شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

پیش‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن نخود در دلفان

 

فرماندار دلفان از پیش‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن نخود در این شهرستان خبر داد.

اصغر قهرمانی اعلام تمایز نخود دلفان نسبت به سایر مناطق کشور، گفت: نخود تولیدی این شهرستان نسبت به سایر ارقام نخود درشت‌تر و باکیفیت‌تر است.

او با بیان اینکه نخود کشت‌شده در دلفان حتی با یک بار بارش باران هم به‌ثمر می‌نشیند، اضافه کرد: ۴۵ هزار هکتار سطح زیر کشت نخود در این شهرستان است.

فرماندار دلفان با اعلام برداشت سالیانه ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تن نخود در این شهرستان، اعلام کرد: حدود ۸۰۰۰ بهره‌بردار دلفان در کاشت نخود فعال هستند.

قهرمانی با بیان اینکه دلفان یکی از قطب‌های مهم تولید حبوبات در کشور است، یادآور شد: طرح جهش تولید و کشت مکانیزه نخود یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش تولید این محصول است.

او با ذکر رعایت تناوب کشت محصولات زراعی در دلفان، متذّکر شد: این روش سود پایدار برای کشاورزان، افزایش کیفیت خاک و افزایش تولید محصول را به‌دنبال دارد.

فرماندار دلفان تأکید کرد: نخود این شهرستان به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی در دیگر استان‌ها بسته‌بندی و با نام نخود کرمانشاه در بازار مصرف داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

قهرمانی با اعلام تأسیس چند شرکت برای برندسازی نخود در دلفان، خاطرنشان کرد: نخود تولیدی این شهرستان در سال‌های آینده با نام نخود دلفان بسته‌بندی می‌شود و در بازار به فروش می‌رسد.

او با بیان اینکه کشت نخود در دلفان به‌دلیل شرایط جوی خاص تا ۲۰ فروردین‌ماه هر سال ادامه دارد، بیان کرد: این محصول در ماه خرداد برداشت می‌شود.

فرماندار دلفان اعلام کرد: کشت، وجین و برداشت محصول با تلاش‌های مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان امسال به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *