شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱
آخرین خبرها

مدیرکل منابع طبیعی لرستان خبر داد / ۲۱۸ روستای در معرض خطر رانش زمین در استان شناسایی شدند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: بیش از ۲۱۸ روستا که در معرض خطر رانش زمین در استان هستند شناسایی شده است.

نسیم دلفان _به گزارش ایلنا، شیرزاد نجفی با اشاره به اینکه لرستان به علت قرارگیری در کمربند میانی زاگرس شرایط خاص زمین شناسی، تغییرات شدید کاربری اراضی و…از پتانسیل بالایی‌ برای بروز مخاطرات محیطی از جمله زلزله، سیل و رانش زمین برخوردار است‌، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده تاکنون بیش از ۲۹۸۰ نقطه زمین لغزشی به شکل زمین لغزش های منفرد یا پهنه های زمین لغزشی شناسایی شده اند.

وی افزود: به علت عدم شناخت زمین لغزش به عنوان یک تهدید محیطی از قدیم تا کنون، بسیاری از زیرساخت های مهم از جمله مناطق روستایی بر روی مناطق زمین لغزشی یا در حریم این مناطق قرار گرفته اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با ابراز نگرانی برای بیش از ۲۱۸ روستا که به شکل مستقیم بر روی مناطق زمین لغزش احداث شده اند، گریزی زد و اظهار کرد: چنانچه محدوده ۱۰۰ متری مناطق لغزشی به عنوان حریم خطر در نظر گرفته شود، تعداد روستاهای در معرض خطر به بیش از ۷۵۶ روستا می رسد.

نجفی در پایان تصریح کرد: متاسفانه به علت تغییر کاربری اراضی از جمله احداث باغات، آبیاری سنتی، راه سازی و… بسیاری از مناطق زمین لغزشی تثبیت شده طبیعی و غیر فعال مجدد فعال شده و این موضوع باعث می‌شود بسیاری از مناطق روستایی احداث شده بر روی این اراضی عملاً غیرقابل سکونت شود که بایستی نسبت به جابجایی این مناطق هرچه سریعتر اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی خاطر نشان کرد : تعداد زیادی از این روستاها، در شهرستان های دلفان، خرم آباد و الیگودرز واقع شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *