یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

پیری و سالخوردگی جمعیت کشور در آینده بحرانی بزرگ ایجاد می کند

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری کرمانشاه با بیان اینکه اگر وضعیت جمعیتی کشور به همین شکل پیش برود، در سه دهه آینده؛ ایران جزو پیرترین کشورهای جهان خواهد شد، گفت: اگر به فکر جوان سازی جمعیت نباشیم؛ پیری و سالخوردگی برای جامعه ما به عنوان بحرانی بزرگ بروز خواهد کرد.

نسیم دلفان _به گزارش خبرنگار ایرنا؛ « زهره رستمی» روز چهارشنبه در جلسه بررسی موضوع بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار و ترویج سیاست جوان سازی جمعیت در سرسرای سازمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه، افزود: بحث بیمه، رفاه و عدالت جنسیتی به عنوان موضوعی اجتماعی سال ها در کشورهای جهان مطرح شده و یکی از مصادیق بارز آن قوانین بیمه برای زنان شاغل و خانه دار است.

وی با اشاره به اهمیت و مزایای بالایی بیمه در زمان بازنشستگی و از کار افتادگی، از سازمان تامین اجتماعی برای گنجاندن بیمه زنان خانه دار در برنامه های خود تقدیر کرد و گفت: تمام مشاوران در امور زنان دستگاه های اجرایی استان با برنامه های هدفمند و نظامند برای کمک به این طرح پای کار هستند.

پیری جمعیت برای آینده کشور و سازمان های بیمه ای هولناک است

رستمی در بخش دیگر از سخنان خود یکی از مهم ترین سیاست های کشور را مقوله جوان سازی جمعیت عنوان کرد و گفت: اگر این سیاست پیش نرود، تا ۲۰، ۳۰ سال آینده کشور ما جزو پیرترین کشورهای جهان خواهد شد، و این یعنی در خوش بینانه ترین حالت ما حتی نیروی فعال و کاری برای ارایه خدمات به خود ما که جزو قشر سالمند و سالخورده آن زمان هستیم، نداریم چه برسد به موضوعات مهم دیگر.

وی از مهم ترین معایب جمعیت سالخورده در حوزه بیمه را کاهش شدید منابع مالی و در آمدی صندوق های بیمه عنوان کرد و گفت: صندوق های بیمه اگر منابع درآمدی جدید نداشته باشند حتی اگر ذخیره هم داشته باشند روزی تمام می شود و با مشکلات پرداخت حقوق ها و مستمری ها مواجهه می شوند همه ساختار و ساز و کار آنها مختل می شود.

رستمی در ادامه از سازمان های بیمه ای مانند تامین اجتماعی خواست در راستای حمایت از سیاست جوانی جمعیت مشوق ها و سیاست های تشویقی ویژه جوان سازی جمعیت در اولویت کاری خود قرار دهند.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری کرمانشاه در بخش دیگر از صحبت های خود یکی از دغدغه های زنان شاغل در بنگاه های اقتصادی را ازدواج کردن و به ویژه فرزندآوری دانست و گفت: این زنان کارگر و شاغل ترس این را دارند با فرزندآوری و مرخصی زایمان حقوق و حق بیمه و سنوات توسط کارفرماییان قطع شود پس بنابراین سازمان های بیمه گر مانند تامین اجتماعی برای رفع این دغدغه ها طرح هایی در دست اقدام داشته باشد.

رستمی با بیان اینکه سالخوردگی جمعیت کشور ترس هولناکی در همه حوزه ها علی الخصوص برای سازمان های بیمه ای با از دست دادن پشتیبان ها مالی است، همچنین خواستار اجرای قانون حمایت از خانواده ابلاغیه دولت به ویژه در بحث مرخصی های زایمان زن های شاغل شد.

دبیر طرح سیاست جوان سازی جمعیت استان کرمانشاه در ادامه همچنین خواستار بیمه زنان سرپرست خانوار زیرپوشش نهاد های حمایتی شد.

رستمی در پایان همچنین از سازمان تامین اجتماعی خواست در راستای حمایت از جوانی جمعیت در راستای تامین هزینه های زنان نابارور نیز اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *