شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

مسی که برای دلفان طلاست

از آنجایی که برطرف کردن مشکلات و همچنین بهبود کیفیت زندگی، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های نوین هستند. لذا چنین تحولی می تواند ما را به سمت توسعه اقتصادی سوق دهد.

توسعه اقتصادی مفهومی کلیدی و یکی از عوامل اصلی حکمرانی خوب در پیشرفت کشورها و بطور خاص توسعه‌ی مناطق کمتر برخوردار است.

لذا با توجه به کشف معدن عظیم مس در شهرستان دلفان در مقادیر قابل توجه که بنا به نظر تخصصی کارشناسان مربوطه، توجیه اقتصادی قابل قبولی دارد می تواند بستر مناسبی برای توسعه و موتور محرک برای به حداقل رساندن آمار بیکاری در این شهرستان محروم باشد.

اما آنچه در پی این اکتشاف عظیم و البته ارزشمند ما را نگران می کند تجربه های ناموفق در اجرایی کردن اینگونه طرح ها می باشد که به نظر نگارنده باید با شناسایی مشکلات ناشی از تجربه اجرایی کردن رویکردهای مختلف در شهرستان دلفان به سمت بومی‌سازی آنها حرکت کنیم

آنچه نگران کننده تر می نماید و پیش بینی آن دور از ذهن نیست می تواند هجوم صنعتگران از شهرستان ها و استان های دیگر برای توسعه ی این صنعت و بهره گیری از آن و سوق دادن به حوزه ی جغرافیایی دیگری باشد که جز رنگ پس دادن حنا بر دستان صنعت دلفان پشیزی نصیبمان نخواهد شد.

و اینجاست که ارزش قلم دلسوزان این کهن بوم و البته شایستگی و دلسوزی مسئولین بر مردم هویدا می شود تا به نام دلفان و به کام دلفانیان این مردم زندگی طلایی را از مس وجود دلفان به دست آورند .

اگر اکسیر شایستگی مسئولین این دیار بر معدن مس دلفان بیفتد و قاطعانه برای آنچه طبیعت خواسته است که دلفان نامی و نانی به کف آورد قطعا این مس ، زر ناب است برای آینده‌ی جوانان این دیار .

نگارنده به عنوان یک دلفانی آگاه به دارایی‌ها و ثروت‌های خدادادی این دیار از خود و مخاطبین و بطور خاص مسئولین ذیربط می پرسد

چرا با وجود این همه سرمایه‌های غنی(صنعت مس )و… از چنین جایگاهی در عرصه اقتصادی استان و در سطح کشور برخورداریم؟

و مهمتر آنکه چگونه می‌شود که شهرستان ها و مناطقی با منابع و ثروت‌های به مراتب کمتر جایگاهی بهتر و روشن‌تر از ما در رقابت‌های اقتصادی در سطح کشور دارند؟

این معدن مس به حقیقت سنگ محک توان و شایستگی مسئولین دلفان و لرستان است تا نشان دهند ما پتانسیل در مسیر توسعه قرار گرفتن را داریم و جرم ما راه رفتن نبوده است بلکه راه را برایمان ناهموار نموده اند

معدن مس برای ما دلفانیان طلاست اگر زبانی برای بیانش و دستی برای احیایش هنوز رمق داشته باشد

آری ! گوی توسعه ی ما آماده ی نقش آفرینی شماست و میدان هم هموار برای گوی پر پیمان و وزینتان

این گوی و این میدان بسم الله

مهدی کیانی برخوردار / فرهنگی و فعال رسانه ای

خبرهای مرتبط:

» کشف معدن ذخایر مس و منگنز در شهرستان دلفان خبر سال ۹۳

» خبر کشف معدن مس از زبان نماینده سابق سال ۹۸ و اکنون از زبان نماینده فعلی سال ۱۴۰۲ / مصادره عملکردهای دیگران توسط نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس یازدهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *