معرفی کانون ترک اعتیاد مسیر سبز در شهرستان دلفان+توضیحات و تصاویر

اعتیاد حالتی است که در آن بدن انسان برای انجام فعالیت های عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابسته می شود…


زمانی که ماده مورد نیاز در اختیار بدن قرار نمی گیرد یا انجام رفتاری که شخص معتاد بدان وابسته شده است امکان پذیر نمی باشد، نتیجه کار بروز علائم خماری یا محرومیت است. اعتیاد را می توان اجبار به انجام کاری تعریف کرد که فرد از پیامدهای زیانبار آن آگاه است.

اعتیاد یک نوع بیماری است

اعتیاد یک عارضه و ناراحتی جسمی در مغز است که منجر به اختلال در فعالیت آن می شود معتادان به سختی حاضرند به این واقعیت تن دردهند که اعتیاد نوعی بیماری است و همین امر سبب می شود تا فرد معتاد احساس شرمساری کرده و با انکار اعتیاد خود، بخواهد ثابت کند که اوضاع را تحت کنترل دارد.

حتی والدین، همسر و دیگر نزدیکان فرد معتاد به راحتی این واقعیت را که اعتیاد نوعی بیماری است نمی پذیرند. علت این امر آن است که این افراد نیز از لحاظ احساسی درفرایند بیماری فرد معتاد درگیر هستند.

علائم بارز اعتیاد، مختل شدن کنترل رفتار، میل شدید به مصرف و ناتوانی در پاک ماندن مداوم و کاهش قدرت شناخت مشکلات جدی رفتاری و مناسبات و ارتباط با دیگران است. اعتیاد نیز همانند دیگر بیماری های مزمن ممکن است چرخه های لغزش و قطع مصرف را شامل شود. اگر اعتیاد با درمان یا با فعالیت های بهبودی همراه نشود حالت پیش روندۀ آن ممکن است باعث معلولیت مغزی و یا حتی مرگ شود.

این معضل چند وجهی ، جامعه را از منظر امنیت، آرامش و ارزش‌های اخلاقی مورد تهدید و آزار قرار می‌دهد.

چند سالی است که سازمان بهزیستی برای رفع این بلا، کمپ یا کانون‌هایی برای ترک اعتیاد از طریق بخش خصوصی تخصیص داده است تا بتواند اعتیاد را تا حد ممکن ریشه‌کن کند، اینکه در این زمینه موفق بوده یا خیر، سوالی است که باید جامعه‌شناسان پاسخ صریح و شفاف دهند.

از سالها پیش چندین و چند کانون ترک اعتیاد در شهرستان دلفان دائر گردید و هر کدام به نحوی سعی کردند در پذیرش بیماران خود موفق تر از دیگران باشند.

مشکلی که وجود داشت این بود که این کمپ ها در مرکز شهر ایجاد شده بودند و این موضوع بارها و بارها موجب اعتراضات عموم شهروندان گردید.

مسئولین امر از چند سال پیش اعلام کردند که هر کدام از این کانون ها اگر به خارج از شهر نقل مکان ننمایند از فعالیت آنان جلوگیری خواهد شد.

متاسفانه در بین کانون هایی که در دلفان فعالیت دارند تنها یک مرکز (کانون ترک اعتیاد مسیر سبز) به این بخشنامه عمل کرد و با ایجاد فضایی مناسب در حاشیه شهر نورآباد مکانی آرام بخش را برای بیماران خود ایجاد کرد اما سایر کمپ ها در اجرای این دستورالعمل اقدامی نکردند.

جالب اینجاست که تاکنون از سوی مسئولین امر برخوردی با این مراکز متخلف نشده است.

معرفی کانون یا همان کمپ ترک اعتیاد مسیر سبز…

1

این مرکز در فضایی با زیر بنای ۲۱۰۰ متر و با محیطی آرام برای مراجعین ایجاد شده است.

کانون ترک اعتیاد مسیر سبز با ۸ سال سابقه ، و با مدیریت یک تیم کارکشته و جوان اداره می شود.

http://www.axgig.com/images/60020448623198877747.gif

صمیمیت و فضای دوستی که بین تیم مدیریت این مرکز با بیماران وجود دارد موجب شده خانواده های مراجعین و حتی خود بیماران رضایت نسبی از عملکرد این مرکز داشته باشند.

در این کانون امکانات ورزشی خوبی نصب شده است و بیماران با اشتیاق از آنها استفاده می کنند.

photo_2017-06-30_18-50-14.jpg

 

http://www.axgig.com/images/68855915093835369407.jpg

http://www.axgig.com/images/93813545920146237213.jpg

 

http://www.axgig.com/images/16925926969401394296.jpg

فضای بهداشتی این مکان هر ماه توسط کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان بازدید می شود. در این مرکز همه بیماران از لباس های مخصوص استفاده می کنند چیزی که در کمتر جایی از سطح کشور در بین کانون های ترک اعتیاد رعایت می شود.

در این مرکز در هر دوره یک ماهه حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر پذیرش می شوند.

هزینه هر دوره درمان در این مرکز حدود ۶۶۰ هزار تومان است و در طول این مدت بیماران از محیطی آرام با تخت خواب های بهداشتی ، خوراک مناسب و کلاس های گفتار درمانی و نیز امکانات ورزشی برخوردار می گردند.

این مرکز با مدیریت آقایان مصطفی مرادی و علی امید عزیزپور اداره می شود.

photo_2017-06-30_18-50-01.jpgمصطفی مرادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: رمز موفقیت مرکز ترک اعتیاد مسیر سبز در چند شاخص اصلی خلاصه می شود، توجه به درمان و عوارض وابستگی به مواد، ایجاد بستری مناسب برای کاهش آسیب‌ها و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط در بین مصرف‌کننده و اقدام به ایجاد کارگاه‌های آموزشی، بررسی جلسات مشاوره برای معتادان و خانواده‌های وابسته به آنان ، از جمله شاخص های اصلی درمان در این مرکز است.

photo_2017-06-30_18-50-21.jpg

مرادی با اشاره به اخلاق مداری در مدیریت این کانون افزود : در اینجا بیشتر درمان سمت وسوی روانکاوی و روان‌درمانی دارد و در جلسات گفتار درمانی سعی میکنیم فضایی صمیمی و تاثیر گذار برای بیماران ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد ، این مرکز با پزشکانی از جمله پزشک عمومی و روانشناس و همچنین مددکار اجتماعی قرارداد دارد و در طول دوره درمان افراد را مورد معاینه و پیگیری قرار می دهند.

وی به مشکلات اداره این مرکز اشاره کرده و گفت : با وجود اینکه ما در این کانون ها در راستای ریشه کنی معضلی گام بر می داریم که این روزها در دنیا از آن به عنوان بحران اجتماعی نام برده می شود اما متاسفانه کوچکترین حمایتی از سوی مسئولین امر دیده نشده است حتی در حد یک سرکشی کوچک و بی دردسر

مرادی خاطر نشان کرد ، البته نباید فراموش شود که از سوی شرکت تعاونی استادکاران و کارگران ساختمانی شهرستان نیز کمک هایی به این مرکز انجام گرفت از جمله خریداری حدود یک میلیون تومان لباس های فرم مخصوص برای بیماران مراجعه کننده ، چند دستگاه ورزشی ، و همچنین تعدادی میز و صندلی و ابزار اداری در حدود ۵ میلیون تومان

مصطفی مرادی به چند ویژگی خاص در مرکز ترک اعتیاد مسیر سبز اشاره کرد از جمله:

 کسانی که از توان مالی ضعیفی برای پرداخت هزینه دوران بستری برخوردار هستند مورد حمایت ما قرار گرفته و حتی برخی از آنان بدون هزینه مورد مداوا قرار می گیرند.

 افرادی که کارگر هستند و از طریق انجمن ساماندهی استادکاران و کارگران ساختمانی شهرستان معرفی شوند از تخفیف ویژه برخوردار خواهند بود.

 نظارت ویژه و مدام بر روند مداوای بیماران حتی در هنگام استراحت آنان به وسیله دوربین های مدار بسته و پیشرفته و کنترل از طریق مانیتور مربوطه

img_20150825_105557.jpg

در این کانون کلاس های مذهبی و معنوی با حضور اساتید فن از جمله روحانیون به منظور ایجاد انگیزه در بیماران و تقویت اعتقادات دینی آنان برگزار می شود.

مسابقات ورزشی بین بیماران تحت مداوا در هر دوره اجرا می شود که امیدواریم با همکاری و مساعدت سایر کمپ های ترک اعتیاد این شهرستان و اداره ورزش و جوانان مسابقات ورزشی و تیمی بین کانون های شهرستان و حتی استان برگزار شود.

http://www.axgig.com/images/54717393564158722282.jpg

ارتباط تلفنی با بیماران ترخیص شده و پیگیری های پس از درمان جزء برنامه های این مرکز است و سعی داریم تا مدت ها پس از دوران بستری و مداوا پیگیر وضعیت بیماران خود باشیم.

اتاق ملاقات برای دیدار خانواده ها تهیه شده که روزهای دوشنبه و پنج شنبه هر هفته ساعت ۲ بعدازظهر الی ۶ عصر پذیرای خانواده های محترم است.

