چرا دلفان حتی نمی تواند داشته های خود را حفظ کند/زیاده خواهی سایت های خبری کرمانشاه مبنی بر مصادره اماکن و مراکز گردشگری دلفان

وضعیت امروز دلفان نتیجه سالها بی مبالاتی و سهل انگاری مدیرانی می باشد که مدتی در این دیار  بر کرسی غرورآمیز مدیریت تکیه زدند و تنها چیزی که از آن بهره بردند سکو شدن دلفان برای پرتاب آنها به جایگاه های بالاتر و مناصب خوش رکاب تر بود و دیگر هیچ…


نسیـــم دلفـان – سالهاست شاهد زیاده خواهی برخی رسانه های خبری استان کرمانشاه و گاهأ همخوانی تعدادی از مسئولین این استان برای مصادره بخشی از اماکن مذهبی و مناطق گردشگری دلفان و حتی مصادره شخصیت های بزرگی مانند آیت الله شیخ فرج الله کاظمی بنام استان کرمانشاه هستیم.
چندین بار این موضوع از سوی برخی رسانه های محلی دلفان از جمله نسیم دلفان و نیز رسانه های استانی مانند پایگاه خبری یافته منتشر شد ، اما متاسفانه جدی نگرفتن این موضوع از سوی مدیران شهرستان دلفان و نیز مسئولین ارشد استان و عدم برخورد و تذکر جدی به متخلفین استان همجوار سبب شده همچنان این رویه نامبارک ومتعرضانه ادامه داشته باشد.
پیش از این گزارش هایی در این باره منتشر شد. (لطفأ روی تیترهای زیر کلیک نمایید)

» دلفـــان در مسیـــر حــــق کشــــی/مسئولین از خواب ناز بیدار شوید!!!

» استان کرمانشاه مدعی چیست! ایا شیخ فرج الله کاظمی کرمانشاهی است؟

وضعیت امروز دلفان نتیجه سالها بی مبالاتی و سهل انگاری مدیرانی می باشد که مدتی در این دیار  بر کرسی غرورآمیز مدیریت تکیه زدند و تنها چیزی که از آن بهره بردند سکو شدن دلفان برای پرتاب آنها به جایگاه های بالاتر و مناصب خوش رکاب تر بود و دیگر هیچ

از هجوم همسایه برای اشغال مناصب اداری گرفته تا غارت شهرک صنعتی و خیلی مظلومیت های دیگر که بگذریم به موضوع جغرافیای دلفان ، اماکن و شخصیت های منطقه می رسیم.

چندی پیش تنگ گاوشمارمان در حرکتی عجیب و غریب به نام بی ریشه معشوره تغییر یافت و فراتر از آن اینکه به بهانه سدی به همین نام این منطقه به  عنوان حوزه استحفاظی شهرستان کوهدشت معرفی گردید تا جایی که در رسانه ها هر زمانی که از این تنگه و سد احداثی یاد می شود در کنارش نام شهر همسایه خودنمایی می کند.(اینجا)

از لطف همسایه های هم استانی که بگذریم به الطاف استان مجاور می رسیم.

استان کرمانشاه چندی است با هجمه های رسانه ای ادعای برخی از اماکن مذهبی دلفان از جمله امامزادگان باولین و منطقه گردشگری آبگرمه (نگین غرب کشور) را در دستور کار قرار داده اند.

امروز مطلبی را در سایت مرصادنیوز مطالعه کردیم که نشانی مستند بر این هجمه های متعرضانه است.

امیدواریم مسئولین ما از خواب ناز بیدار شوند و اجازه چنین زیاده خواهی هایی را ندهند.

برای اطلاع شما عزیزان متن منتشر شده سایت مرصادنیوز را درج می کنیم.


چشمه آب گرم هرسین نیازمند معرفی به گردشگران است
.jpg
مرصاد نیوز: چشمه آب گرم هرسین یکی از بهترین چشمه های آب گرم کشور است که نیازمند معرفی بیشتر به گردشگران است.

به گزارش دیوانگاه، توسن خیال چون نسیم از دشت ها و کوه ها می گذرد، زمان را به عقب برده موسم کوچ به گرمسیر است. رمه ها، سیاه چادرها و سوارکاران با تیروکمان های حمایل شده از پیش و پس امنیت قبایل را بر عهده دارند.

از دو سوی رود گاماسیاب از دشت حاشیه دیناور و مراتع قرمسین از تپه های دلفان و شهر باستانی هرسین این کوچ آغاز شده، رو به سوی جنوب به قشلاق برای داشتن چراگاه های سبز و حاشیه ای امن از زمستان.

 بعد از قلعه گنج بان و گذشت از رود کوچک چنار به میر مینگه می رسیدند و این منزلگاه امیر قوم است و تا رسیدن تمام افراد امیر در این مکان منزل می کرد.

 آوای مال گنون از نواها و آواهای بومی ساکنان باستانی زاگرس به معنای وقت حرکت ایل، طنین انداز دامنه های شمالی کوه گله و اسبی کوه می شد.

 در عبور از رودخانه گیزه رود پلی از جنس سنگ و ساروج با چهار دهنه خودنمایی می کرد و در ۵۰۰ متر آن طرف تر بوی تند گوگرد و سوختگی از منظره ای خبر می داد که نشانگر قدرت زیبایی و غظمت طبیعت بود.

 درآستانه تنگه بین دو کوه گله و سفید کوه در معبد و بستر آغازین سیمره چشمه گرماب چونان الماسی درخشان در دامن پر سخاوت زاگرس می درخشید و محلی بود برای  شستن خستگی ها و گرفتن شفا و تسکین آلام و پس از آن ادامه کوچ در حاشیه شرقی رود سیمره به سوی گرمسیر.

 نام گرماب را زمانی که کودک بودم برای اولین بار شنیدم و زمانی که برای اولین بار درخشش سبز آبی این چشمه را دیدم، زیبایی جادویی و گیرایی نیرو بخش افسون آب گرم را به داوری نشستم.

 بنا به تعریف، هر گاه سطح ایستابی منطقه ای محصور، در لایه ای غیر قابل نفوذ بالاتر از سطح زمین باشد، هر گونه شکستگی یا شکاف در لایه ها موجب خروج آب و پدیده چشمه می شود.

 چشمه ها از دیر باز با شکل گیری تمدن انسانی ارتباطی تنگاتنگ داشته اند و آب آن ها برای مصارف مختلف شرب، شستشو، کشاورزی و… استفاده شده است.پ

 چشمه های آب گرم همانند چشمه های طبیعی هستند که در تمام طول سال دمای آب آنها از دمای محیط بیشتر می باشد و در اکثر موارد بوی تند گوگرد و ترشی مزه آب و یا گاهی کدورت آب از نشانه های چشمه های آب گرم است.

 دلیل گرم بودن آب این چشمه ها می تواند علاوه بر فعالیت های آتشفشانی اعماق زمین، واکنش های هسته ای و شیمیایی، درجه گرمای زمین و یا حرکات زلزله باشد.

 در مناطق آتشفشانی، آلپ در حین عبور از کنار لایه های مذاب و یا داغ در حال سرد شدن گرم می شود و در مظهر چشمه دمای بالایی خواهد داشت.

 هر چه سرعت خروج آب و یا عمق منبع آب زیر زمینی بیشتر باشد آب دمای بالاتری خواهد داشت.

 سرد شدن مواد مذاب درونی زمین(ماگما) ایجاد بخار آب کرده و در اثر فشار، بخار آب ایجاد شده به سمت بالا حرکت و بصورت چشمه های آب گرم در سطح زمین تظاهر می نمایند.

 آب گرم این چشمه ها علاوه بر خواص آب درمانی ناشی از انرژی حرارتی بعلت داشتن مواد معدنی با غلظتی بیش از ۷۰۰ میلی گرم در لیتر شامل سولفات، کلسیم، بی کربنات منیزیم، سدیم و … در درمان بسیاری از بیماری های مفصلی –عضلانی، پوستی و … تاثیر شگرف و معجزه آسایی دارند.

 چشمه گرماب هرسین در میان چشمه های آب گرم از خصوصیات ویژه و فوق العاده ای برخوردار است، این چشمه با دمای آب ۴۹-۴۷ درجه سانتیگراد یکی از گرم ترین آب های معدنی دنیاست.

 اواخر حکومت طاغوت و در فاصله زمانی سال های ۵۳/۵۰ یک اکیپ آمریکایی به سر پرستی مستر جری و مستر رنکو  برای مطالعه ژئومرفولوژی منطقه جهت احداث سد بر روی قسمت ابتدایی رودخانه سیمره که از تلاقی دو رود گاماسیاب و قره سو از طرف غرب و رود های گزرود و سرشاخه های چنار از طرف استان لرستان(شرق) در منطقه مستقر شدند.

این اکیپ دوگمانمه یا غار افقی در دو طرف رودخانه سیمره در دامان کوه های گله و سفید کوه و نیز یک گمانه عمودی در کف رود سیمره حفر کرده و نمونه هایی از بافت خاک تا اعماق زیاد را جهت مطالعه در جعبه های لاک و مهر شده قرار داده و از منطقه خارج کردند.

 حجم بسیار زیاد این نمونه ها باعث شایعات شد. شایعه وجود معادن اورانیوم و بعد ها منیزیوم در این مناطق از همان اوان شکل گرفت. ولی در نقشه های مربوط به منابع معدنی ایرین هیچ ذکری از موضوع نشده و ظاهراً همان مطالعات احداث سد بیشتر به واقعیت نزدیک است.

 در مورد محل چشمه گرماب زیباترین تعبیر در کتاب فرهنگ فارسی دکتر محمد معین، صفحۀ ۱۶۶۱ به چشم می خورد. بدین صورت که: “رودخانه ای است که سر چشمه آن کوه الوند است. گاماسیاب از دشت اسدآباد و نهاوند در مقابل کنگاور جاری شده، دهلاقانی کوه را بریده، تشکیل تنگه های باریک متعدد در آن می دهد.

پس از آنکه رود دیناور ضمیمه آن می شود،از پای کوه بیستون می گذرد و قبل ازبیستون به جنوب منحرف می شود و از دره های کوچکی عبور می کند. سپس سیاه آب یا قره سو-که از مشرق کرمانشاه می گذرد و پل تنگی دارد که در جاده همدان به کرمانشاه واقع شده- بدان ملحق می شود.

 پس از آن از تنگه های گله عبور می کند. این تنگه ها از حیث مناظر طبیعی زیباترین تنگه های ایران به شمار می رود. این رود (سیمره) در تاریخ قدیم به نام او کنی ou kni معروف بود”

با توجه به تعبیر زیبای دکتر محمد معین از تنگه بین کوه گله و سفید کوه به عنوان زیباترین تنگه ایران، می توان به جرات سهم بالایی از جاذبه و زیبایی آن را مدیون چشمه گرماب الماس زاگرس دانست.

متاسفانه علیرغم موارد فوق و صد ها سخن ناگفته دیگر این جاذبه منحصر به فرد گردشگری علیرغم وجود پلی باستانی از عهد پیش از اسلام که شاید هنوز شناسایی هم نشده باشد و عرصه های بی نطیر منابع طبیعی هنوز ناشناخته و مهجور مانده است.

 به همت مسئولین، احداث جاده مناسب، تامین امنیت، تعیین بهره بردار و هماهنگی و تعادل بین سازمان گردشگری و سایر دوایر دولتی می تواند این گوهر بی بدیل غرب کشور را در دسترس علاقمندان قرار دهد.


۲ نظر

 1. دلفانی دردمند

  از ماست که بر ماست . یه مثل لکی هست میگه خودم پاک باشم مادرم دختر مردمه . بزرگوار یه عده فقط دنبال این هستن به مال و جون و پست و مقام خودشون آسیب نرسه . تاریخ دلفان و حفظ آثار آن و پیشرفت دلفان کیلو یی چند ….تو هر مقوله ای حرف بزنی یا ایراد بگیری میگن تو خونت گرمه چیزی نمیفهمی و یا میگن حلال بودنت از نداریته یا میگن تو تجربه نداری…خلاصه تمسخر پشت تمسخر

 2. دوستان درسته ما نمیتونیم جلو این زیاده خواهی هارو بگیریم اما میتونیم با استفاده از دانشنامه هایی که تو اینترنت هست تمام مکانهای دلفانو به اسم دلفان ثبت کنیم
  میتونیم ویکی نویس بشویم تا با ابزار قدرتمند اینترنت تمام اماکن خودمونو به اسم دلفان ثبت کنیم
  ما خودمون باید دست به کار بشیم و با ابزارهایی که در اختیار داریم از هویت شهرستانمون دفاع کنیم.
  یه مطلب درمورد مهراب کوه در ویکی پدیا نوشتم که حالا گذاشنتش تو نظرخواهی برای حذف مقاله
  لطفا به ویکی پدیا رفته و با منابع موثق از حذف مهراب کوه جلوگیری کنید

  لینک نظرخواهی
  https://fa.wikipedia.org/wiki/ویکی‌پدیا:نظرخواهی_برای_حذف/مهراب‌کوه#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.