پنجشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲

منطقه گردشگری در دلفان که مدفن زباله های شهری شده و فریاد مردم را درآورده است + عکس

مدیرکل محیط زیست استان لرستان با اشاره به اعتراضات مردمی و نارضایتی های پیش آمده و همچنین آسیب های زیست محیطی این پسماندها گفت : در صورت سهل انگاری شهرداری ناچار خواهیم بود موضوع را از طریق مراجع ذی صلاح پیگیری کنیم…


نسیـــم دلفـان – بیش از ۱۲ سال است منطقه ی سرچقا در مسیر بادآور شهر نورآباد به محل زباله های شهری تبدیل شده و علی رغم اعتراضات بسیار زیاد مردم این منطقه ، تاکنون انتقال محل زباله ها به مکانی دیگر صورت نگرفته است.

1414

این منطقه ، محلی تفریحی به شمار می رود و به عقیده برخی کارشناسان ، منطقه ای گردشگری محسوب می گردد اما وجود این زباله ها و بوی تعفن آن و نیز آلودگی های زیست محیطی این زباله ها سبب شده اعتراضات مردمی روز به روز بیشتر و بیشتر شود.

اهالی این منطقه و ساکنین روستاهای اطراف می گویند از زمانی که انتقال این زباله ها به این نقطه اتفاق افتاده زندگی برای ما بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

یکی از شهروندان دلفانی که در این منطقه زمین کشاورزی دارد در گفتگو با خبرنگار ما گفت : کشاورزی در این منطقه از رونق افتاده است ، از بوی بد و آلودگی های این زباله ها کسی رغبت نمی کند دست به کشاورزی و باغداری بزند.

20140820_142909.jpg

فرد دیگری که خود را عباس معرفی کرد اظهار داشت : از اولین دوره آغاز شورای شهر نورآباد زباله های شهر به این منطقه انتقال پیدا کرد و هرچه سعی کردیم مسئولین را از این تصمیم منصرف کنیم متاسفانه کسی به اعتراضات ما توجه ای نکرد.

وی گفت آن زمان دو تن از نمایندگان مردم در شورای شهر مربوط به همین منطقه بودند و شهردار نورآباد نیز از اهالی این منطقه محسوب می گردید اما هیچ کدامشان جلوی این اتفاق ناگوار را نگرفتند.

با توجه به اینکه شهردار مورد نظر این شهروند اکنون فرماندار دلفان می باشد در این باره از ایشان موضوع را سؤال کردیم و خواستار توضیح ایشان شدیم.

علی باقری فرماندار دلفان اظهار داشت : سال ۱۳۸۱ زباله های شهر نورآباد به این منطقه انتقال پیدا کرد و در آن زمان اینجانب مسئولیت شهرداری نورآباد را به عهده داشتم.

20140820_142924.jpg

وی افزود : مردم این منطقه خیال می کنند بنده باعث این کار بوده ام در حالی که قبل از آغاز مسئولیت من این مکان بنام محل جمع آوری و دفن زباله های شهر انتخاب شده بود و در واقع بنده ناچار به اجرای مصوبه بودم.

باقری اضافه کرد من چند ماهی اجرای مصوبه را نیز به تاخیر انداختم تا بلکه بتوانم با جانمایی مکانی دیگر و مناسب برای این کار جلوی این اتفاق را بگیرم اما با تذکرات پی در پی مواجه شدم و به ناچار مصوبه را اجرایی کردم.

فرماندار دلفان اظهار داشت نه تنها در زمان مسئولیتم در شهرداری بلکه طی یکسالی که بعنوان فرماندار مسئولیتی مجدد در دلفان به من واگذار شده از هر فرصتی برای ایجاد زمینه انتقال محل زباله های شهر به مکانی دیگر استفاده کردم و بارها در این باره مکاتباتی داشته ام و پیگیر هستم که مردم خوب این منطقه را از این وضعیت برهانم.

وی تصریح کرد در زمان معاونت سابق عمرانی استاندار به نتایجی رسیدیم اما با تغییر ایشان موضوع اندکی به تاخیر افتاد.

باقری اضافه کرد در حال حاضر رایزنی های مجدد را آغاز کرده ایم و اخیرأ در سفری که مدیر کل محیط زیست استان لرستان به شهرستان دلفان داشت بازدیدی از این منطقه انجام گرفت.

وی خاطرنشان کرد ، نتیجه این بازدید و توافقات انجام گرفته این شد که به هر نحو محل این زباله ها به مکانی دیگر منتقل شود و در این باره زمینی مابین شهرستان دلفان و سلسله جانمایی گردیده و انتخاب شد.

