چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

پشت پرده نمایش زنانِ سیگار بدست

صحبت‌های صریح و تاسف برانگیز رئیس مرکز سلامت وزارت بهداشت درباره حمایت‌های مالی کارخانه‌های دخانیاتی از سریال‌ها و البته فیلم‌های سینمایی نیاز به پیگیری‌ از سوی مسئولان وزارت بهداشت و همچنین وزارت ارشاد دارد. اگر چه بسیار زودتر از این‌ها باید این آسیب دنبال می‌شد!

متاسفانه باید گفت چند سالیست که پدیده تبلیغ سیگار توسط «زنان» و بدتر از آن، تبلیغ و ترویج «زنان سیگاری» در فیلم‌ها و سریال‌های نمایش خانگی افزایش یافته است! و گویا نه گوش شنوایی هست و نه چشمِ نگرانی!

به گزارش نسیم دلفان ، جلسه هماهنگی هفته ملی بدون دخانیات امروز در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ریاست دکتر جعفر جندقی رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برخی از فیلم‌هایی که در شبکه‌های خانگی پخش می‌شود، سراسر تبلیغ دخانیات است.

وی ضمن انتقاد از برخی از فیلم‌های سینمایی به‌ویژه فیلم‌های شبکه‌های خانگی گفت: برخی از فیلم‌هایی که در شبکه‌های خانگی پخش می‌شود سراسر تبلیغ دخانیات است.

جندقی در مورد فیلم‌ها سینمایی و شبکه‌های خانگی گفت: سکانس‌هایی که در فیلم‌ها به نمایش گذاشته می‌شود، تاثیر مخربی بر روح و روان نوجوانان و ترغیب آنان برای استعمال دخانیات می‌گذارد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باعث تاسف است که اعلام کنیم برخی از همین فیلم‌های سینمایی و فیلم‌های نمایش خانگی حتی روش استعمال دخانیات و مواد مخدر را هم به جوانان و نوجوانان آموزش می‌دهند؟ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا داریم که مجدانه به محتوای این فیلم‌ها ورود کند و جلوی تبلیغ و اشاعه آن را در محصولات فرهنگی بگیرد.

جندقی همچنین به فروش مواد دخانی در سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها اشاره و تصریح کرد: استندهای شکیل دخانیات در فروشگاه‌ها تحریک تقاضاست و در یک اقدام عاجل باید فروش سیگار به صورت نخی در فروشگاه‌ها ممنوع شود.

جندقی با تاکید بر اینکه باید با بسیج اطلاع‌رسانی در هفته ملی مبارزه با دخانیات، کاهش مصرف دخانیات در کشور را رقم بزنیم، گفت: از همه کسانی که دلسوز جامعه و جوانان کشور هستند دعوت می‌کنیم که در این مسیر ما را یاری کنند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه وظیفه ما آگاه سازی مردم در خصوص عوارض و خطرات دخانیات است، تصریح کرد: استعمال دخانیات ۴ هزار ماده شیمایی و ۴۰۰ ماده سرطان زا را وارد بدن می کند که بسیار خطرناک است.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو کشورهای پیشرو در تدوین قانون جامعه پیشگیری از دخانیات است، خاطرنشان کرد: باید قوانین را به سمتی ببریم که در کاهش دسترسی فیزیکی افراد به سیگار موثرتر واقع شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاهی بخشی و نفوذ اجتماعی را چهار راهکار بسیار مهم در جلوگیری از استعمال دخانیات عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *