چهارشنبه , ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
آخرین خبرها

نشست خبری رییس دادگستری دلفان با اصحاب رسانه/ آماری از بیشترین و کمترین تخلفات و جرائم در دلفان +تصاویر

ریاست دادگستری دلفان : ۵۵ درصد پرونده های دعاوی خانوادگی سال گذشته در این شهرستان منجر به سازش شده است…


نسیـــم دلفـان – روز گذشته بمناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه ، نشست خبری رییس دادگستری شهرستان دلفان با خبرنگاران رسانه های محلی برگزار شد.

2.jpg

علی صفر بیرانوند در این جلسه ضمن تشکر از حضور خبرنگاران رسانه های مختلف شهرستان گفت : شما عزیزان نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی جامعه دارید ، بنده معتقد هستم شما در تمام ابعاد زندگی مردم از اجتماعی گرفته تا فردی چه در بحث های سیاسی و اقتصادی و چه در بحث های امنیتی و اجتماعی و نیز فرهنگی نقش حساس و تاثیرگذاری دارید.

وی افزود : رسانه ها می توانند به دادگستری کمک شایانی در کاهش محسوس جرائم داشته باشند. ما قانون را در اختیار داریم و آن را اعمال می کنیم ولی این به تنهایی کارساز نیست زیرا فرهنگ سازی تاثیر بیشتری در ایجاد امنیت و آرامش جامعه دارد و اینجاست که نقش شما رسانه ها به ویژه صدا و سیما نمود بیشتری پیدا می کند.

1.jpg

بیرانوند در تکمیل گفته های خود درباره نقش رسانه ها در کاهش جرائم تصریح کرد ، در بحث جرائمی مانند سرقت و مواد مخدر بایستی شما بیش از پیش مردم را آگاه نمایید و یا در موضوعی مانند طلاق نیاز است ابعاد منفی این بحث برای مردم بازگو شود و شکاف و عواقب سنگین طلاق را در جامعه نشر دهید.

درگیری های فردی و ضرب جرح عمدی بالاترین رتبه جرائم در دلفان

وی با اشاره به آمار پرونده های تشکیل شده در دادگستری دلفان گفت : بیشترین جرائمی که در منطقه ما ملاحظه می شود ضرب و جرح عمدی ، تصادفات ، سرقت و مواد مخدر است. این نوع تخلفات رتبه اول جرائم در شهرستان را به خود اختصاص داده اند.

رییس دادگستری دلفان در این باره توضیح داد : ضرب و جرح عمدی مربوط به نزاع های فرد به فرد می شود و شامل نزاع های دسته جمعی نیست ، نزاع های دسته جمعی ما در سال به بیست فقره هم نمی رسد اما درگیری های فردی و ضرب جرح عمدی بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد : از طرفی هم برخی جرائم مهم بحمدالله در منطقه ما وجود ندارد ، از جمله جرائمی مانند سرقت مسلحانه و یا سازمان یافته در شهرستان نداریم و همچنین آدم ربایی که در برخی مناطق کشور رُخ می دهد در دلفان چنین مواردی گزارش نشده است.

جرائم انتخاباتی و سیاسی در دلفان نداشتیم

این مسئول قضایی اظهار داشت : در انتخابات برگزار شده اخیر در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله حتی یک نوع جرم انتخاباتی و یا شکواییه نداشتیم که البته در این باره از ماه ها قبل جلسات متعددی را با مسئولین ، کاندیداهای احتمالی و نهایی ، ستادهای انتخاباتی و اصحاب رسانه برگزار کردیم و از وقوع جرائمی از این دست جلوگیری شد.

3.jpg

بیرانوند با اشاره به عملکرد رو به رشد دادگستری دلفان گفت : در سال ۹۴ ورودی پرونده ها به شعب تحقیق ما یعنی دادیاری و بازپرسی ۴ هزار و ۷۲ فقره بوده که همه این پرونده ها بررسی و نهایتأ مختومه شده اند و باید بگویم ۵ درصد نسبت به سال قبل با کاهش ورودی پرونده ها مواجه بودیم که این نشان می دهد در حوزه پیشگیری کار شده است.

به گفته وی ، در شعب دادگاه های کیفری و حقوقی جمعأ ۵ هزار و ششصد پرونده ورودی داشتیم که به همین میزان مختومه شده و شش درصد از پرونده های سالهای گذشته نیز مورد بررسی قرار گرفته و نهایتأ مختومه شده اند.

ریاست دادگستری دلفان افزود : در حوزه شوراهای حل اختلاف ورودی سال گذشته ۷۵۵۳ فقره پرونده بوده که در این حوزه نیز به همین تعداد پرونده مختومه شده و باید بگویم چهل درصد این پرونده ها منجر به سازش شده است که این رقم ، رقم بسیار خوبی است ضمن اینکه هفت درصد سازش ما نسبت به سال ۹۳ بیشتر شده است.

4.jpg

کاهش ۲۱ درصدی دعاوی خانوادگی در دلفان

وی همچنین در بحث دعاوی خانوادگی اظهار داشت : ۵۵ درصد پرونده های دعاوی خانوادگی در سال گذشته منجر به سازش شده است و نسبت به سال ۹۳ پنج درصد سازش بیشتری اتفاق افتاده است ، ضمن اینکه باید به این نکته اشاره کنم که در حوزه دعاوی خانوادگی در سال ۹۴ بیست و یک درصد کاهش ورودی پرونده داشتیم.


» نشست تعامل پلیس و قضات با حضور مسئولین ارشد انتظامی و قضایی شهرستان دلفان+عکس 

تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

یک نظر

  1. باسلام کاش اصحاب رسانه هم یکبار از مجتمع شوراهای حل اختلاف بازدید می نمودوعملکرد شوراهای ومشکلات انهارا به جامعه منعکس می نمود شورای حل اختلاف بازوی راست دادگستری است بالاترین رضایت نسبی مردم از این نهاد است اما رسانها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *