دوشنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۲

چه کسی متولی معتادان متجاهر است


تکلیف ،درمان ،بهبودی و جمع آوری این افراد به عهده چه سازمان ،نهاد و ارگانی است؟؟؟

اگر گذری بر پارک های شهرستان ها داشته باشیم ،چهره ی شهرها را ببینیم گویای درد این افراد بی سر پناه و دارای بیماری اعتیاد است.

اعتیاد امروزه به مشکلی جهانی مبدل شده است و در قرن جدید میلادی، جمعیت قابل توجهی از کشورهای جهان را آلوده ساخته است.

با وجود تلاش دست اندرکاران برای مبارزه با مواد‌مخدر ولی دسترسی به مواد‌مخدر بسیار آسان است، سرعت دسترسی به این مواد بسیار زیاد است و در کمترین زمان ممکن ،امکان تهیه مواد مخدر وجود دارد‌..
بخصوص در کشور ما به خاطر همسایگی با برخی از کشورهایی که عمده ترین تولید کنندگان مواد مخدر درجهان هستند..
مواد مخدر به راحتی در دسترس افراد قرار می گیرد و هرسال موجب به شهادت‌ رسیدن فرزندان دلاور این مرز وبوم می شود..

مبارزه با اعتیاد و راههای کاهش آن را در راهکارهای فرهنگی و به کارگیری امکانات فرهنگی کشور  و آگاه سازی جامعه، باید پیگیری نمود ، زیرا سبب پیشگیری از اعتیاد می‌شود.

مبارزات ملی بر علیه مواد مخدر به پیشرفت های منجر می‌شود، نگرش ها باید تغییر کنند، آگاه سازی جوانان و اطلاعات لازم برای پیشگیری از استفاده مواد مخدر باید بیشتر و بیشتر شود..
آگاه کردن بچه ها به حقایق تلخ در مورد مواد مخدر باید فرهنگ سازی شود.

ازارزشهای مانند صداقت، اعتماد به نفس و مسؤلیت پذیری،که دارای اهمیت هستند صحبت کنید زیرا به بچه ها کمک می کند تا تصمیمات خوبی بگیرند.‌.

با وجود اینکه دست اندرکاران و نهادها و ارگان‌های دولتی طرح ترک اعتیاد را در برنامه هایشان دارند ولی بخاطر فقر و بیکاری و طرد شدگی دوباره این افراد به سمت اعتیاد کشیده می شوند. از نظرجامعه شناسان این طرح شکست خورده است…باید راهکار اساسی اندیشه شود..

معتادان متجاهر در جاهایی مثل محلات حاشیه نشین ، پارک ها، قبرستان ها و در شکل های گورخوابی خود را نشان می دهند.
جمع آوری معتادان متجاهر از گورستانها و پارک ها بدون حمایت بی فایده است…
یعنی حمایت همه ارگانها ازجمله وزیر کشور، استاندارها، فرماندارها،دادستان ها، شهرداری ها، بهزیستی، کمیته امداد ، نیروی انتظامی و ….. را می طلبد.

حل مشکلات ریشه ای و عمیق همچون ساماندهی معتادان متجاهر باید در اولویت قرار گیرد.
لازم است مراکز کاهش آسیب ها، بودجه ای برای ساخت گرم خانه ها برای زنان و مردان معتاد متجاهر  کارتون خواب و جمع آوری آنها از پارک ها و سطح شهر تخصیص دهند و این افرادساماندهی و مورد حمایت قرار  گیرند..
و تعداد کمپ های ترک اعتیادافزایش یافته
تا امکان باز توانی و باز پروری این افراد فراهم شود و زمینه اشتغال آنها نیز میسر شده تا به جامعه و زندگی عادی باز گردند.‌‌.

زهرا نجاتی


					
									

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *