واکنش امام جمعه نورآباد به موضوع خشونت های خیابانی و نزاع های عمومی

حجت الاسلام خانی امام جمعه نورآباد دلفان در پی وقوع چندین مورد خشونت خیابانی و نزاع عمومی که منجر به قتل چند جوان نیز شد مطالبی را عنوان و منتشر کرد

🔻- گزیده موارد مطرح شده :

🔹زنگ خطر افزایش نزاع های خیابانی و عمومی جامعه در حوزه های مختلف قضائی ،امنیتی ،اجتماعی، فرهنگی باید آسیب شناسی، و مدیریت گردد.

🔹چند دلیل گستره نزاع و خشونت در جامعه و چاره اندیشی از این پدیده شوم ۱- تبلیغات کانال های ماهواره­ ای، ۲- شبکه های اجتماعی رها شده امروزی و نرم افزارهای خشن رایانه ای ۳- دسترسی سریع و آسان به مشروبات الکلی و قرص های صنعتی و روانگردان که زمینه ساز تشدید و ایجاد نزاع های خونین خیابانی است و غافل از تبعات خطرناک آن

✔️– چرا مصونیت فضای کنترل نشده مجازی با این همه آسیب – خصوصا در سبک زندگی – که در کشورهای توسعه یافته مدیریت می گردد؟

امروز در کشور مدیریت، فدای سیاسی کاری بی جا شده و با مطرح کردن آن مخالفین زیادی به را افتاده وروشن نساخته اند که: مدیریت و مصونیت غیر از محروم ساختن مردم ازبهره درست ومورد نیاز از فضای مجازی است.

ولذا این مهم در مجلس باید به سمت طرح بحث رفته وتبدیل به قانون گردد و درحال حاضر نیاز جدی ما تا زمان مدیریت، تقویت بسترهای امنیتی؛ مانند پلیس فتا سیستم پایش تصویری است که باید ایجادگردد.

و در کنار این مهم سهم نظارت اجتماعی مردم هم نباید نادیده گردد ،چه در کنترل فضاهای مخرب وبانی خشونت ،وچه در فضای عمومی با پدیده های شوم مواد خطرناک روان گردان وورود دادن مراجع قانونی وبرخورد جدی وبازدارنده قضائی به مقتضای جرم.

۲– نبود آموزش مهارت­ های زندگی و مدیریت خشم، با افزایش آستانه تحمل افراد، که آنان را از نظر سلامت روانی در وضعیت مصونیت از نزاع قرار می ­دهد.
ولی متأسفانه در حال حاضر خلا این آموزش ­ها درعرصه های مختلف حتی فضای رسانه کاملا احساس می­ گردد.

✔️– وظیفه اجتماعی خانواده،اقشار نخبه ،عناصر دینی ،فرهنگی ،مذهبی واهالی رسانه در این امر ضروری، لازم است که با استفاده ازظرفیت های موجود آموزشی به شکل حتمی ورود پیدا کنند.و مراکز مشاوره فعال وموثردر حوزه خانواده در سطح جامعه بایدایجاد گردد.

۳- کمبود برنامه هاو فضاهای سالم مفرح جایگزین از فضاهای های خشن رایانه ­ای بین نوجوانان و جوانان، که درتشدید نزاع به جدتاثیر گذار است و از آنجا که سن جوانی با ویژگی های انرژی زیاد و تحریک پذیری همراه است ؛اگر هیجانات ، اوقات فراغت، اشتغال و رفاهیات این گروه سنی به درستی مدیریت نشود می تواند زمینه ساز خشونت گردد. لذا توجه به تخلیه هیجانات و اوقات فراغت این گروه سنی بسیار اهمیت دارد.

✔️– برنامه های متنوع اوقات فراغت تابستانی برای این سن حساس همراه با برنامه های آموزنده باید لحاظ گردد وانتظار این است تمامی فعالین رسانه ای، آموزشی، خصوصا آموزش وپرورش،ومساجد جهت این نیاز برنامه ریزی موثر صورت دهند.

۴-فقر عاطفی، ناکامی، حسادت، خودنمایی، جامعه‌پذیری نامناسب، نداشتن مهارت ارتباط و توسل به‌زور جهت احقاق حق وعدم توجه به آثار شوم آن ؛
واز سوی دیگری پدیده نزاع های فردی در میان بعضی از سطوح افرادکه به‌شدت متأثر از ارزش های سنتی و طایفه‌ای خود میباشد

علاوه براینکه، متأسفانه هنوز خشونت و نزاع ازجمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از افراد جامعه، شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی و حیثیت خانوادگی محسوب می‌شود.

✔️– برجسته ساختن نهادهای اجتماعی و تقویت احساسات عاطفی و روانی مشترک میان شهروندان وترویج،تقویت و نهادینه سازی آموزه ها،باورها و رفتارهای خاص و مطلوب در جامعه نقش مهمی درکنترل این رفتار های ناموزون وخطرناک داردو این نیاز توسط جامعه نخبگان، صاحب قلم ،تریبون ورسانه بایدتامین گردد
۵- عدم آگاهی سطح عمومی جامعه از مجازات قانونی جرم وساده انگاری این پدیده خطرناک، جهت کنترل رشد منفی آن

📍-نزاع همچون سایر ناهنجاری‌های اجتماعی بواسطه عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی رشد و نمو می­ یابد و در گروه وقایع جنایی و کیفری دسته­ بندی میشود

مطابق ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی هر گاه عده­ ای با یکدیگر منازعه نمایند هر یک از شرکت کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات ذیل محکوم می­ شوند­ ولازم است آگاهی داده شود:
۱ـ در صورتی که نزاع منتهی به قتل شود به حبس از یک تا سه سال­.
۲ـ در صورتی که منتهی به نقص عضو شود به حبس شش ماه تا سه سال
۳ـ‌ در صورتی که منتهی به ایراد ضرب و جرح شود به حبس از سه ماه تا یکسال.
❗️– تذکر
مطابق تبصره ۲ همین ماده قانونی؛
مجازات های فوق مانع اجرای مقررات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد.

درپایان لازم است اشاره کنم این گوشه ای از طرح این نیاز مهم است ولازم است هم مردم هم همه مجموعه های امنیت آفرین به جد این مسأله را مدیریت کنند

#روابط‌_عمومی‌_دفتر‌_امام‌_جمعه‌_شهرستان‌ دلفان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.