نگاهی به رتبه‌بندی سایت‌های لرستان: یافته همچنان صدرنشین است

الکسا (Alexa) شرکتی است که با بررسی ترافیک وبسایت‌ها، آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. برخی الکسا را ملاک برتری رتبه‌بندی سایت‌های خبری قرار می‌دهند، اما واقعیت این است که چندان نمی‌توان رتبه‌ بندی این وبسایت را ملاک برتری سایتی از نظر پربیننده بودن قرار داد…


نسیـــم دلفـان – به گزارش یافته، رتبه‌های این سایت بر اساس ترکیبی از میانگین تعداد بازدید و بازدیدکنندگان روزهای بیش از سه ماه اخیر است.
ایراد الکسا این است که آمارش مانند باقی شمارنده‌ها یا آنالیزکننده‌ها، تقریبی است. در صورتیکه از کد خاصی روی سایت نصب شود، ارقام بدست آمده بهتر می‌شوند اما هنوز هم دقیق نیستند، بخصوص اینکه این شرکت اطلاعات دقیقی از کاربران موبایل ندارد.
اگر وب‌سایتی عملکرد خوبی داشته باشد، رتبه الکسای آن به دلیل استقبال مردم، به آرامی بهبود پیدا می‌کند، ولی الکسا نمی‌تواند خودش عملکرد خوب سایتی را تشخیص دهد.
متأسفانه برخی وب‌سایت‌ها که عملکرد خوبی نداشته ولی رتبه خوبی دارند، بیش‌ترشان برای افزایش رتبه در الکسا تقلب می‌کنند که هدف این قبیل سایت‌ها بیش‌تر جذب آگهی و جلب توجه کاذب است.
راه‌های تقلب زیادی در این زمینه وجود دارد مانند خرید بازدید! به راحتی می‌توانید سایت‌هایی را پیدا کنید که در قبال دریافت مبلغی پایین، به تعداد مشخصی بازدید سایت شما را افزایش می‌دهند. آن‌ها حدوداً به ازای هر ۵۰ هزار بازدید، ۵ ‌هزار تومان دریافت می‌کنند! یعنی با پرداخت پول، رتبه‌ سایتی را در الکسا می‌توان بالا برد و متأسفانه برخی از مدیران سایت‌ها به این روش متوسل می‌شوند. در این روش،ipهای تقلبی، بارها از یک سایت بازدید می‌کنند، در حالی که هیچ انسانی این صفحات را ندیده است!
با وجودی که تا کنون چند بار از سوی عاملان چنین کار بیهوده‌ای برای پایگاه خبری یافته ایمیل ارسال کرده‌اند، اما این سایت سعی کرده است با هدف خدمت به لرستان و لرستانی به دور از چنین حاشیه‌‌هایی به کار خود مشغول باشد و همین که در بازخورد مردم شریف لرستان، میزبان محبت آن‌ها در مورد مطالب متنوع یافته را مطلع می‌شویم، برای ما بهترین رتبه‌بندی در جهان محسوب شده و خستگی از تن ما بیرون می‌رود.

به هر حال، جدول زیر، رتبه‌بندی برخی سایت‌های خبری استان لرستان براساس آمار الکسا را در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد:

رتبه در لرستان

نام

آدرس

رتبه*

رتبه گوگل(۱۰ بهترین است)

وضعیت

مدیر

۱

یافته

YafteNews.ir

۱۴۱۶۵۶

۲

دارای مجوز

محمدرضا جایدری

۲

ارجا

ArjaNews.ir

۱۶۱۹۶۵

۱

علی‌رضا رحمتی

۳

میرملاس

Mirmalas.com

۱۹۲۴۶۲

۲

امین آزادبخت

۴

سفیرافلاک

SafireAflak.ir

۲۳۲۳۵۴

۲

دارای مجوز

مژگان شلکه بیرانوند

۵

نسیم دلفو

NasimeDelfan.ir

۲۴۷۵۶۴

۰

دارای مجوز

بتول رحمتیان

۶

لکنا

Lakna.ir

۲۵۰۱۲۰

۱

امیر اسماعیلی

۷

روزهای بروجرد

BorujerdTimes.ir

۲۶۰۵۷۵

۲

اکبر مرادی

۸

سلام دلفان

SalamDelfan.ir

۲۷۳۷۶۴

۱

دارای مجوز

علی سبزی

۹

هومیان

Homian.ir

۲۷۶۷۴۷

۲

حشمت‌اله آزادبخت

۱۰

فرهاد ۹۰

Farhad90.ir

۳۵۴۰۲۰

۳

دامنه متصل به وبلاگ

فرهاد داودوندی

۱۱

ازناخبر

AznaKhabar.ir

۳۷۳۵۷۵

۲

محمد ملکی

۱۲

انفطار

Enfetar.ir

۴۰۶۲۴۰

۲

میلاد احسانی

۱۳

لور

Loor.ir

۵۲۹۵۲۱

۳

مهدی ویس‌کرمی

۱۴

کشکان

Kashkan.ir

۵۷۸۳۱۴

۱

مهدی دوست‌محمدی

۱۵

منار

Menar.ir

۶۱۷۹۵۱

۲

دارای مجوز

فاطمه سپه‌وند

۱۶

خبرافلاک

Khabaraflak.ir

۷۰۴۶۸۱

۲

حدیث قاسمی‌منش

۱۷

فرهاد۹۰

Farhad90.MihanBlog.com

۷۱۸۱۷۷

۳

به یک دامنه متصل شده

فرهاد داودوندی

۱۸

بیان روز

BayaneRooz.ir

۷۳۲۳۴۲

۲

دارای مجوز

علی‌صفر مرادی

۱۹

حرف لر

HarfeLor.ir

۷۷۳۳۴۸

۲

فاطمه سپه‌وند

۲۰

سیمره

Seymare.com

۸۴۱۰۲۱

۳

مجوز هفته‌نامه

کیانوش رستمی

* ارقام سایت‌هایی که رتبه‌شان بیش‌از ۱۰۰هزار باشد، مدام در حال تغییر هستند.

آمار سایت‌های خبری به ترتیب بازدیدکننده جالب توجه و احتمالا به واقعیت نزدیک‌تر است:

رتبه

نام

رتبه الکسا(جدول بالا)

بازدیدکنندگان در روز(تعداد ipها)*

نمایش صفحه در روز(تعداد بازدیدهای ipها)

تعداد بازدید هر ip

۱

یافته

۱

۴۱۰۰

۳۰۹۸۰

۷

۲

فرهاد ۹۰**

۱۰ و ۱۷

۳۹۲۵

۱۹۶۲۶

۵

۳

سفیر افلاک

۴

۳۷۹۰

۱۱۷۵۱

۳

۴

لکنا

۶

۳۱۵۶

۶۹۴۳

۲

۵

روزهای بروجرد

۷

۲۷۶۲

۸۰۱۲

۲

۶

نسیم دلفو

۵

۲۶۷۰

۱۶۵۵۸

۶

۷

سلام دلفان

۸

۲۶۰۸

۱۱۲۱۷

۴

۸

ارجا

۲

۲۵۰۳

۴۰۰۶۰

۱۶

۹

هومیان

۹

۲۲۸۹

۴۸۰۷

۲

۱۰

انفطار

۱۲

۲۱۸۵

۴۸۰۷

۲

۱۱

میرملاس

۳

۱۶۰۲

۱۶۰۲

۱

۱۲

ازناخبر

۱۱

۱۳۳۵

۳۷۳۹

۲

۱۳

حرف لر

۱۹

۱۲۳۲

۱۶۰۲

۲

۱۴

لور

۱۳

۱۱۴۴

۳۲۰۴

۲

۱۵

سیمره

۲۰

۱۰۰۱

۱۶۰۲

۱

۱۶

خبرافلاک

۱۶

۸۰۱

۸۰۱۲

۱۰

۱۷

بیان روز

۱۸

۶۶۷

۱۶۰۲

۲

۱۸

منار

۱۵

۶۵۴

۳۲۰۴

۴

کشکان

۱۴

فعلا نامشخص بدلیل تغییرات در سرور

نکته: ارقام مربوط به داده‌های چندماه اخیر الکسا هستند و از شرکت اینفورمر اخذ شده‌اند.

* ipنشانی عددی است که به هریک از دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود.

**آمار دامین و ساب‌دامین جمع شده است.

ذکر این نکته ضروری است که برخی سایت‌ها به دلیل محتوای خوب‌شان، هر فرد(بازدیدکننده) ممکن است در روز چند بار از آن دیدن کند(یا در هر بازدید چند صفحه را ببیند). اما سایت‌های نوظهور و کم‌طرفدار، کم‌تر مورد بازدید چندباره‌ی افراد(یا بازکردن چند صفحه از سایت در هر بازدید)قرار می‌گیرند، در غیر این صورت، احتمال تقلب‌شان وجود دارد.

در آمار فوق مثلاً اگر یافته ۴۱۰۰ بازدید از ۴۱۰۰ ip مجزا داشته، ممکن است هر کدام از آن‌ها روی چند مطلب سایت کلیک کنند و چند صفحه را ببینند، لذا تعداد بازدید در روز بیشتر از تعداد بازدیدکنندگان است.
باید توجه داشت که سایت‌ها به صرف داشتن رتبه‌ی خوب در الکسا، خوب نیستند! چون ملاک خوب بودن سایت‌ها، تعداد بازدید نیست، بلکه مجموعه‌ای از عوامل مانند تعداد بازدیدکننده، سرعت لود بالا، محتوای مناسب و تولیدی، نگارش خوب، گرافیک خوب، رعایت حقوق اشخاص مانند کپی‌رایت در این امر دخیل است.
“رتبه گوگل” نیز بر اساس آنالیزهای پیچیده گوگل به‌ دست می‌آید. این رقم بین صفر تا ۱۰ می‌باشد. هرچه وب‌سایت به ملاک‌های گوگل نزدیک‌تر باشد، این عدد به ۱۰ نزدیک می‌شود. این رتبه‌بندی مانند دیگر کارهای گوگل، یک شاه‌کار است، اما خالی از ایراد نیست و کاربرد آن بیش‌تر اولویت‌بندی نمایش سایت‌ها در جستجوهای گوگل است.
الکسا نمی‌تواند تشخیص دهد که چه سایتی اصول‌ها را رعایت می‌کند، ولی رتبه‌بندی گوگل تا حدودی رعایت اصول‌ها را نشان می‌دهد. مصداق آن رتبه‌ی بالای گوگل سیمره و رتبه‌ پایین الکسای این نشریه است.
در جدول اول، آمار وبلاگ فرهاد ۹۰ جالب توجه است. وبلاگ وی با دو آدرس قابل دسترسی است و الکسا، این دو آدرس را جداگانه بررسی می‌کند، در حالی که هر دو آدرس، یک محتوا دارند، با توجه به این ۲ رتبه‌ی خوب الکسا و رنک ۳ گوگل، می‌توان حدس زد که رتبه واقعی وبلاگ داودوندی بالاتر است، حتی در حد ۳ رتبه اول استان لرستان! در جدول دوم(تعداد بازدیدکننده) را می‌بینید که بر این اساس، پیش‌بینی‌ها درست از آب در می‌آیند.
با این تفاسیر، الکسا و حتی رنک گوگل، معیار دقیق، مناسب یا کاملی برای رتبه‌بندی سایت‌ها نمی‌باشد. شاید نظرسنجی، راه بهتری برای رتبه‌بندی سایت‌های این‌چنین باشد. سایتی که به دنبال افزایش رتبه‌ها باشد اما به مردم توجه نکند، اعتبارش را در بین مردم از بین می‌برد و دیگر ارزش و تاثیری ندارد.
همین قدر که در کوچه و خیابان‌های شهرهای مختلف استان یا در ادارت می‌شنوید که فلان سایت چه مطالب جالبی دارد، بدانید که گردانندگان آن سایت عملکرد موفقی داشته‌اند. البته بدیهی است که یافته در خرم‌آباد، نسیم دلفو در دلفان، فرهاد ۹۰ در بروجرد، میرملاس در کوهدشت، نیوز الیگودرز در الیگودرز و… هر کدام در شهر خود، پیش‌تر از سایر سایت‌ها در استان هستند، اما با در نظر گرفتن جمعیت شهرها و و نیز جامعیت اخبار هر سایت در پوشش اخبار سایر شهرهای استان، می‌توان به راحتی دریافت که پربیننده‌ترین سایت‌ها در استان، کدام هستند.
مهرداد دهقانمهرداد دهقانی
پایگاه خبری یافته

۲ نظر

  1. نسیم عزیز در سطح استان رتبه پنجم هم خوبه تبریگ می گم

  2. جناب محمدی عزیز
    با سلام و احترام
    رتبه بندی چندان مهم نیست و آنچه بر همگان واضح و مبرهن است پیگیری دلسوزانه ، مستمر و شجاعانه مشکلات دلفان و دلفانیان است که رسانه مردمی نسیم دلفان یکه و تنها در این مهم بر صدر همه رسانه های استان قرار دارد.
    خدا قوت و سپاس از این دلسوزی و دیگرخواهیتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.