دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

چنگ اندازی کشاورزان مهاجر بر مزارع شهرهای لرستان به ویژه دلفان!!!

کشاورزان غیربومی تعهدی ندارند/در شهرستان دلفان یک سطح زیر کشت گندمزار را اجاره و برای انجام کشت‌های خارج از برنامه اختصاص یافته است…


نسیـــم دلفـان – معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: کشاورزان مهاجر به علت کمبود آب در استان‎های همجوار، به لرستان پناه آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا ، مهندس پیرحیاتی در جلسه هماهنگی برداشت محصولات کشاورزی، افزود: کشاورزان مهاجر به دلیل کمبود آب در استان‌های همجوار، به لرستان و به ویژه شهرستان دلفان پناه آورده‌اند.

وی با بیان اینکه در لرستان کمترین مشکل را در بحث تولید محصولات سالم را داریم، اما کشاورزان غیربومی در این زمینه تعهدی ندارند، بیان کرد: در شهرستان دلفان یک سطح زیر کشت گندمزار را اجاره و برای انجام کشت‌های خارج از برنامه اختصاص یافته است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه در لرستان محدودیت کشت نداریم و با این حال کشت هندوانه در استان انجام می‎شود، اظهار کرد: کشت هندوانه باید با برنامه باشد، در هر حال تولیدکنندگان هندوانه سال گذشته در استان ضرر کردند.

پیرحیاتی با بیان اینکه در بحث منابع آب بنابر ضرورت تصمیماتی در کل کشور اتخاذ شده است، تصریح کرد: با وجود اینکه لرستان از استان‌های دارای آب فراوان است، اما سال گذشته مشخص شد که وضعیت شکننده‌ای داریم، چراکه عمده رودخانه‌های استان خشک شدند و تامین منابع آب شرب به تهدیدی در استان تبدیل شد.

وی با بیان اینکه وضعیت لرستان از استان‌های کویری بدتر است چون آنها حداقل با فرهنگ استفاده بهینه از آب آشنا هستند، اضافه کرد: با توجه به کم آبی‌های سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که منابع آب در استان نیاز به مدیریت دارد. در هر حال به جز سد ایوشان در خرم‌آباد سد دیگری برای ذخیره آب‌های جاری نداریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل هستیم، بنابراین محصول امسال باید از حیث کمی و کیفی نسبت به سال‌های قبل متفاوت باشد که با توجه به بارندگی‌های خوبی که داشته‌ایم، امیدواریم شاهد برداشت خوبی در استان باشیم.

پیرحیاتی بر ضرورت آمادگی برای مقابله با آفت سن و زنگ زرد تاکید کرد و افزود: در خارج از کشور گندم بین ۸۰ تا ۸۵۰ تومان خریداری می‌شود، اما دولت این محصول را برای حمایت از تولید داخل به صورت تضمینی با قیمت ۱۲۷۰ تومان خریداری می‌کند.

وی گفت: قیمت جو نیز در بازار جهان از کشورمان پایین‌تر است، در هر حال جو در بورس گذاشته می‌شود و قطعا قیمت بورس هم از قیمت تضمینی کمتر است، اما نهایتا دولت به جو، یارانه پرداخت می‌کند.


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *