایمنی و بهداشت کار است، چرا که امروزه پیشگیری از حوادث ناشی از کار هدف نهایی در بازرسی ها از بنگاه های اقتصادی به شمار می‌رود که می‌تواند در کاهش هزینه‌ های اضافی ناشی از حوادث موثر باشد.

وی با بیان اینکه منافع بلند مدت اقتصادی و اجتماعی همچون حفظ نیروی کار، قدرت تولید و کیفیت، باعث ایجاد انگیزه و امنیت شغلی در کارفرمایان می‌شود، افزود: بازرسان کار در شرایط اقتصادی کنونی باید با ورود به موقع در در بنگاه های اقتصادی استان، مسایل حقوق، دستمزد، ایمنی کار و حفاظت فنی را بررسی تا مانع بروز مشکلات برای این قشر شوند.

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با تاکید بر اهمیت بازرسی کار و جایگاه ویژه بازرسان کار در تحقق آرمان ها و اهداف وزارت متبوع، عنوان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده توسط بازرسان کار در آگاهی نیروی انسانی نسبت به عوامل تهدید کننده در کار و شناسایی مکان های نا ایمن در کارگاه ها ، طی پنج ماهه نخست امسال، سه هزار و ۴۶۰ مورد بازرسی موردی و ادواری برنامه ریزی شده از واحدهای اقتصادی سطح لرستان انجام دادند .

ناصری نیا بیان کرد: بازرسان کار علاوه بر نظارت های مستمر که از طریق بازرسی از کارگاه ها صورت می گیرد، نظارت های غیر مستقیمی همچون استقرار مسوول ایمنی در کارگاه ها، توجه به نظارت بر تشکیل و فعالیت کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار، نظارت بر عمکرد ایمنی پیمانکاران از طریق صدور صلاحیت ایمنی پیمانکاری، توجه و نظارت بر آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان از طریق مراجع ذی صلاح، نظارت بر رعایت استانداردهای تجهیزات و ماشین‌آلات و اخذ تأییدیه‌های لازم از مراجع ذی‌صلاح را برای کاهش حوادث ناشی از کار انجام می دهند.

وی افزود: ۷۹ جلسه کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در واحدهای اقتصادی سطح استان در پنج ماهه امسال برگزار و بر رعایت موارد ایمنی و حفاظت بهداشت کار تاکید شده است.

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان نیا با تاکید بر نقش مؤثر برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ایمنی و بهداشت کار در کاهش حوادث ناشی از کار، خاطر نشان کرد: همچنین پارسال ۶ هزار و ۹۱۲ نفر ساعت برنامه آموزشی برای کارفرمایان و کارگران واحدهای اقتصادی استان لرستان برگزار شده ‌است.

 


 
Skill
50%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *