چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳

نقدی بر پدیده رحمت بی نامه های دلفان

 

مدتی است شاهد پدیده ای هر چند شایسته اما قابل انتقاد بنام رحمت بی نامه در سطح طوایف مختلف شهرستان دلفان هستیم

در این رابطه حجت الإسلام هاشمی نژاد با انتشار یک پیام قابل تأمل نقدی را بر این قضیه مطرح کرده اند که در زیر به استحضار مخاطبان گرامی می رسد.

✍بسم الله الرحمن الرحیم ، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

در سال ها و ماه های اخیر، بزرگان طوایف مختلف شهرستان دلفان، در خصوص مراسم های سوگواری برای اموات تصمیم های شایسته ای را در قالب رحمت بی نامه اتخاذ نمودند که جای تقدیر و تشکر دارد.
واقعیت این است که منطقه ما در برگزاری مراسم های سوگواری دچار افراط و تفریط است و ضروری است که درباره این مهم، تصمیم جدید و درستی گرفته شود.
تلاش برای برگزاری ساده و کم هزینه مراسم عزاداری اموات و پرهیز از انجام کارهای غیر لازم و بی فایده کاری شایسته و ضروری است که این تصمیم مهم به آن کمک می کند .

زمانی که فردی از دنیا می رود، دارای حقوق شرعی و عرفی می شود؛ تغسیل، تشییع، اقامه نماز میت، تدفین با آداب اسلامی، تجلیل از میت، خواندن نماز لیله الدفن (نماز وحشت) و دادن صدقه در شب اول دفن، ادای دیون و بدهکاری های (حق الله و حق الناس) میت از سوی بازماندگان… از جمله حقوق میت است.
در رحمت بی نامه ها، کمتر به حقوق اموات توجه شده است و بیشتر به مسائل مربوط به بازماندگان پرداخته شده است در حالی که رعایت حقوق اموات از اهم مسائل است.

یکی از حقوق اموات تجلیل از آنها از طریق برگزاری مجلس ترحیم در مسجد یا حسینیه است که متأسفانه چند سالی است در منطقه ما حذف شده است و به بهانه های غیر قابل قبول برگزار نمی شود.
وقتی به سیره بزرگان دین نگاه می کنیم، برای اموات در روزهای اول، شب هفتم، چهلم و سالگرد و حتی در سالگردهای دوم، سوم و… در مسجد مجالس ترحیم منعقد میکنند و از این طریق امواتشان را تجلیل و تکریم می کنند.
امید است بزرگان طوایف، شورای فرهنگ عمومی شهرستان و روحانیون محترم با دعوت از مردم برای برگزاری مجالس ترحیم در مساجد و تبیین حقوق اموات در مساجد و منابر، گامهای شایسته ای را در این خصوص برداشته و وظیفه خود را در این خصوص اداء نمایند.

مخالفت و خودداری روحانیون محترم از سخنرانی در مزارها به حل این آسیب، کمک می کند.

در خصوص حقوق اموات مسائل فراوان است که لازم است اصحاب منبر و گروه های مرجع نسبت به تبیین آنها اقدام نمایند…

والسلام علی من اتبع الهدی
سید جعفر هاشمی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *