منابع آبی دشت خاوه دلفان به دلیل برداشت بی رویه تهدید می شود

فرماندار شهرستان دلفان گفت: به دلیل برداشت بی رویه محصولات آب دوست، منابع آبی دشت خاوه تهدید می شود…


نسیـــم دلفـان – علی باقری در گفت و گو با ایرنا افزود: اقتصاد شهرستان دلفان بر پایه کشاورزی استوار است و شغل اکثر مردم این شهرستان کشاورزی است.
81398765-6096479

وی اظهار داشت: خشکسالی ها و کاهش نزولات جوی در شهرستان دلفان موجب کاهش سطح سفره های آب زیر زمینی دشت غنی خاوه شده است .

فرماندار شهرستان دلفان بیان داشت : متاسفانه به سبب کشت بی رویه محصولات آب دوست منابع آبی این شهرستان مورد تهدید جدی قرار گرفته است .

این مسوول در خصوص کشت بی رویه سیب زمینی طی چند سال اخیر هم ادامه داد : در سال های اخیر محصول سیب زمینی بیش از حد نیاز دشت خاوه و شهرستان دلفان و بیش از حد توان اراضی کشت می شود و این موجب نگرانی است .

‘باقری’ ادامه داد: امسال بیش از ۳۰ هزار تن سیب زمینی از اراضی خاوه برداشت و روانه بازار شده است در حالی که این میزان خیلی بیشتر از نیاز موجود به این محصول است .

وی اظهار داشت : نکته دیگری که در ارتباط با کشت سیب زمینی در منطقه خاوه باعث نگرانی شده این است که اغلب زمین های زیر کشت این محصول به دلیل بی تخصصی ساکنان به کشاورزان غیربومی اجاره داده و از سوی آنان کشت می شود .

نماینده عالی دولت در شهرستان دلفان خواستار برنامه ریزی مناسب برای استفاده مطلوب از منابع آبی و کشت محصولات جایگزین در دشت خاوه شد.

۴ نظر

  1. مهندس کشاورزی

    خوبه آقای فرماندار فهمیدند چه بلایی بر سر زمین های منطقه خاوه وچواری می آید .
    یک روز جهت بازدید از یکی از مزارع منطقه چواری رفتم با کمال تأسف متوجه سم های بسیار قوی شدم که مقاومت زمین را از بین می برند و چون غیر بومی هستند هیچ ملاحظه ای نمی کنند این سم های مهلم اکوسیستم منطقه را نابود و حتی باعث مسموم شدن آبهای زیر زمینی می شوند که باعث انواع و اقسام سرطانهای بسیار کشنده می شوند کاش جناب فرماندار می فرمودند که چه تدابیری برای جلوگیری از این روند اندیشیده اند این روند سال هاست در استان اصفهان ممنوع می باشد

  2. چرافقط مجوزحفرچاه به آن مناطق رامیدن

  3. باسلام
    جناب اقای فرماندار ومسئولین محترم که به فکر آب خاوه افتادید امروز بعد از خواب طولانی مدت خود بیدارشده اید بعد از اینکه حادثه رخ میدهد شرو میکنید به حرف زدن وراه حل اوردن چرا این حرف راهم نمیزنید که مسئله مهم کمبود آب در خاوه بشتر متوجه چاهای آبی است که در کفراج حفر شده برای تامین اب شهرستان که امروز دارد نقشه رفتن به روستاهای اطراف سهر هم کشیده میشود یه فکر به حال اب شهرستان کنید اگه خوابتون نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.