در این بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان علاوه بر بررسی راه های حل مشکلات پسماند شهرستان عل الخصوص سایت دفن پسماند سرچغا ، دیداری با اهالی این منطقه جهت بررسی مشکلات و معضلات زیست محیطی آنها داشت.

مهندس فتحی در این دیدار اظهار داشت: شورای شهر و شهرداری نورآباد بایستی هرچه سریعتر جابجایی سایت دفن زباله های شهر به مکانی مناسب را در اولویت امور خود قرار داده و از فرصت سوزی در این باره بپرهیزند.

وی با اشاره به اعتراضات مردمی و نارضایتی های پیش آمده و همچنین آسیب های زیست محیطی این پسماندها گفت : در صورت سهل انگاری شهرداری و شورا ناچار خواهیم بود موضوع را از طریق مراجع ذی صلاح پیگیری کنیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان خاطر نشان کرد ، در سوابق گذشته پیش آمده که شهردارانی از شهرهای لرستان به هشدارهای زیست محیطی بی توجهی کرده اند و با شکواییه اداره کل حفاظت محیط زیست ، محکومیت هایی برایشان رقم خورده است که امیدواریم در این شهرستان با اقدام به موقع کار به مراجع قانونی نکشد.

………………….

گزارش تصویری از بازدید مدیر کل محیط زیست لرستان و فرماندار دلفان از سایت دفن زباله های شهر نورآباد و دیدار با  اهالی معترض این منطقه

http://cdn.lorestandoe.ir/files/news-1393/10/20141230_152309.jpg

http://cdn.lorestandoe.ir/files/news-1393/10/20141230_152346.jpg

http://cdn.lorestandoe.ir/files/news-1393/10/20141230_152403.jpg

http://cdn.lorestandoe.ir/files/news-1393/10/20141230_152631.jpg

http://cdn.lorestandoe.ir/files/news-1393/10/20141230_152517.jpg

20140820_143011.jpg
20140820_142941.jpg
20140820_143036.jpg
…………………………………
مطالب مرتبط
…………………………………

» بوستان ناتمام نورآباد ۱۰ ساله شد+لینک های مرتبط

» سازه ای در شهر نورآباد که آبستن حادثه است/مروری بر وعدهای شهردار نورآباد

» رژه آلاینــده ها روی اعصاب مردم/نورآباد سرسام گرفته است

» خلوت هایی که امنیت مردم نورآباد را به چالش کشانده است/چاره اندیشی شورای شهر و شهردار

» مسئولین شهرستان دلفان! وضعیت قرمز است رسیدگی فرمایید

» شهرستان یخ زده ای که سردسیر حساب نمی شود/ تعرفه گاز اشک مردم را درآورد

» دره دیمه روستایی در اوج محرومیت/مهاجرت روزگار روستاهای دلفان را سیاه کرده است

» تصاویر تاسف بار از تخریب فضای سبز نورآباد/کمربند سبزی که در حال خاکستری شدن است

» دلفان شهرستانی بی دفاع و آسیب پذیر در مقابل حوادث

۲ نظر

  1. این خیانت و آقای … در حق این منطقه داشتند وصد تاسف بعداز ۱۲ سال الان هم … باز بابی تفاوتی و بی خیالی خواسته وناخواسته در حق مردم این منطقه جفا می کنند
    جناب آقای محمدی کاش از باغ های رها گشته وخشک شده اطراف هم عکس می گرفتید کاش از چشمه ها وآب های زیر زمینی چسبید ودیوار به دیوار این زباله ها عکس میگرفتید کاش از وضعیت بغرنج خانواده های اطراف این سایت مطلبی ومصاحبه ایی و تصویری می گذاشتید برادر بزرگوار آیا وقت ان نرسیده که بعداز این همه سال که مامیزبان های زباله نه تنها شهر بلکه کلیه روستاهایی دیگه هم هستیم حداقل برای ۴تا۵ سال آن را به مکانی دیگر انتقال بدهند آیا زمان ان نرسیده که بفکر مردم وطبیعت وحیات وحش این منطقه باشند ایا ازخدا نمیترسند که بااین کارنابجا وغلط بستر انواع بیماریها ومرگ ومیر ناشی از این آلاینده ها را دراین منطقه فراهم داشته اند امیدوارم مسولین از خواب غفلت بیدار شوند و خودرا از آه دامن گیر این مردم نجات دهند

  2. جناب آقای محمدی
    دست مریزاد و کلکت خوش مشرب باد. این حرکت خداپسندانه شما بر جریده تاریخ ثبت است.
    باور بفرمایید معظل این زباله ها تنها بحث بهداشت و …. نیست . مشکل اصلی ما وجود حیوانات وحشی مثل گرگ و …است که به برکت این زباله ها آمده اند . اگر توانستید یه روز عصر یه بازدید داشته باشید .البته لوازم ایمنی را با خودتان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *