سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱

چاله‌ای در دلفان که اماراتی‌ها از خود بر جای گذاشتند/عدم توفیق «التوفیق»

سال ۸۴ بود که یک شرکت اماراتی با حضور در نورآباد کار ساخت مجتمع‌های نور را کلید زد؛ از آن روز تاکنون ۱۰ سال می‌گذرد و حاصل فعالیت شرکت «التوفیق» تنها چاله‌ای در این شهر است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرگزاری مهر ،  روزگاری در گوشه و کنار شهر ورود اولین سرمایه‌گذاران خارجی به نورآباد زمزمه می‌شد و نقل محافل عمومی و خصوصی شده بود.

مردم می‌گفتند تعدادی سرمایه‌گذار اماراتی به شهرشان آمده و می‌خواهد یک سرمایه‌گذاری بزرگ را در میدان اصلی شهر انجام دهد، ساخت مجتمع بزرگ تجاری، اداری، تفریحی و … که می‌تواند نقش مهمی را در ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای مردم داشته باشد.

خوشحالی مردم به خاطر احداث مجتمع بزرگ نور

مردم نورآباد بسیار خوشحال و خرسند بودند از اینکه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرشان کلید خورده است و اینکه یک مجتمع بزرگ ساخته می‌شود که علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش نرخ اجاره اماکن تجاری و تجمیع آن‌ها در یک مکان مشخص زمینه‌ساز ورود دیگر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز خواهد بود.

ساخت این مجتمع با دستان وزیر دولت نهم و دهم که در آن زمان معاون امور عمرانی استانداری لرستان بود کلید خورد و نوید ساخت زودهنگام این طرح داده می‌شد به‌طوری‌که علی نیکزاد نیز به نیکی از این طرح یاد می‌کرد و ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به شهرستان محروم دلفان بسیار اقدام مهمی برشمرد و با آغوش باز از سرمایه‌گذاران اماراتی استقبال کرد.

چند روزی پس از کلنگ ساخت این مجتمع با تخریب کامل ساختمان شهرداری قدیم نورآباد و خرید ساختمانی در جوار  آن به خاطر رفع نواقص متراژ طرح و برگزاری مراسم‌های جشن در مناسبت‌های مختلف و حضور مطرح‌ترین بازیگران سینما و تلویزیون، هنرمندان و خوانندگان معروف کشور در این مراسم‌ها و ساخت میدان نور در جلوی زمین طرح، امید مردم را برای ساخت آن صدچندان شد.

چاله‌ای که اماراتی‌ها از خود برجای گذاشتند

گویی آن روزگار طلایی که ۱۰ سال از عمر آن می‌گذرد خیال و یا رؤیایی بیش نبود چراکه نه سرمایه‌گذار اماراتی در این شهر ماند، نه مجتمع بزرگی ساخته شد و نه عملاً سرمایه‌گذاری صورت گرفت و مکانی که روزگاری با تبلیغات زیاد نوید یک طرح عظیم را می‌داد امروزه به یک گودال بدقواره و زشت تبدیل‌شده که دل هر رهگذری را می‌آزارد و برای مردم شهر نورآباد خاطره‌ای خوب از سرمایه‌گذاران التوفیق امارات به‌جای نماند.

مکانی که روزی می‌خواست در آن مجتمع تجاری، تفریحی، اداری و آموزشی ساخته شود امروز به دریاچه‌های مصنوعی کوچکی تبدیل‌شده که اطراف آن را خودروهای حامل میوه و تره‌بار احاطه کرده و چند ماهی است به یک پارکینگی بی‌حفاظ و ویران تبدیل‌شده که توسط بخش خصوصی برای گذراندن امرارمعاش روزانه خود ایجادشده است و البته شهرداری نیز بابت اجاره استفاده بخش خصوصی ازملک مبلغی دریافت می‌کند.

طرح ساخت مجتمع بزرگ نور قرار بود با مشارکت شهرداری و شرکت اماراتی در ۱۲ طبقه و با طراحی‌های جدید شهرسازی مدرن ساخته شود اما متأسفانه علاوه بر اینکه ساختمان قبلی تخریب شد و نمای شهر را خراب کرد موجب ترس و دلهره برای ساکنان اطراف این زمین شده چراکه ریزش دیوار اطراف آن پیام حادثه‌ای را در آینده می‌دهد.

دیوار خانه‌های کنار چاله اماراتی‌ها ترک برداشت

تعدادی از ساکنین اطراف زمین این طرح با مراجعه به دفتر خبرگزاری مهر در شهرستان دلفان مراتب اعتراض خود را از بلاتکلیفی این زمین ابراز داشتند و خواستار بررسی مجدد برای ساخت و یا هرگونه اقدام دیگری برای مشخص شدن وضعیت آن شدند.

نعمت کاظمی یکی از ساکنان محله با اشاره به اینکه دیوارهای منازلشان به دلیل ریزش دیواره اطراف زمین ترک برداشته و در حال تخریب شدن است می‌گوید: بی توجهی مسئولان از بلاتکلیفی این زمین در آینده می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد که باید این موضوع هرچه زودتر و قبل از اینکه مشکلی پیش بیاید حل شود.

وی معتقد است که اگر همان ساختمان شهرداری قدیم که قبل از تخریب دانشگاه پیام نور شهرستان در آن بود و می‌توانست استفاده‌های دیگری از آن شود می‌ماند خیلی بهتر از این است که ۱۰ سال ساکنان منطقه شب را با آرامش نخوابند چراکه هرلحظه امکان تخریب ساختمان‌هایشان وجود دارد.

کاظمی می‌افزاید: این زمین تهدیدی جدی برای فرزندانمان است که برای بازی به بیرون از خانه می‌روند و هرلحظه بیم این راداریم که خدای‌ناکرده از بلندی مشرف‌به این زمین حادثه‌ای برایشان پیش بیاید.

مسئولان برای چاله اماراتی‌ها چاره‌اندیشی کنند

مردم این منطقه می‌گویند: امیدواریم هرچه سریع‌تر مسئولان مربوطه نسبت به فروش و یا ساخت طرحی جدید با همکاری بخش خصوصی که بتواند به وعده‌های خود به‌خوبی عمل کنند تا در آینده‌ای نزدیک شاهد به بهره‌برداری رسیدن مجتمعی درخورشان مردم شهر نورآباد در این مکان باشیم تا علاوه بر اشتغال افراد جویای کار و کاهش نرخ اجاره‌بها در سطح شهر فضای موجود نیز از بلاتکلیفی خارج شود

تعدادی از کسبه‌ مرکز شهر نیز در گفتگو با مهر می‌گویند: اگر در شهرمان چندین مجتمع بزرگ برای خرید عموم مردم وجود داشته باشد علاوه بر جلوگیری از سردرگمی مردم برای خرید خود موجب رونق شغل خود نیز خواهیم بود.

علی علیزاده یکی از کسبه با ابراز نارضایتی از افزایش سرسام‌آور نرخ اجاره بهاء در خیابان اصلی نورآباد ادامه می‌دهد: تجمیع مکان‌های تجاری در یک یا چند مکان مشخص در قالب مجتمع‌های تجاری می‌تواند کمک زیادی به کاهش نرخ اجاره بهاء مغازه‌ها و افزایش فروش ما نیز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری نورآباد می‌تواند با مشارکت افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند در قالب مشارکت بخش خصوصی نسبت به ساخت مجتمع‌های متعدد در زمین‌هایی که در اختیار دارد اقدام کند ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه تنها درآمد شهرداری نیز از محل عوارض مردم است می‌تواند برای این نهاد درآمدزایی داشته باشد و نسبت به عمران و آبادانی شهر اقدام کند.

«التوفیق» برای مردم توفیقی نداشت

شهردار نورآباد نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر نورآباد استفاده و تلاش در راستای مشارکت بخش خصوصی برای طرح‌های مختلف است می‌گوید: در سال ۸۴ یکی از شرکت‌های تجاری کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بانام التوفیق با ورود به این منطقه محروم قصد داشت یک مجتمع ۱۲ طبقه تجاری، اداری و تفریحی را در میدان امام خمینی(ره) با مشارکت شهرداری بسازد و پس از ساخت اقدام به فروش واحدها کند و در این راستا نیز بین شهرداری و این شرکت خارجی تفاهم‌نامه دوطرفه‌ای منعقد شد.

محمدحسین ستاری با تأکید بر اینکه بر اساس این تفاهم‌نامه هر دو طرف باید به تعهدات خود عمل کنند می‌افزاید: شهرداری نورآباد که استفاده بخش خصوصی را یک ظرفیت در راستای عمران و آبادانی می‌داند به‌تمامی تعهدات خود عمل کرد و زمینه‌های لازم را برای اجرای موفق این پروژه انجام داد اما شرکت التوفیق به تعهداتی که ملزم شده بود عمل نکرد و این طرح را که قرار بود طی دو سال به بهره‌برداری برسد با توجه به کوتاهی آن‌ها همچنان در حد یک زمین خالی مانده است.

چاله اماراتی‌ها تبدیل به پارکینگ شد

وی با اشاره به اینکه شهرداری نیز پس از اتمام تاریخ قرارداد با انجام مراحل قانونی و دستور قضایی توانست نسبت به فسخ این قرارداد اقدام کند ادامه داد: در حال حاضر نیز با توجه به اینکه همچنان این زمین بلااستفاده مانده بود توسط بخش خصوصی از این مکان به‌عنوان پارکینگ عمومی استفاده می‌شود.

شهردار نورآباد با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به رغم تنگناهای مالی موجود در شهرداری نسبت به ایجاد دیواره سنگی مشرف‌به خیابان برای جلوگیری از رانش زمین اقدام کرد می‌گوید: شهرداری نورآباد نیز در تلاش است هر چه زودتر با استفاده از بخش خصوصی نسبت به ساخت و رفع بلاتکلیفی این زمین اقدام کند.

ستاری تصریح کرد: اما نکته‌ای که از دغدغه‌های شهرداری نیز بوده مقاوم‌سازی و حصار کشی نشدن دو طرف دیگر این زمین است که محل عبور و مرور مردم است و نیاز به اعتبار ویژه‌ای برای برطرف کردن این مشکل است اما با توجه به اینکه این نهاد در حال حاضر حتی قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود نیست نمی‌تواند نسبت به ایجاد حصارکشی آن اقدام کند.

خطر در کمین مردم است

وی با تأکید بر اینکه تنها منبع درآمد شهرداری نورآباد از محل اخذ عوارض است ادامه می‌دهد: از مسئولان استان درخواست داریم با توجه به‌ضرورت ایجاد دیواره اطراف این زمین در راستای جلوگیری از حوادث احتمالی نسبت به اختصاص اعتبار ویژه‌ای برای رفع هر چه سریع‌تر این مشکل اقدام کنند .

شهردار نورآباد یادآور می‌شوذ: از بخش خصوصی نیز دعوت می‌کنیم با توجه به اینکه تمامی زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این شهر با توجه به استقبال شهرداری و شورای اسلامی شهر وجود دارد در این زمینه اقدام کنند.

به‌هرروی امیدواریم مسئولان شهری و استانی هر چه سریع‌تر در راستای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی که در اطراف این گودال وجود دارد چاره‌جویی کنند و به این مطالبه به‌حق ساکنان اطراف این زمین و سایر شهروندان و کسبه احترام بگذارند و این امر که ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است را به سرانجام برسانند.

خبرنگار و عکس: مصطفی معظمی گودرزی


مطالـــب مرتبـط :

» فریاد اهالی منطقه ای در دلفان که به گوش مسئولین نمی رسد/تفریحی ترین منطقه دلفان در تصرف زباله ها

» خلوت هایی که امنیت مردم نورآباد را به چالش کشانده است/چاره اندیشی شورای شهر و شهردار

» خواب سنگین پروژه کوچکی در دلفان که ۴دولت را به خود دید+عکس

» چهارمین وعده مسئولین مبنی بر افتتاح درمانگاه تخصصی دلفان!!!/آیا این بار الوعده وفاست؟

» دانشگاه دولتی بی خانمان در دلفان/مسئولین محترم ، مرکز آموزش عالی دلفان را دریابید

» نگهداری دام در منازل مسکونی شهر مخل بهداشت عمومی مردم است/ چرا برخی افراد قاعده شهرنشینی را رعایت نمی کنند؟

» محور ترانزیت غرب روی کمربند حادثه/ روستائیانی که هرروز خطر می کنند

» شهرک ویران!!/”مسکن مهر” شهرستان دلفان در اوج بی مهری+تصاویر


• تازه ترین اخبار منطقه به ویژه دلفان را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری نسیم دلفان دریافت کنید.
برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۴ نظر

 1. جناب آقای مهندس عباس رشیدیان که خود فرزند نوراباداست برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی نمودند واین موردهم دوجلسه با شورای محترم شهروشهرداری داشتندامیدواریم بادلسوزی ایشان وشهرداری درآینده بسیار نزدیک شاهداجرای عملیات ساختمانی باشیم.. عبدالرضا رشیدیان

 2. سلام
  دستتون درد نکنه آقایان گودرزی و محمدی عزیز
  ادامه بدید عالی عالی بود

 3. تشکر میکنم از مدیر محترم سایت و آقای گودرزی به خاطر نشر اینگونه نوشته ها
  و از شهردار محترم تقاضای رسیدگی به این چاله را دارم

 4. تشکر میکنم از انعکاس این مطلب
  اینکه شهرداری بودجه لازم رو نداره درست هست منتها خداروشکرمسولین عقل لازم رو که دارن، این همه ترفند برای جذب سرمایه دار، یعنی من تعجب میکنم به جای سود منفی که از بهترین زمین این شهرستان میشه داشت چرا شهرداری به پیشنهاد هایی که تا الان در بخش خصوصی براش مطرح شده توجهی نمیکنه، به دنبال کسب سود بیشتر و پیشنهاد بهتر هستن ظاهرا…..
  بدون اینکه به خطری که هر لحظه برای مردم ساکن اون منطقه و رهگذا وجود داره توجهی داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.