مرادی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه شنیده شده در برخی مراکز ترک اعتیاد با بیماران برخوردهای فیزیکی و کتک کاری می شود گفت: به هیچ عنوان چنین مسئله ای در این کانون انجام نمی شود و حتی با مراقبت های ویژه از برخورد فیزیکی بین خود بیماران نیز جلوگیری می کنیم.

وی اظهار داشت : برخورد مناسب در این مرکز باعث شده ما در هر دوره میزبان بیمارانی از شهرستانهای مجاور و حتی استانهای همسایه باشیم.

img_20150825_105629.jpg

بررسی خبرنگار ما و گفتگو با بیماران بستری در این مرکز تربیتی درمانی نشان داد تعدادی از افراد از شهرستانهای الشتر ، خرم آباد ، کوهدشت ، بروجرد ، نهاوند ، کرمانشاه و هرسین خود را به این کانون معرفی کرده بودند.

مدیر این مرکز در پایان گفتگوی خود گفت : اعتیاد بلای خانمان سوزی است که  خیلی از خانواده ها به نوعی دچار آن شده اند ، این معضل بزرگ اجتماعی ریشه کن نخواهد شد مگر با حمایت مسئولین و مدیران دولتی و غیر دولتی ، لذا از ارگانهای حمایتی و همچنین مؤسسات خیریه تقاضا داریم ما را در این باره یاری نمایند.

img_20150825_105603.jpg

وی اضافه کرد : متاسفانه علی رغم فعالیت گسترده کانون های ترک اعتیاد ، هیچ برنامه حمایتی از سوی مسئولین دیده نمی شود حتی در حد یک بازدید و سرکشی ساده و امید بخش ، امیدواریم مسئولین عزیزمان با توجه به حساسیت موضوع خانمان برانداز اعتیاد به مواد مخدر و گسترش روزافزون آن در جامعه ، کانون های ترک اعتیاد را دریابند.

سخنان یکی از بیماران این مرکز در گفتگو با خبرنگار نسیم دلفان :

http://www.axgig.com/images/02706832536398443277.jpg

ما معتادان به علت ناآگاهی از شرایط و وضعیت خود و انکار و خودفریبی درباره مشکلی که با آن دست به گیریبانیم یا داغی که به عنوان “معتاد” بر پیشانی ما خورده است، کسانی هستیم که در سکوت رنج می بریم و کسی از رنج ما آگاه نیست. وحشت و ناآگاهی، سبب شده است تا بسیاری از ما معتادان نتوانیم برای رهائی از وضعیتی که با موفقیت می توان آنرا بهبود بخشید درخواست کمک کنیم ، کانون ترک اعتیاد مسیر سبز ، فضایی را فراهم آورده است که میتوان از آن به عنوان یک حامی برای معتادان اسم برد و امکانات و فضای مناسبی را برای ما ایجاد کرده است.

 

آدرس این مرکز درمانی ترک اعتیاد – نورآباد لرستان ، روبروی پمپ بنزین کاوه ای ، کانون ترک اعتیاد مسیر سبز – تلفن هماهنگی و مشاوره ۰۹۱۶۸۶۰۹۸۴۶ – ۰۹۱۶۹۸۰۴۳۹۲

این مرکز با مدیریت آقایان مصطفی مرادی و علی امید عزیزپور اداره می شود.

.jpghttp://upir.ir/1393.2/TopScript-19-.gif


تجربه نشان داده است ، تبلیغات هزینه نیست سرمایه است

مدیران محترم نهادهای دولتی و غیر دولتی ، فعالان اقتصادی ، اصناف مختلف بازاری و …

پایگاه اطلاع رسانی نسیـــم دلفـان با بیش از ۵ سال فعالیت رسمی و مستمر در عرصه رسانه ، اکنون به یکی از پرمخاطب ترین سایت های اطلاع رسانی استان لرستان به ویژه شهرستانهای سلسله و دلفان تبدیل شده است ، این پایگاه خبری میتواند پنجره ای باشد برای معرفی عملکرد و همچنین شناخت هرچه بیشتر مردم با فعالیت های اقتصادی و اجتماعی شما

تبلیغات در این رسانه ، ضمن اینکه باعث رونق فعالیت های اقتصادی و کسب و کار شما خواهد شد از سویی انگیزه و کارایی هر چه بیشتر تیم گرداننده این رسانه مردمی را فراهم خواهد آورد.

جهت هماهنگی تبلیغات خود با ما تماس بگیرید ۴۰۴۹ – ۶۰۴ – ۰۹۱۰