وقتی دغدغه دولت بر دغدغه مردم ارجحیت دارد/پروژه ناگوار قطع یارانه مردم در سال آینده وارد فاز جدیدی شد

پروژه دلهره آور قطع یارانه نقدی توسط دولت یازدهم ، با همراهی تعدادی از نمایندگان حامی دولت پیگیری می شود…


نسیـــم دلفـان – دولت تدبیر و امید علی رغم نام امیدبخشی که دارد متاسفانه از اولین روزهای آغاز بکار خود ساز دلخراش و غم انگیز قطع یارانه های نقدی مردم را کوک کرد.

آنگونه که پیداست هر هفته باید یک خبر ضد یارانه ای پر استرس برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه منتشر گردد و رسانه های حامی دولت نیز سعی می کنند این موضوع را حق مسلم دولت معرفی کنند.

تدبیر دولت درباره آخرین امید برخی اقشار جامعه

باید به این واقعیت تلخ اذعان کرد که وضعیت اقتصادی و معیشتی برخی خانواده ها به گونه است که اگر همین یارانه را نیز از سفره آنان برچینند هیچ امیدی برای گذران زندگی ندارند.

مسئولین دولتی بارها و بارها از بی اثر بودن یارانه ها در جامعه و مشکل ساز بودن آن برای دولت صحبت به میان آورده اند.

این در حالی است که چندین بار افزایش قیمت آرد و نان ، مایحتاج اولیه زندگی ، حامل های انرژی و نهایتأ تک نرخی شدن بنزین و گران شدن کرایه ها بدجوری وضعیت معیشت طبقات متوسط و پایین جامعه را تحت شعاع قرار داده و در مقابل حتی ریالی هم به یارانه مردم اضافه نشده است.

این صحبت های مسئولین و اینکه یارانه برخی اقشار باید قطع شود از یک طرف و تاخیرهای گاه و بی گاه در پرداخت یارانه ها از سوی دیگر چند ماهی است اعصاب اقشار نیازمند جامعه را به هم ریخته و مردم را با سردرگمی مواجه کرده است.

تاخیرهای چند روزه از اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است تا جایی که مردم یارانه شهریورماه خود را با ۸ روز تاخیر در ساعات آغازین روز بیست و نهم برداشت کردند.

تاخیرهای پیاپی دولت در واریز یارانه علاوه بر استرسی که به مردم وارد می کند سبب شده برنامه زندگی برخی خانواده ها با چالش روبرو گردد زیرا این افراد بخشی از امورات زندگی شان از جمله اقساط بانکی و فروشگاه ها را با همین یارانه تنظیم کرده اند.

این در حالی است که دولت در بودجه سال جاری ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای هدفمندی یارانه ها را برای پرداخت وجه نقد در نظر گرفته است.

دکتر نوبخت سخنگوی دولت و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور چندی پیش در جمع خبرنگاران گفت : «مردم بدانند توزیع مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر برخلاف قانون است و براساس قانون، نیمی از آن باید پرداخت شود.» (اینجا)

زنگنه وزیر نفت و همچنین جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز چندین بار درماندگی دولت برای پرداخت یارانه های نقدی را در مصاحبه های خود مطرح کردند.

وزیر اقتصاد هم در جلسه ای که ۱۷ مردادماه به مناسبت روز خبرنگار بر پا شده بود در جمع خبرنگاران اعلام کرد شبی که یارانه به حساب مردم واریز می شود شب عزای دولت است…

رییس جمهور : یارانه های مردم باید به تدریج حذف شود…

دکتر روحانی رییس جهمور، نیز در دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته دولت با ارائه گزارشی از اقدامات دولت یازدهم در عرصه‌های مختلف  گفت: ما در دو سال گذشته با موانع و چاله‌های بزرگی مواجه بوده ایم که یکی از این چاله‌ها پرداخت یارانه‌های نقدی است.

وی در سخنان خود بر لزوم حذف تدریجی یارانه‌ها تاکید نمود. (اینجا)

وقتی دغدغه دولت بر دغدغه مردم ارجحیت دارد…

دغدغه دولتی ها برای عدم پرداخت یارانه مردم به گوش برخی از نمایندگان رسید.

صحبت های دولتمردان مبنی بر قطع یارانه مردم ، اکنون توسط برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که گویا از دغدغه های مردم بیچاره خبر ندارند و یا خود را به بی خبری زده اند در قالب یک طرح دو فوریتی مورد پیگیری قرار گرفته است.

طرحی که برابر آن قرار است رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان و پس از سه ماه به ۱۵ هزار تومان کاهش یابد ، همان چیزی که سخنگوی دولت از پیش اعلام کرد و گفت این یارانه باید نصف شود.

در این طرح گفته شده نهایتأ در سال آینده بایستی یارانه نقدی مردم قطع گردد. (همان حرف رییس جمهور عزیزمان)

این طرح در مجلس با واکنش هایی مواجه شد لذا تعدادی از نمایندگان که آن را برای طرح در مجلس امضا کرده بودند، امضای خود را پس گرفتند و تنها ۴ تن از نمایندگان از جمله  نادر قاضی پور ، مصباحی مقدم، مطهری و محجوب امضای خود را پس نگرفتند.

برای اینکه طرح مذکور بتواند در مجلس مطرح شود، نیاز است که حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان آن را امضا نمایند. به احتمال قوی دولتمردان کوتاه نخواهند آمد و تصویب این طرح را از طریق رایزنی با سایر نمایندگان حامی خود پیگیری خواهند کرد.

بر اساس این طرح و در صورت تصویب ، یارانه نقدی از سال ۹۵ برای تمام خانوارهای ایرانی به جز افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قطع می‌شود.

ارسال خبر : بتول رحمتیان


مطالب مرتبط:

» سخنگوی دولت : توزیع یارانه ۴۵ هزار تومانی خلاف قانون است و باید نصف شود

» صحبت های جالب نماینده مجلس درباره تاخیر در پرداخت یارانه / سود میلیاردی روزانه‌ از این تأخیرها

» آیا اموات هم یارانه می گیرند؟؟؟/ یارانه یک میلیون نفر حذف شد

» گزارشی از بازار حذف یا پرداخت یارانه ها در دولت یازدهم / خوف و رجاء دولت یازدهم در پرداخت یارانه نقدی

» نمایندگانی که یارانه می گیرند

» یارانه نقدی چه کسانی ۲ برابر میشود؟

۲ نظر

  1. کاش نویسنده این مقاله علیرغم ضدیت با دولت تدبیر و امید کمی تامل میکرد بعد مینوشت.یارانه ها وضعیت اقتصادی کشور را رو به نابودی میبرد.از اول هم نباید توسط دکتر هاله نورتان اجرا میشد.الان هم بهترین کار اینه که یارانه نقدی قطع بشه و صرف اشتغالزایی بشه

  2. سلام کاش،دلواپسان نسیمی آن زمان که قیمت کالاهای اساسی لحظه ای گران میشد هم دغدغه مردم را می فهمیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.