پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

پیشنهاد مطالعه / چرایی توقف در مذاکرات وین

✍ دکتر رضا سراج
?️علیرغم اینکه آمریکا و کشورهای اروپایی به شدت نیازمند توافق با ایران هستند، اما با کارشکنی، در روند نهایی شدن مذاکرات وقفه ایجاد کردند.

?چرایی ایجاد وقفه در مذاکرات را باید در چارچوب جنگ ترکیبی جستجو کرد. واقعیت این است که آمریکا نمی‌خواهد در توافق با ایران دست خود را خالی کند. از یک سو تحریم‌ها را لغو کرده و از سوی دیگر داده‌هایی را در قالب ضمانت به ایران واگذار نماید. به عبارت دیگر ایالات متحده نمی‌خواهد در شرایطی که ایران دست برتر را دارد ، توافق نهایی شود. از این رو آمریکا با ایجاد وقفه در روند مذاکرات و توافق، متوسل به جنگ ترکیبی خواهد شد تا موازنه داده و ستانده را به نفع خود و به ضرر ایران تغییر دهد.

?️در خلال وقفه در مذاکرات، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با بهره‌گیری از غربگرایان ایرانی به عنوان شبکه همکار داخلی خود در ایران، چند اقدام مهم را در دستور کار قرار خواهند داد. آنان در یک جنگ شناختی و ادراکی روسیه را مقصر وقفه در روند مذاکرات و توافق معرفی خواهند کرد تا در دور جدید مذاکرات بین ایران، روسیه و چین شکاف ایجاد کرده و قدرت دیپلماسی و چانه‌زنی جمهور اسلامی را تضعیف کنند و تمام تلاش خود را (با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای خود از جمله فضای مجازی) بکار خواهند گرفت تا به مردم ایران اینگونه القاء کنند که روسیه باعث عدم توافق است و علل دیگری وجود ندارد و به این صورت افکار عمومی را در مقابل اراده هیات مذاکره کننده دولت ایران قرار دهند ، در عین حال با جنگ اقتصادی مجددا سعی می‌کنند تا بازار ارز و… را بی‌تعادل نمایند و روند آن را افزایشی کرده تا افکار عمومی بیش از پیش نسبت به لزوم توافق به هر قیمت ممکن شرطی گردد.

?در ادامه شبکه همکار داخلی غرب در ایران به همراه رسانه‌های خارجی خواهند کوشید تا معیشت مردم و افکار عمومی را به نقطه فشار به مسئولان جمهوری اسلامی تبدیل نمایند و در دور بعدی مذاکرات دست برتر ایران را از بین ببرند و توافق بد را به جمهوری اسلامی تحمیل نمایند.

?با این تفاسیر و برای خنثی‌سازی این جنگ ترکیبی نیازمند روشنگری افکار عمومی هستیم تا با تنظیم ادراک مردم، دسیسه‌ی تقابل مردم و حاکمیت برای تحمیل توافق به هر قیمت ممکن بی‌اثر گردد.

#بصیرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *