جمعه , ۴ خرداد ۱۴۰۳

همه آنچه که نیاز است در مورد باد معده بدانید

مقدار گازهای وارد شده و یا ساخته شده روزانه در روده بزرگ به طور متوسط ۷ تا ۱۰ لیتر می‌باشد. این در حالی است که گاز خروجی از مقعد نزدیک به ۰/۶ لیتر می‌باشد…نسیـــم دلفــان – متاسفانه خیلی از مردم ما با وجود اینکه دچار چنین عارضه ای هستند اما در موردش کوچکترین تحقیقی نمی کنند و از ذکر آن شرم دارند ، تا جایی که اگر سایت اینترنتی هم به این موضوع بپردازد گردانندگانش را نکوهش می کنند اما این رفتار غیر منطقی است و ما امروز سعی داریم با استفاده از مطالب علمی از منابع مختلف به این بحث بپردازیم، لطفأ پیش از هر اظهار نظری تا پایان مطلب با ما باشید ، اطمینان داشته باشید چیزهای خوبی دستگیرتان خواهد شد.

باد شکم (باد معده، که در ادبیات عامیانه گوز (باصدا) و چس (بی‌صدا) هم گفته می‌شود) به گازهای تولید شده در دستگاه گوارش از مقعد گفته می‌شود.

گازهای دستگاه گوارش یا باد از سه منبع می‌توانند وارد دستگاه گوارش شوند:

 • هوای بلعیده شده
  • گازهای ساخته شده از فعالیت‌های باکتری‌ها
  • گازهای منتشر شده از خون به دستگاه گوارش
  • این گازها شدیداً قابل اشتعال هستند

بیش‌تر نیتروژن و اکسیژن گاز معده ناشی از هوای بلعیده شده است. این گازها در اشخاص طبیعی با آروغ خارج می‌شوند.

برخی غذاها به مانند، لوبیا، کلم، پیاز، گل‌کلم و ذرت باعث خروج بیش‌تر گازها از مقعد می‌شود. برخی از این غذاها به علت وجود انواع کربوهیدرات‌های جذب نشده تخمیرپذیر، محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌سازند. اما در برخی موارد خروج بیش از حد گاز ناشی از آزردگی روده بزرگ است که باعث می‌شود پیش از آن که گازها جذب شوند، با حرکات دودی دفع گردند.

مقدار گازهای وارد شده و یا ساخته شده روزانه در روده بزرگ به طور متوسط ۷ تا ۱۰ لیتر می‌باشد. این در حالی است که گاز خروجی از مقعد نزدیک به ۰/۶ لیتر می‌باشد و باقی‌مانده گاز از مخاط روده جذب و از شش‌ها خارج می‌گردند.

درمان خانگی

 1. خوردن غذا در حجم‌ها و وعده‌های کوچک‌تر، چرا که خیلی از افرادی که به جای سه وعده غذایی حجیم، شش وعده غذایی کم‌حجم مصرف می‌کنند، کم‌تر به باد شکم مبتلا می‌شوند. در ضمن خوردن چای نعناع نیز کمک‌کننده است.
 2. آرام خوردن غذاها، غذاها را سریع قورت نداده و بخوبی بجویید تا هضم آنها در معده راحت‌تر باشد.
 3. ترک سیگار، چراکه هنگامی که شما سیگار می‌کشید هوای بیشتری را می‌بلعید و هم چنین سیگار باعث بهم ریختن دستگاه گوارش می‌شود، ترک سیگار در خیلی از افراد می‌تواند کمک‌کننده باشد.
 4. ورزش کردن، نه تنها ورزش برای سلامت عمومی بدن خوب می‌باشد، بلکه باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش و در نتیجه کاهش میزان نفخ و باد شکم می‌گردد.

درمان دارویی

 1. داروهای حاوی زغال که در داروخانه‌ها موجود می‌باشند با جذب گازهای درون دل و روده، کمک به بهبود نفخ معده می‌نمایند. البته قبل از مصرف این داروها با پزشک‌تان مشورت نمایید چراکه این داروها ممکن است مواد لازم سایر داروها را نیز جذب نماید.
 2. پروبیتیک‌ها، نیز در بعضی از افراد کمک به کاهش باد شکم می‌نماید.
 3. ریفاکسیمین، این دارو آنتی‌بیوتیکی که برای درمان اسهال مصرف می‌شود، تأثیری هم برروی باد شکم دارد.

جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی

در بسیاری از فرهنگها رها کردن باد شکم در ملأ عام باعث خجالت و شرمساری است و مؤدبانه نمی‌باشد. افراد معمولاً می‌کوشند از خروج گاز خودداری کنند یا آن‌را کنترل کنند، یا صدا و بوی آن را پنهان کنند.

e43.jpg

رها شدن باد معمولاًً یک رخداد ناخجسته و مایه تأسف در نظر گرفته می‌شود که البته رها نکردن آن موجب دل درد می شود اما مشکل به خصوصی را به وجود نمی‌آورد.

در تفاسیر قرآن ذکر شده است که یکی از مواردی که لوط قومش را به آن نکوهش می‌کرد، این بود. قوم لوط در مجالس خود بدون شرم و حیا باد رها می‌کردند.

و اکنون از زاویه دیگری به طور کاملأ عامیانه و عادی به مقوله مورد بحث می پردازیم البته مقداری با چاشنی ظنزگونه که در سایت شانامه منتشر شده است.

ساختار گوز یا همان باد معده

 ساختار دقیق گوز در افراد مختلف و در اوقات مختلف بر مبنای غذای فرد متفاوت است… قسمت اعظم هوای بلعیده شده اکسیژن است که قبل از رسیدن به روده جذب بدن می شود و فقط نیتروژن باقی می ماند.. بقیه هم شامل دی اکسید کربن، هیدروژن و متان است… هر چه باد بیشتر در روده نگه داشته شود، میزان نیتروژن آن بیشتر می شود چون بقیه امکان جذب دوباره به بدن را دارند. در ضمن افراد عصبی و عجول اکسیژن بیشتری در روده دارند و گوزوتر هستن

بوی آن

بوی حاصل از گوز بیشتر به خاطر ترکیبات گوگردی مثل سولفید هیدروژن است. غذاهایی چون کلم، تخم مرغ و گوشت بوزا هستند. لوبیا بطور اخص بوی شدید ندارد ولی حجم گاز را خیلی زیاد می کند.

صدای آن

 صدای گوز حاصل ارتعاشات دهانه مقعد هنگام خروج گاز است… نوع و شدت صدا بستگی به شتاب گاز و تنگی ماهیچه اسفنکتر مقعد دارد.

چرا چُس گرم و کم صدا است در حالیکه گوز پرصدا و کم بو است؟
گوز بیشتر حاصل بلعیدن هواست و حجیم است. برای همین هم صدای بیشتری دارد در حالیکه چس حاصل فعالیتهای باکتریهای روده است که گازهای گوگردی تولید می کنند و در اثر این واکنشها حرارت هم ایجاد می شود ولی این گازها کم حجم ترهستند و به همین دلیل کم صداترند.

یک فرد عادی در روز چقدر می گوزد؟
به طور متوسط،هر فرد روزانه نیم لیتر گوز تولید می کند و ۱۴ مرتبه در روز می گوزد.

آیا ممکن است کسی اصلا نگوزد؟
خیر! همه می گوزند. حتی مرده ها تا چند ساعت پس از مرگ ممکن است بگوزند (بخاطر گازهای جمع شده در روده قبل از مرگ).

آیا مردها بیشتر از زنها می گوزند؟
خیر! تفاوت در میزان گوز بستگی به جنسیت ندارد و بیشتر مربوط به عادات غذاخوردن و بلعیدن هوا و ژنتیک است. اما مردها آزادانه تر از زنها می گوزند و زنها در این مورد بخاطر قواعد اجتماعی بیشتر خودداری و مخفی کاری می کنند.

احتمال گوزیدن در چه وقت از روز بیشتر است؟
صبح اول وقت بعد از بیداری.

چرا حبوبات گاز تولید می کنند؟
حبوبات حاوی چند نوع قند هستند که برای انسان قابل هضم نیست و وقتی این قندها به روده می رسد، باکتریهای روده جشن می گیرند و حسابی گاز تولید می کنند. بقیه غذاهای گاز ساز عبارتند از: فلفل دلمه ای، کلم سنگ، کلم پیچ، شیر، نان، تخم مرغ، آبجو، و کشمش.

چه کارهای دیگری باعث تولید گاز می شود؟
بلعیدن تند غذا و آب (درمان: جویدن با دهان بسته و آرام غذا خوردن)، آدامس جویدن، سیگار، لیسک و آب نبات، نوشابه های گازدار، صعود در هواپیما (بخاطر افت فشار) و عصبی بودن.

آیا نگه داشتن گوز ضرر دارد؟
در این مورد نظرات متفاوت است. قدیمی ها معتقد بودند که ضرر دارد. کلادیوس، امپراطور روم، به خاطر حفظ سلامت عمومی، گوزیدن در جشنهای دربار را آزاد کرده بود. اما دکترهای امروزی می گویند که خودداری ضرری ندارد. فقط فشار گاز ممکن است باعث دل درد شود. بعضی دکترها هم اعتقاد دارند که خودداری مداوم در دراز مدت باعث گشادی و ورم مزمن دیواره روده می شود.

تا چه مدت می شود گوز نداد؟
گوز به محض اینکه فرصت پیدا کند و ماهیچه تان را شل کنید فرار می کند. حتی اگر تمام روز هم خودتان را کنترل کنید، بعد از خواب رها می شود. باور ندارید یک شب در پروازهای بین قاره ای در هواپیما نخوابید و به دقت گوش کنید ببینید چه می شنوید..

آیا همه در خواب می گوزند؟
خیر! اکثر مردم از کودکی یاد می گیرند که در خواب دریچه (اسفنکتر) مقعد را کنترل کنند و به همین خاطر هم صبحها بعد از بیداری می گوزند ولی اکثر کسانی که در طول روز خودداری می کنند، در خواب ناخودآگاه می گوزند. حتما متوجه شده اید که گاهی اوقات اگر خودتان را کنترل کنید گوز برطرف می شود. این موقتی است چون باد به قسمتهای داخلی روده مهاجرت می کند و جذب نمی شود بلکه بعدا با قدرت بیشتری هجوم می آورد.

بهترین راه برای رد  گم کردن گوز چیست؟
یک شرکت آمریکایی به نام fartypants هست که گوزقنداق می فروشد: چیزی شبیه به نوار بهداشتی که در داخل شلوار قرار می گیرد و بوی چس و کمی از صدای آن را به خود جذب می کند. ولی اگر از این چیزها ندارید، از روشهای سنتی استفاده کنید. مثلا اگر در جمع هستید خیلی طبیعی رفتار کنید، انگار نه انگار چیزی شده و اگر صدایش بلند بود با سرعت برگردید و با تعجب به نفر بغل دستی یا پشت سری خودتان نگاه کنید.

آیا واقعا گوز با کبریت شعله ور می شود؟
بله! باور ندارید امتحان کنید. فقط مواظب باشید که کار خطرناکی است. بنا به آمار، یک چهارم کسانی که این کار را کرده اند مقعدشان را سوزانده اند چون شعله به سمت مقعد پس می زند.

http://www.axgig.com/images/63189426947470217266.jpg

در ضمن امکان آتش گرفتن لباس و چیزهای دیگر دور و بر هم هست.

سایت دیگری درباره این عارضه نوشت:

? بعد از غذا پیاده روی کنید . ورزش علاوه بر تحریک حرکت محتویات روده ، هورمون های تحریک کننده فعالیت روده را نیز آزاد می کند .
? قرص بخورید . برای از بین بردن نفخ ، از قرص سیمتیکون استفاده کنید که حباب های گاز را در دستگاه گوارش از بین می برد .
? چای گیاهی بنوشید . برای رفع درد نقطه ای ناشی از نفخ ، یک فنجان چای نعناع ، بابونه و یا رازیانه بنوشید .

? غذاهای فیبردار بخورید. غذاهای فیبردار محتویات روده را نرم کرده و نفخ ناشی از گرفتگی روده را برطرف می کند با خوردن سبزیجات و غلات سبوس نگرفته فیبر را به برنامه غذایی خود بیفزایید ؛ اما نشاسته گندم خود ممکن است باعث نفخ شود و می توان به جای آن از نشاسته برنج و سیب زمینی استفاده کرد که قابل تحمل تر هستند یا روزی یک قاشق متاموسیل همراه با آب میوه بخورید ، متاموسیل در برخی افراد ایجاد گاز می کند ولی در بیشتر افراد مفید است .

? چیزهای محرک نخورید. قهوه ، چای و شکلات لوله گوارش را بیشتر تحریک می کنند. چربی نیز دیرهضم است و ممکن است گرفتگی روده را تشدید کند و باعث ایجاد نفخ شود.

? لبنیات را با احتیاط بخورید. صرفاً به خاطراینکه شیر ایجاد نفخ می کند نباید لبنیات را کنار گذاشت. می توانید شیر بدون لاکتوز ، که شیرین تر است ، بخورید یا لاکتاز مایع به لبنیات خود بیفزایید. ماست و برخی انواع پنیر مقدار کمی لاکتوز دارند و خوردن آنها مشکل چندانی ایجاد نمی کند.

? غذاهای داغ یا سرد نخورید. همراه با غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد مقداری هوا می بلعید. جویدن آدامس هم باعث خوردن هوا می شود و بهتر است از آن صرف نظر شود.

? آهسته غذا بخورید. وقتی سریع غذا می خورید ، کمی هم هوا همراه با لقمه هایتان فرو می دهید. با آهسته تر و جویده تر خوردن غذا هوای کمتری خورده و لقمه را با بزاق خیس می کنید. بزاق آنزیمهایی دارد که غذا را قبل از ورود به معده آماده تجزیه می کند.

? مکمل پیش از قاعدگی بخورید. شکم زنان پیش از زمان قاعدگی انباری از مایعات می شود. زنانیکه ویتامین B – کمپلکس و کلسیم و منیزیم می خورند کمتر دچار نفخ می شوند.

? مواد نفخ آور را یادداشت کنید. اشخاص مختلف واکنش های متفاوت نسبت به غذاها نشان می دهند. فهرستی از موادی که برای شما ایجاد نفخ می کنند تهیه کنید تا بتوانید برخی از آنها را کم یا حذف کنید.

? به پزشک مراجعه کنید. نفخ می تواند علامت یک بیماری جدی گوارشی باشد . اگر هیچ یک از موارد بالا مؤثر نشد ، برای معاینه کامل نزد پزشک خود بروید .

………………….

امیدواریم خواندن این مطالب به دردتان خورده باشد.

۱۲۴ نظر

 1. انصافأ مطلب علمی و عالی بود.هرچند….می بود
  درود بر نسیم دلفان

 2. سعدی شیرازی

  شکم زندان باد است ای خردمند / ندارد هیچ عاقل باد در بند / چو باد اندر شکم پیچد فروهِل/ که باد اندر شکم بار است بردل / فروهلیدن : رها کردن ، ول دادن

 3. آخ که عجب درد گرانی است وقتی ناگهانی بین مردم و با صدا باد معده ات خالی می شود دوست داری زمین دهان باز کند و بلعیده شوی ، ایدز بگیری اما اینگونه غافلگیر نشی

 4. جالب بود و عالی ممنون

 5. انسان تازنده است بادمعده بیرون می دهدپس یکی ازعلایم حیات همین گازمعده است که مادرفرهنگ مخفی کاری سنتی مان اینقدرخروج بادمعده راسخت می گیریم،بهترنیست کمی راحتتربااین واکنش طبیعی ومعمول بدن برخوردکنیم؟

 6. از سایت نسیم دلفان که موجبات شادی وخنده مارا فراهم کرد وباعث شد ما به مدت زیادی بخندیم تشکر فراوان می کنیم هیچ کس نمی تواند ادعا کند در طول زندگی مطلقا باده معده نزده پس بیایید در مورد این مسئله به طور عادی برخورد کنیم

 7. واقعا مطلب جالبی بود وخیلی خندیدم البته به نظرات

 8. خدایت شفا دهاد.معلومه که ازاین درد بسیار رنج کشیده اید.حالا فهمیدم این قضیه از کجابو می ده.

 9. میشد یه کم مودبانه تر مقاله درج کرد

 10. این مطلب رو میشد با یک بیان مناسب تر نشر داد.
  بی ادبی رو با رک بودن اشتباه گرفتید.
  یه مشت انسان … اومدن در تایید این مطلب کامنت گذاشتن.
  برای یه نشریه مجازی که ادعای کار فرهنگی رو یدک میکشه تاسف اوره.
  این قضیه با بیان مناسب تر تو خیلی از سایت ها ه

  • احتمالا این یه مشت انسانی که در مورد این مطلب کامنت گذاشتن ندونستن جنابعالی با ادب این مطلب رو میخونید من از طرف تمامی دوستانی که کامنت گذاشتن از محضر شماکه ظاهرا باادب و فرهنگ دیده بنظر میرسید عذرخواهی میکنم.واقعا بس کنید دیگه عوض تشکرتون بود بخاطر نشر این مطلب وتوهین به دوستانی که کامنت گذاشتن خوبه آدم یه خرده فرهنگ داشته باشه وهمچین مطالبی رو دال بر بی ادبی عده ای ندونه

  • شما از جامعه فرافرهنگی اومدین تو جامعه شما از این برنامه هانیست!

  • بله باشما موافقم
   خوانندگان ایشون منظورشون کتمان موضوع و مسایل موبوط به باد معده نیست بلکه منظور این هست که میشه موضوع رو با ادب و علمی مطرح کرد و در جهت حل مشکلات اون خوانندگان وب رو راهنمایی کرد.

 11. ازنسیم دلفان متشکرم.این موضوع دربین تمام انسانهابه عنوان یک حقیقت غ ق انکار وجود دارد هر چند برخی اصرار دارند روی سرپوش بگذارند تاگندش بلند نشود که البته فقط اب در هاون میکوبند.
  بسیاری از ناراحتی های روحی در اثر فرار از واقعیت و انکار، توجیه و طفره رفتن از حقیقت ایجاد میشه ایضا در مورد مسایل جسمی هم همینگونه است.

 12. مرسی واقعا مطالبتون عالیییی بود.

 13. بسیارجذاااااا ب و آموزنده بود ، مقاله علمی زیاد خونده بودم ، اما به این زیبایی و مفیدی و آموزنده ای نبوده ،
  درود و سلام بر نویسنده این مطلب.

 14. رحمت بر شیر مادرت بنده انقدر خندیدم نزدیک بود از حال بروم همین خنداندن مردم بزرگترین هنر است هزار افرین اتفاقا بر عکس نظر دوستان مطلب کاملا بدیع و نواورانه ای بود

 15. مطا لب شما بااینکه علمی بود بسیار متنوع بود خیلی خندیدیم متشکریم

 16. هرچیزی ک مایه سلامتی انسان است نعمت است هیچ فکر کردید اگه این کار در بدن صورت نمیگرفت چی میشد

 17. اگه من انشایی در باره ی این ننوشتم
  درود بر پدر و مادر نویسنده

 18. من همیشه تو جلسات خلوت ومکانهای آرام هم شکمم به صدا میفته و هم باد شکمم زیاد میشه آبروم میره از صدای شکم

  • تلقین نکن ! این جوری شکمت بیشتر باهات لج میکنه باید با شکمت سرسازش و صلح کنی ! غذای خوب به خوردش بده!

 19. مطلب مفیدی بود.مرسی

 20. عالی بود کیف کردم خندیدم

 21. کلی خندیدم تمام درد هام فراموش شدمرررررررررسیی

 22. عالی بود….
  ما که استفادشو بردیم

 23. عالی بود مطلبتون

 24. هروقت دلت درد گرفت بادی رها کن
  اگرخوب نشدی لعنت به ماکن

 25. خیلی عالی بود

 26. ه ه ه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههوووو و ههههههههههههههههوووو
  توعمرم اینقدر نخدیوم

 27. هیچ کدومتون بدتر از من نیستید که پیش خواستگارم چه گندی زدم
  خاک تو سرم;( ;( 🙁
  🙁

 28. امام علی علیه السلام فرمود بشر چقدر ضعیف است که شکمش به او می گوید مرا پر کن و الا ابرویت را می برم. وقتی شکم را پر کرد باز شکمش می گوید مرا خالی کن والا آبرویت را می برم.
  اما درباره موضوع تحقیق، اگر چه این عمل خلاف شرع نیست ولی خلاف ادب است لذا اگر این مساله خواست اتفاق بیافتد خوب است به توالت و دستشویی برود.
  نکند تحت تاثیر فرهنگ غرب که بر مبنای بی حیایی است ما ایرانی ها که جزو باحیاترین ملت ها هستیم ما هم کم کم بی حیا بشویم. چرا یک دختر ایرانی باید این چنین زشت و بی ادبانه مسایل خصوصی خود را اعلام کند. در سخنان بزرگان است که اگر حیا رفت عقل و دین هم می رود.

 29. ۸خخخخخخخخخخخ۸خخخخخخخخخخخ

 30. درمان این دردفقط استفاده مداوم ازنعناع است،واقعاتاثیرش خیلی خوبه

 31. ما همه این کار ها را کردیم
  ولی بهتر که نشد هیچ بدتر و بد بو تر هم شد

 32. دمت گرم

 33. بسیارمطالب علمی واموزنده ای بود باتشکر و باارزوی موفقیت درادامه فعالیتهای علمی

 34. دمتون گرم تا حالا این همه کامنت برا یه مطلب ندیده بودم

 35. سلام.ممنون که به این موضوع توجه کردید…من ک خیلی چیزها یاد گرفتم

 36. خخخخخخخخخخ

 37. خیلی خوب بود

 38. من خودم تو خواب این اتفاق برام افتاد با ترس بلند شدم دیدم همسرم خوابه، فرداش بهم گف شنیدم دوبارم،،، خخخخخ مردم از خجالت لامصب زمینم باز نمیشد برم توش

 39. خوب بود خندیدیم مرسی

 40. مطلب جالبی بود

 41. وای ترکیدم ااز خنده عالی بود

 42. ممنون از مطالب اموزندتون

 43. عجب مطلب باحالی بود خخخخخخخخخخخخخخخ

 44. کاش بونداشت فقط صدا داشت

 45. رحمت بر امواتت، خدایی یاد ندارم آخرین باری ایقد خندیدم کی بود، به خدا همچین هجویاتی هرازگاهی لازمه، اونم برا جامعه افسرده ما در هر صورت دمت گرم

 46. نسیم جان هیچ وقت اینقدر نخندیده بودم. جان هر کی دوست داری این مطلبو برندار
  اگه دست من بود بهترین پست معرفیش می کردم
  ممنونیم برای ما که ریشه ی خنده مان خشکیده شده فرصتی است تا هر إز گاهی از ته دل بخندیم

 47. واقعا خیلی خندیدم خواستم از اینترنت خارج شم الان نزدیک نیم ساعته توی سایتتونم خواب از سرم پرید

 48. از شما نسبت ب مطالب علمی و توضیحات کاملشون خیلی تشکر میکنم وسپاسگذارم

 49. به شما چه من کی ام

  بی تربیتا!!!!!

 50. شما احتمالا عضلات اسفنکتر مقعدتون ضعیفه در مورد کسانی که بی اختیار باد معده اشون تخلیه میشه این عامل خیلی مهمه…ورزش کگن عالیه
  توی نت سرچ کن روشش رو کامل میگه
  میتونی به متخصص کولورکتال یا یه فیزیوتراپ مراجعه کنی

 51. این یه مشکل عادیه برای همه پیش میاد والا خیلی دروغگوئه کسی که بگه تا حالا نشده بی اختیار باد معده اش خالی شه
  تلقین نکن که بخدا بدترمیشه،من خودم ۲سال پیش تو یه موقعیتی بودم که خیلی استرس داشتم وضع گوارشیم ریخته بود به هم واز اونطرف هم یدفعه بی اختیار ازم گاز خارج میشد رفتم دکتر و چندتا از این قرصهای معمولی نوشت که گرچه کمی بهترش کرد ولی مشکل سرجاش بود،منم دیگه کاملا ناامید از زندگی و همه چی شده بودم کارم شده بود فقط گریه تا آخرش به خودم گفتم به جهنم فوقش اینه که زیاد اجتماعی نمیشم و دیگه باهاش کنار اومدم یدفعه دیدم یه مدتیه فراموشش کردم و از روزی یبار شده ۳-۴ روز یبار بعد ۲-۳ هفته یبار و مدتی بعد ۴ماه یبار اونم وقتایی که دوباره بهش فکر میکنم…تلقین قدرت عجیبیه

 52. وای که چقدر خندیدم مدتها بود از ته دل نخندیده بودم خدایا این شادی را از ما نگیر.

 53. روزی یک یا دو لیوان اب جوشیده گرم بخورید خیلی خوبه.چون مدفوع دفع نمیشه باعث این مشکل میشه.اب گرم باعث تحریک روده و دفع مدفوع میشه.

 54. من هم مشکل شمارو دارم داشتم این موضوع و سرچ میردم با نظرات علمی و کاربردی عزیزان روبرو شدم.خخخخخخخخخ

 55. لایک
  خخخخخخخخ

 56. سایت مفیدیه چند تا سوال داشتم این دارو هایی که گفتین میشه از دارو خانه بدون نسخه گرفت؟ مثل ریفاکسیمین

 57. من چند وقته این مشکل رو دارم و بد جوری داره عذابم میده من در ماه یک هفته شب کارستم تاثیری داره شب کاری؟ نمیدونم چیکار کنم کسی راهنماییم میکنه؟ممنون میشم.دارو اگه باشه راحترم چه دارویی مصرف کنم؟

 58. فشار زندگیه که به شما فشار میاره.خخخخخ.

 59. سلام! شاعر میگه چیزی در ادم هست در عالم هست
  انسان پیش خدا ابروش نره باد معده برای همه پیش میاد

 60. باور کنید دوستان اگر جنبه انسانیت انسان در کار نبود ، انسان با حیوان هیچ فرقی نداشت.از غذا خوردن گرفته تا ……

 61. هر کس مشکل داره این راهی که میگم امتحان کنه صد در صد جواب میده. دلیل علمیش رو کسی خواست ایمیل بده بهم.
  مرحله اول حذف تمام مواد غذایی بجز: برنج بدون هیچ روغنی-انواع گوشتها فقط آب پز-انواع مرکبات-خرما- سبزی فقط تره-
  دو هفته اینها رو بخورید بعد از هفته اول تمام باد معده از بین میره
  مرحله دوم که آزمون خطاست مواد غذایی که میخوایید مصرف کنید تک تک تست کنید بعد از مصرف هر کدوم سه روز صبر کنید ببینید نفخ میکنید یا نه اگه نه که اون رو جزئ لیست مواد بی آزار قرار بدید.
  این چیزها رو امتحان نکنید که بیهودست: نان-موز-سیب-شیر و لنیات(بجز ماست ترش و شیر بدون لاکتز) حبوبات-

 62. عجب خاطرات شیرینی بوده من نمیدونم چطور این سایت تا حالا فیلتر نکردن سایت جالب و تو زندگی اینقد نخندیدم افسردگیم فراموش کردم

 63. مشکل من اینه که شکمم زیاد قاروقور میکنه و همه با صدای معده اشتباه میگیرنش روشو هم ندارم به کسی توضیح بدم فقط عذاب میکشم آخه چی بگم یعنی بگم دوست من همکار من فامیل من صدای شکمه میگه داره توجیح میکنه

 64. من میخوام یه مطلب جدی بگم،باد معده بیش از حد میتونه نشانگر بیماری گوارشی و در مواردی سرطان روده بزرگ یا سرطان تخمدان باشه

 65. دمت گرم بابا زنده باشی باور کن مُردم از خنده

 66. طبق تجربیات من عرق رازیانه اثر خوبی تو رفع این مشکل داره..البته من عرق رازیانه رو برای کاهش موی زاید خوردم..که متاسفانه نه تنها موهامو کمتر نکرد که روی صورتم موی زید در آوردم.بعضیام بم میکفتت صورتمو por کرده..عادت ماهانت رو تنظیم میکنه و قاعده آور و جاق کننده هست..اینا رو نوشتم کخ اکه کسی استفادت کرد بدونه جه اثرات احتمالی در کنارش داره..در کل موقتی هست و با قطع مصرف اثری نداره…راستی روزه و کم خوری هم در درمانش تاثیر خوبی داره

