چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

مهمان گمنام دلفان

داستان شهید گمنام روستای ظفرآباد دلفان روایتی است عجیب اما قابل تامل. شهیدی که اشتباهاً به جای کسی دیگر دفن می شود و …

نسیم دلفان – به گزارش دلفان امروز- داستان این مهمان داستان عجیب و تامل برانگیزی است. در سال ۱۳۶۷ به خانواده حجت محرابی خبر می رسد که فرزندشان به شهادت رسیده است و خانواده وی پیکر شهیدی که شباهت زیادی با او دارد را تحویل و به خاک می سپارند. پس از ۲ سال معلوم می شود که وی زنده است و قرار است در مبادله اسرا به وطن برگردد. شنیدن این روایات عجیب از زبان خود آقای محرابی یقیناً جذاب تر خواهد بود.

حجت محرابی می گوید که در سال ۶۶ به جبهه اعزام و در تیر ماه ۶۷ در قصرشیرین اسیر شدم اما نامم دربین لیست اسرای صلیب سرخ نبود. همزمان با اسارت وی یکی از هم ولایتی هایش به خانواده حجت خبر می دهد که شاهد شهادت فرزندشان بوده و خانواده وی پس از مراجعه به تهران و شباهت جنازه یک شهید به فرزندشان و تایید مسئولین تشخیص هویت، جنازه شهید را تحویل گرفته و پس از یک مراسم باشکوه آنرا به خاک می سپارند.

با شروع مبادله اسرا در سال ۶۹ حجت محرابی آزاد شده و وارد خاک وطن می شود دریغ از اینکه بداند سنگ قبری حک شده به نام او در قبرستان روستای ظفرآباد وجود دارد.

نام حجت محرابی در بین اسرای آزاد شده از طرف صدا و سیما اعلام می شود اما خانواده او به گمان اینکه شباهت اسمی بوده قضیه را جدی نمی گیرند. زمانی که حجت محرابی به همراه ۳ اسیر دیگر شهرستان دلفان به نزدیکی نورآباد می رسند به سپاه ناحیه دلفان اسامی اسرا را اطلاع می دهند که بازهم نام وی دیده می شود و پس از اطلاع رسانی به خانواده وی مراسم استقبال انجام می گیرد.

او می گوید زمان که در آغوش خانواده ام بودم نگاه های حیران و متعجب همه مرا غافلگیر کرده بود و زمانی که به سپاه رسیدیم آنموقع متوجه شدم داستان از چه قرار است.

وی می گوید از آنزمان هر پنج شنبه بر سر مزاری می روم که یک روز همه گمان می کردند من در آن دفن شده ام و حس عجیبی نسبت به این شهید دارم. حسی که انگار سالهاست او را می شناسم و با او زندگی می کنم.

او از اینکه قبر این شهید مظلوم همچنان به حال خود رها شده ابراز تاسف می خورد و می گوید حاضر است هر کمک مادی و معنوی برای ساماندهی این قبر انجام دهد.

با حجت محرابی به سر مزار این شهید مظلوم و گمنام می رویم. اولین چیزی که نظر ما را بخود جلب می کند سنگ قبر خط خطی این شهید است.

 

براستی ما مردم دلفان که به مهمان نوازی شهره هستیم در قبال این مهمان مظلوم و گمنام وظیفه خود را بدرستی انجام داده ایم؟؟؟؟

 و در پایان با نگاهی از روی شرم سرمان را از سنگ قبر خط خطی مهمانمان برگردانده و رو به سوی شهر می چرخانیم به امید روزی که زیر سقف یادبود این شهید عزیز زیارت عاشورا را به یاد شهیدان مظلوم این دیار برپا کنیم.

احساس سرخ اگر گنبدی بنـا نکرد

هرگز نباید هوس کرب و بلا کنم

نویسنده : ایوب دارابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.