 67. اره منم خیلی آروغ میزنم برام عادی شده

 68. خخخخخخخخخخخخخ مردم از خنده

 69. بهترین راه حل برای تمامی مشکلات گوارشی عدم پرخوری است

 70. جناب بدبخت منم مشکل شمارو دارم از ازدواج میترسم

 71. من نمیتونم باد گلو بزنم مشکل معده دارم کسی,میتونه راهنماییم کنه.

 72. اهوووووو چقد نظر
  چقد خندیدم

 73. سلام من وقتی میشینم باد شکم دارم اصلا دست خودم نیس نمیدونم چیکار کنم واسه این قضییه از خونه بیرون نمیرم خیلی هم استرس دارم نمیدونم این استرس چه جوری کم کنم

  • مصرف قرص ریسپریدون ۱میلی همراه باقرص کلومیپرامین ۵۰ با هم شبی یک دونه خیلی بهتون کمک می‌کند

 74. ای خدا واقعا همتون باحالین مردم ازخنده

 75. من ازخنده نم زدم
  خخخخخ

 76. منم مشکل جناب بدبخت رودارم

 77. خسته شدم تمام زندگیم به خاطر این بدبختی زیروروشده هردکتری م رفتم خوب نشدخیلی تنهام فقط دلم میخوادبمیرم

  • دختر تنها چرا دلت می خواد بمیری خدا نکنه مردم از خدا میخوان که عمر طولانی داشته باشن بعد تو میگی بمیرم تا ۱۰۰سال زنده باشی

 78. هیچی ریلکس باش

 79. عجب … کامنتها عالی بودن خیلی خندیدم… ولی معضلیه خیلی بده جلو جمع تمام اعتبار آدم از بین میره

 80. وای خدای خیلی خندیدم از دست شماها چه بانمکید

 81. خخخخخخ
  عالی بود????

 82. دوستان با تآمل بیشتری به بیان نظر بپردازید

 83. مستر پرزیدنت

  این کامنت رو گذاشتم تا فقط ادامه پیدا کنه این کامنت های خنده دار.فکر کنم مطلب رکوردداری بشه .

 84. مطلب خیلی به روز و علمی بود.
  از شما متشکرم.

 85. معدم نفخ میکرد، رفتم پیش دگتر داخلی گفت یه بیماری هست که بیشتر تو دخترا شایعه که زیاد معدشون نفخ میکنه!! حالا تو گرفتارش شدی خخ!!

 86. تا حالا تو عمرم نحندیده بودم……..

 87. سلام خسته نباشید.
  دختر من ۲۳ سالش هستن و ب تازگی یه مشکلی براش پیش اومده.در کنترل باد شکمش بی‌اختیار شده.و میگه که نمیتونم کنترلش کنم.مخصوصا دم صب.و وفتی که ب تخت پشت میخوابه باد شکمش خارج میشه و از این موضوع خجالت زده هستش.لطفا راهنمایی کنین چیکار کنه ممنون ازتون.

 88. با سلام. اول دعا میکنم حالتون خوب باشه شاید این مطالب برای شما خنده دار باشد اما در دنیا ادم هایی هستن که به خاطر عدم کنترل باد معدشون ابروشن رفته ایشالا هیچ وقت به این درد نیافتید اما جدا از این بحث. همیشه خدا هست. من دیگه از درمان قرص دعوا بریده بودم به خدا توکل کردم تا ابروم نگه داره .من متوسل امام زاده ها شدم تا خوب شدم .جواب داد قربون امامزاده صالح و بقیه امامزادها برم ابروم خریدن فقط باید به خدا امید داشت. ۲۱/۰۶/۹۶

 89. شاید باورتون نشه ولی هرکه این مطلبو خونده مثل من گوزو بوده??

 90. واقعا کاربردی بود ، من فکر کردم نگه دارم خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *